Dagens kampe søndag 7. januar: Wozniacki forsøger at få balance i regnskabet mod Goerges

410
Julia Goerges fører 5-4 indbyrdes mod Caroline Wozniacki, som natten til søndag kan skabe balance med finalesejr i Auckland

Med afslutningen af 2017 i mente sammenholdt med de præstationer, som Caroline Wozniacki har leveret i de første 2 runder ved WTA-turneringen i Auckland, var de fleste vist enige om, at danskeren er storfavorit til at vinde titlen.
Den samme opfattelse har bookmakerne stadig forud for finalen mod 2. seedede Julia Goerges (GER), men der kan være flere gode argumenter for at dæmpe optimismen en anelse.

Selvom Caroline havde spillet forrygende i de første runder, er det ikke en naturlov, at dette niveau kan bevares hele vejen, og det er formentlig ekstra svært at bevare fuld fokus, når vejrguderne flere gange bryder rytmen med afbrydelser.

Det er efterhånden velkendt, at selv de bedste spillere på WTA-touren ikke kan tillade sig at falde ret meget i niveau, inden de kan få problemer mod spillere langt nede på ranglisten, og det var tæt på, at Caroline kunne have tabt til Sofia Kenin (USA) i kvartfinalen, hvor det mere var fighter-egenskaber end godt spil, der sikrede sejren 4-6, 6-2, 6-4.
Heller ikke i semifinalen, som blev spillet få timer senere, ramte Caroline sit topniveau, men hun sikrede alligevel sejren 6-4, 6-4 mod Sachia Vickrery (USA).

Julia Goerges har med sin offensive spillestil flere gange voldt Caroline problemer, og i den indbyrdes statistik fører tyskeren 5-4, og den seneste sejr var netop i Auckland for et år siden i kvartfinalen.
Goerges har desuden spillet fremragende på det seneste, og derfor er Caroline nødt til at finde sit bedste spil frem, hvis hun skal sikre titlen.
Finalen kan følges på TV2 Sport kl. 0230 natten til søndag.

Årets første uge har budt på et hav af turneringer, og i lørdagens finaler blev følgende vindere fundet:
WTA Premier Brisbane: Elina Svitolina (UKR) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 6-1
WTA Intgernational Shenzhen: Simona Halep vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-1, 2-6, 6-0
ATP 250 Pune: Gilles Simon (FRA) vs. Kevin Anderson (RSA) 7-6(4), 6-2
Hopman Cup: Schweiz vs. Tyskland 2-1
Roger Federer vandt 6-7(4), 6-0, 6-2 over Alexander Zverev, og Angelique Kerber udlignede med sejr 6-4, 6-1 over Belinda Bencic, hvorefter Federer og Bencic vandt mixdoublen 4-3(3), 4-2 over Zverev og Kerber.

Finalen ved ATP 250 i Doha mellem Gael Monfils (FRA) og Andrey Rublev (RUS) foreligger endnu ikke i skrivende stund, og finalen ved ATP 250 i Brisbane kan følges på Eurosport 2 søndag kl. 1000.

Tilføjelse:
ATP 250 Doha: Gael Monfils (FRA) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-2, 6-3

Flere af topspillerne holder pause, indtil Australian Open starter om en uge, men der er alligevel mulighed for at følge masser af tenniskampe på TV i den kommende uge, og allerede søndag kan man på WTATV.com følge WTA-kampe fra både Hobart og Sydney.

WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: WTATV fra mandag, TV2 Sport fra natten til tirsdag

R32 (udvalgte)
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 6-0
Petra Martic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 7-6(2), 6-3
Varvara Lepchenko (USA) vs. (7) Mona Barthel (GER) 6-2, 6-2
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 4-6, 6-2
Taylor Townsend (USA) vs. Christina Mchale (USA) 1-6, 6-4, 6-4
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Nao Hibino (JPN) 6-0, 6-3
Johanna Larsson (SWE) vs. Kurumi Nara (JPN) 7-6(5), 6-3
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. (WC) Sara Errani (ITA) 6-4, 6-7(3), 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (8) Donna Vekic (CRO) 7-6(5), 3-6, 6-4
(2) Julia Goerges (GER) vs. Monica Puig (PUR) 6-4, 4-6, 6-2

