Dagens kampe søndag 18. juni: Konta jagter årets 3. titel mod Kroatisk talent

147
Kroatien er repræsenteret i hele to single-finaler, når Ivo Karlovic møder Gilles Muller i s-Hertogenbosch, og Donna Vekic møder Johanna Konta i Nottingham

Efter lidt research kan det konstateres, at indbyggertallet for Kroatien er en smule over 4 millioner, hvilket er ca. halvanden million færre end i Danmark.
Set i det lys er det imponerende, at Kroatien har hele 3 spillere i top 100 på både WTA-ranglisten (26, 33 og 70) og ATP-ranglisten (7, 24 og 46) i en global sport som tennis, som betragtes som en af de absolut sværeste sportsgrene at nå toppen.

Når der søndag spilles finaler i denne uges WTA og ATP turneringer, er der hele 2 spillere fra Kroatien blandt deltagerne i single, Donna Vekic og Ivo Karlovic.
Sidstnævnte kvalificerede sig endda ved at besejre sin landsmand Marin Cilic i semifinalen.
Desuden er der Kroatisk deltagelse i double-finalen i Stuttgart, så man kan kun lette på hatten for den succes, som Kroatien præsterer på tennis-fronten.

Ivo Karlovic 2015 Getty Images

20-årige Donna Vekic måtte gennem en næsten 3 timer lang gyser mod Lucie Safarova (CZE), inden finalepladsen med cifrene 7-6(5), 3-6, 7-6(4) var sikret, hvilket formentlig øger Johanna Kontas mulighed for at vinde årets 3. titel betragteligt.

ATP 250 Mercedes Cup, Stuttgart (GER) – Finaler

1100: [4] Oliver Marach (AUT)/Mate Pavic (CRO) vs. [2] Jamie Murray (GBR)/Bruno Soares (BRA)
1300: Feliciano Lopez (ESP) vs. [4/WC] Lucas Pouille (FRA)

Singlefinalen kan følges live på Eurosport Player og Tennistvcom

WTA International Ricoh Open, s-Hertogenbosch (NED) – Finale
1200: Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. Anett Kontaveit (EST)

Kampen kan følges live på TV2 Play

ATP 250 Ricoh Open, s-Hertogenbosch (NED)
NB 1430: [3] Ivo Karlovic (CRO) vs. [4] Gilles Muller (LUX)

Kampen kan følges live på Tennistv.com

WTA International Aegon Open, Nottingham (GBR) – Finale

1600cet: [1] Johanna Konta (GBR) vs. Donna Vekic (CRO)

Kampen bliver vist live på Eurosport 1 og Eurosport Player

Det er som nævnt 3. gang i 2017, at Konta er i en finale. I starten af året vandt hun i Sydney over Agnieszka Radwanska (billedet herover), og et par måneder senere vandt hun i Miami over Caroline Wozniacki.
Med sejren i semifinalen over Magdalena Rybarikova (SVK) bliver Carolines 7. plads overtaget af Konta, der skubbede Caroline en plads ned som no. 8 på næste uges rangliste, som benyttes ved seedningen til Eastbourne ugen efter, hvor Caroline dog bliver seedet 3-4 alligevel.
Carolines 8. plads kan dog ikke trues inden der foretages seedning til Wimbledon, hvor hun derved er sikret en 5-8. seedning, så hun tidligst i kvartfinalen kan møde en spiller fra top 4.

Tilføjelse: Da det er blevet oplyst, at Kerber har fået wildcard til Eastbourne, bliver Caroline formentlig seedet 5-8 i stedet for 3-4.

Kampene fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer

ATP Challengers:

€127K Caltanissetta (ITA) – Finale
1830: [7] Giannessi (ITA) vs. Paolo Lorenzi (ITA)

€127K Nottingham (GBR) – Finale
1400cet: [4] Thomas Fabbiano (ITA) vs. [3] Dudi Sela (ISR)

€64K Lyon (FRA) – Finale
1430: Mathias Bourgue (FRA) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN)

€43.000 Lisbon (POR) – finale
1450: Oscar Otte (GER) vs. [3] Taro Daniel (JPN)

Alle finaler kan følges på Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte)

25K, Ystad (SWE) – Grus – Kvalfinaler
[1] (656) Emilie Francati (DEN) vs. Jacquline Nylander Altelius (SWE) 6-1, 6-0
Anna Signe Rasmussen (DEN) vs. [4] (1056) Andreea Ghitescu (ROU) 5-7, 3-6
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Maria Petrovic (SWE) 6-2, 3-6, 3-6

25K, Palma del Rio (ESP) – Hardcourt
QFi: [6] (1062) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. (WC) Samuel Bothwell (IRL) – 2030 CC

15K, Havre (BEL) – Grus
Q32: Johannes Ingildsen (DEN) vs. [14] (2014) Patrick Mayer (GER) 