1/8-finale
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Petra Martic (CRO) 6-2, 6-2
(WC) Sofia Kenin (USA) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 7-6(6)
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 7-5
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-2, 6-4
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Ysaline Bonaventure (BEL) 6-4, 6-3
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-7(3), 6-2
Polona Hercog (SLO) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 6-2
(2) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-0

Kvartfinale
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (WC) Sofia Kenin (USA) 4-6, 6-2, 6-4
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. (4) Agnieszka Radwanska (POL) 6-2, 6-3
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (3) Barbora Strycova (CZE) 0-6, 6-2, 6-2
(2) Julia Goerges (GER) vs. Polona Hercog (SLO) 6-1, 6-4

Semifinale
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Sachia Vickery (USA) 6-4, 6-4
(2) Julia Goerges (GER) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-1, 6-4

Finale – søndag 0230cet, TV2 Sport og WTATV.com
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (2) Julia Goerges (GER) 4-6, 6-7(4)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-auckland-new-zealand-1049#orderofplay

WTA International, Szhenzhen Open (CHN) – Hardcourt

Finale lørdag

(1) Simona Halep (ROU) vs. (6) Katerina Siniakova (CZE) 6-1, 2-6, 6-0

WTA Premier, Brisbane International (AUS) – Hardcourt

Finale
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 6-1

ATP 250, Brisbane International (AUS) – Hardcourt

R32 (udvalgte)
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. (6) Diego Schwartzman (ARG)
(8) Mischa Zverev (GER) vs. (Q) John-Patrick Smith (AUS) 6-4, 7-5
Jared Donaldson (USA) vs. (WC) Jordan Thompson (AUS) 6-2, 6-4
Ray Harrison (USA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 3-6, 6-2

1/8-finale (udvalgte)
(1) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (WC) John Millman (AUS) 4-6, 7-6(8), 6-3
Kyle Edmujnd (GBR) vs. Hyeon Chung (KOR) 7-6(3), 5-7, 6-4
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-7(3), 7-6(5), 6-2
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-1, 6-2
(Q) Michael Mmoh (USA) vs. (8) Mischa Zverev (GER) 6-2, 5-7, 6-4
(WC) Alex de Minaur (AUS) vs. (4) Milos Raonic (CAN) 6-4, 6-4
Denis Istomin (UZB) vs. Jared Donaldson (USA) 7-6(5), 6-2
Ryan Harrison (USA) vs. (LL) Yannick Hanfmann (GER) 6-7(5), 6-4, 6-2

Kvartfinale
(1) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Kyle Edmujnd (GBR) 6-3, 6-7(3), 6-4
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 1-6, 6-3, 6-4
(WC) Alex de Minaur (AUS) vs. (Q) Michael Mmoh (USA) 6-4, 6-0
Ryan Harrison (USA) vs. Denis Istomin (UZB) 7-6(6), 4-2 Ret’d

Semifinale
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. (1) Grigor Dimitrov (BUL) 3-6, 6-1, 6-4
Ryan Harrison (USA) vs. (WC) Alex de Minaur (AUS) 4-6, 7-6(5), 6-4

Finale søndag – start 1000, Eurosport 2
Double kamp
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. Ryan Harrison (USA) 6-4, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/brisbane/339/daily-schedule

ATP 250, Qatar Exxonmobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt

Finale lørdag: Eurosport 2 1600cet
(WC) Gael Monfils (FRA) vs. Andrey Rublev (RUS)

ATP 250, Tata Open Maharashtra, Pune (IND) – Hardcourt

Finale Lørdag
Gilles Simon (FRA) vs. (2) Kevin Anderson (RSA) 7-6(4), 6-2

Hopman Cup, Perth (AUS) – Hardcourt

Lørdag 0900cet: Finale
Schweiz vs. Tyskland 2-1
Roger Federer vs. Alexander Zverev 6-7(4), 6-0, 6-2
Belinda Bencic vs. Angelique Kerber 4-6 4-6, 1-6
Federer/Bencic vs. Zverev/Kerber 4-3(3), 4-2

Uge 2

WTA International, Hobert International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Deltager: Zhang, Mertens, Cirstea, Cornet, Tsurenko, Begu, Maria, Siniakova m.fl.

Q32 (udvalgte)
(1) Heather Watson (GBR) vs. Kimberly Birrell (AUS) 6-3, 6-3
(2) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Masa Jovanovic (AUS) 6-7(4), 6-1, 6-0
Jana Cepelova (SVK) vs. (9) Jana Fett (CRO) 4-6, 6-0, 6-4
Julia Glushko (ISR) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA)

Spilleprogram søndag

Centre Court – R32, start 0200cet
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (WC) Lizetta Cabrera (AUS)
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (4) Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-4
Varvara Lepchenko (USA) vs. Mona Barthel (GER) 6-0, 7-6(4)
NB 0530: Yulia Putintseva (KAZ) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-3

West Court – QFi, start 0000cet
(4) Monica Niculescu (ROU) vs. Alla Kudryavtseva (RUS) 6-0, 6-4
(2) Kirsten Flipkens (Bel) vs. Naiktha Bains (AUS) 6-4, 6-2
(1) Heather Watson (GBR) vs. (7) Nao Hibino (JPN) 4-6, 7-5, 6-3

Court 8 – QFi, start 0000cet
Nina Stojanovic (SRB) vs. Julia Glushko (ISR) 6-1, 6-4
(3) Alyson Van Uytvanck (BEL) vs. Jana Cepelova (SVK) 6-3, 4-6, 7-5
(8) Kurumi Nara (JPN) vs. (6) Madison Brengle (USA) 6-3, 6-4

WTATV.com viser kampe fra alle 3 baner fra kl. 0200cet
TV2 Play viser kampe fra Centre Court fra kl. 0200cet

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 0200cet
(WC) Jamee Fourlis (AUS) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB)
(2) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN)
(WC) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Aryna Sabalenka (BLR)
NB 0800: (1) Shuai Zhang (CHN) vs. Magda Linette (POL)

West Court – start 0100cet
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Timea Babos (HUN)
(7) Tatjana Maria (GER) vs. Donna Vekic (CRO)
(3) Sorana Cirstea (ROU) vs. (Q) Heatherwatson (GBR)
2 Double kampe

Court 8 – start 0100cet
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS)
(Q) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Anna-Lena Friedsam (GER)
(Q) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Kristyna Pliskova (CZE)
Double kamp

WTATV.com viser kampe fra alle 3 baner
TV2 Play viser kampe fra Centre Court fra kl. 0200cet

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-hobart-australia-1050#orderofplay

WTA Premier & ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Spilleprogram søndag

Ken Rosewall Arena – start 0200cet
(WC) Ellen Perez (AUS) vs. (5) Kristina Mladenovic (FRA) – WTA
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (wC) Jordan Thompson (AUS) – ATP
(3) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Ekaterina Makarova (RUS) – WTA

Show Court 1 – start 0200cet
Elena Vesnina (RUS) vs. Shuai Peng (CHN) – WTA
NB 0400: Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Viktor Troicki (SRB) – ATP
NB 0600: (7) Damir Dzumhur (BIH) vs. Jan-Lennard Sruff (GER) – ATP
Double kamp – WTA

Court 3 – start 0000cet
2 kvalkampe (WTA + ATP)
NB 0630: Double kamp – WTA

Court 4+5+6 – start 0000cet
Kval kampe (WTA + ATP)

TV-dækning se herunder

Spilleprogram mandag

Ken Rosewall Arena – start 0300cet
(6) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Camila Giorgi (ITA) – WTA
Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Veronica Cepede Royg (PAR) – WTA
Double Kamp – WTA

Court 1 – start 0300cet
(Q) Alexei Popyrin (AUS) vs. (WC) John Milman (AUS) – ATP
(6) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS) -ATP
NB 0600: Lucie Safarova (CZE) vs. Angelique Kerber (GER) – WTA
(Q) Catherine Bellis (USA) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) – WTA

Court 3- start – 0200cet
(8) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Dominika Cibulkova (SVK) – WTA
Double kamp – ATP
(5) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Evgeny Donskoy (RUS) – ATP
(Q) Kristie Ahn (USA) vs. Kiki Bertens (NED) – WTA
Double kamp – WTA

Court 4 – NB 0200cet
(WC) Alex Bolt (AUS) vs. (LL) Ricardas Berankis (LTU) – ATP
NB 0330: Daria Kasatkina (RUS) vs. Barbora Strycova (CZE) – WTA
Double kamp – ATP

Court 5 – start 0400cet
2 Double kampe – ATP
Double kamp – WTA

TV-dækning WTA
WTATV.com viser kampe fra alle 5 baner
TV2 Sport viser kampe fra 0300cet

TV-dækning ATP
Eurosport Player: 0145-0415 og 0700-0930
Eurosport 1: 0830-1000

Den komplette schedule findes på https://www.sydneyinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Deltagere: Muguruza, Venus, Ostapenko, Konta, Mladenovic, Stephens, Goerges, Sevastova m.fl.

Q32 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Jennifer Brady (USA) 7-6(2), 7-5
Camila Giorgi (ITA) vs. Olivia Tjandramulia (AUS) 7-5, 6-2
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Anastasia Rodionova (AUS) 6-1, 6-4
Johanna Larsson (SWE) vs. Tammi Patterson (AUS) 6-3, 7-6(5)
(7) Monica Puig (PUR) vs. Lize Lim (FRA) 6-2, 6-2
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (6) Maria Sakkari (GRE) 6-4, 3-6, 6-3

Q16 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Kristina Kucova (SVK)
Camila Giorgi (ITA) vs. Shuko Aoyama (JPN) 6-2, 7-6(5)
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Belinda Woolcock (AUS) 6-1, 6-4
(7) Monica Puig (PUR) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 3-6, 6-4, 7-5
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 2-6, 6-3, 7-6(4)

QFi
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 3-6, 6-3, 6-1
Camila Giorgi (ITA) vs. (5) Carina witthoeft (GER) 6-4, 6-1
Kristie Ahn (USA) vs. (7) Monica Puig (PUR) 6-4, 6-1
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-4, 6-1

R32 (udvalgte)
Ekaterina Makarova (RUS) vs. (3) Jelena Ostapenko (LAT) 7-6(3), 6-1
Ellen Perez (AUS) vs. (5) Kristina Mladenovic (FRA) *bem)
*bem) 14. nederlag i træk.

TV-dækning søndag

Se spilleplan herover
WTATV.com viser kampe fra Ken Rosewall Arena, Court 1, Court 3 fra kl. 0200cet

ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag (12 kampe)

Deltagere: Ramos-Vinolas, Muller, Schwartzman, Fognini, Mannarino, Kohlschreiber, Dzumhur, Mischa Zverev m.fl.

R32 (udvalgte)
Pablo Lorenzi (ITA) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(5), 6-4)
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-7(6), 7-5
(7) Damir Dzumhur (BIH) vs. Jan-Lennard Struff (GER)

TV-dækning søndag

Se spilleplan herover
Eurosport 2: 0700-0900

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-sydney-australia-702#orderofplay

ATP 250, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: Tennistv.com fra mandag (23 kampe)

Q16: (8) Casper Ruud (NOR) vs. Stephane Robert (FRA) 6-3, 6-7(3), 7-6(3)
QFi: Casper Ruud vs. (3) Tennys Sandgren (USA) 6-7(6), 7-6(5), 6-4

R32 (udvalgte)
(Q) Casper Ruud (NOR) vs. Robin Haase (NED)

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 0030cet
Donald Young (USA) vs. Joao Sousa (POR)
(7) David Ferrer (ESP) vs. (WC) Yibing Wu (CHN)
Yuichi Sugita (JPN) vs. Karen Khachanov (RUS)
NB 0700: (5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Michael Venus (NZL)
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA)

Grandstand – start 0400cet
Double kamp

TV-dækning: Tennistv.com viser alle kampe på Centre Court

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-sydney-australia-702#orderofplay

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 2)

$75.000, Canberre (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000+H, Bangkok 1A (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q16: [3] (611) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (792) Matej Sabanov (CRO) 5-7, 6-4, 6-4
QFi: Frederik Løchte vs. [7] (722) Lukas Ollert (GER) – NB 0530cet C5

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 2)

$25.000, USA F2 Futures, Long Beach, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Q64:
[15] (1360) August Holmgren (DEN) vs. Victor Krustev (CAN) 7-5, 6-3
Anders Arenfeldt Holm (DEN) vs. [5] (706) Patrick Kypson (USA) 6-4, 3-6, 2-6 (lørdag)
Q32: August Holmgren vs. Brandon Nakashimi (USA) – søn 1900cet

$15.000, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Nikolaj Katic (DEN) vs. Philipp Sikorski (UKR) 6-2, 1-6, 6-2
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (1905) Nikolay Vylegzhanin (RUS) 4-6, 0-6

Q32: Nikolaj Katic vs. [4] (965) Zizou Bergs (BEL) 2-6, 1-6 (søndag)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Joen Moth-Poulsen (DEN) vs. Aymen Ikhlef (ALG) 5-7, 2-6 (lørdag)

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte uge 2)

Grade 4, EuroElite ITF Junior Malmö Open (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64: (lørdag)
[12] (1925) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Philip Hobaek (SWE) 6-4, 6-2
[4] (1595) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (2047) Adam Heinonen (SWE) 2-6, 7-5, 6-2
[6] (1673) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jonas Engstrom (SWE) 6-3, 4-6, 6-2

Q32: (lørdag)
Gustav Theilgaard vs. (WC) Linus Carlsson Halldin (SWE) 5-7, 6-4, 1-6 (lørdag)
Carl Emil Overbeck vs. (2047) David Nyman (SWE) 6-3, 6-3
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1925) Oskar Jonsson (SWE) 2-6, 4-6

QFi: Carl Emil Overbeck vs. Vilmer Tylehed (SWE) 6-1, 6-0

Boys singles hovedturnering

R64
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Timothy Carlsson Seger (SWE) – man 1100
(819) Elmer Møller (DEN) vs. Teodor Hessle (SWE) – man 0830
(213) Sebastian Grundtvig (DEN) – bye

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (923) Olivia Gram (DEN) vs. (2298) Hilda Lundstedt (SWE) 6-1, 6-3
[2] (1041) Karoline Laursen (DEN) vs. Viktoria Leth (SWE) – 6-1, 6-3
(1672) Ida Hasselbalch (DEN) vs. Jessica Mridha (SWE) 6-1, 6-3
(2184) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (WC) Saga Akesson (SWE) 6-0, 6-1

Q16:
Olivia Gram vs. (WC) Greta Wallin (SWE) 6-1, 6-1
Karoline Laursen vs. (1729) Fanny Norin (SWE) 6-0, 6-3
Ida Hasselbalch vs. [3] (1094) Maja Radenkovic (SWE) – 0-6, 5-7
Martha Elisa Stemann VS. [7] (1401) Josefin Opitz (SWE) 2-6, 3-6 (søndag)

QFi:
Olivia Gram vs. Tuva Lindsten (SWE) 6-4, 6-0
Karoline Laursen (DEN) vs. [8] (1178) Leticia Temirhanova (SWE) 6-2, 6-1

Girls singles hovedturnering

R32 (mandag)
(Q) Karoline Laursen (DEN) vs. (1961) Hanna Schmidt Axelsson (SWE) – ca. 1230
(Q) Olivia Gram (DEN) vs. (576) Indianna Spink (GBR) – ca. 1000
(1040) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. [6] (298) Sydney Berlin (SWE) – ca. 1230

Grade 4, 17th UAE – Abu Dhabi ITF Junior Championships by ADSC (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (166) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (676) Daniel Ibragimov (RUS) – man 1500cet
(WC) (1595) Leo Borg (SWE) vs. Azamat Lukmanov (UZB) – tirsdag?
[2] (384) Lorenzo Rotoli (ITA) vs. (384) Connor Thomson (GBR) – man 0700cet

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)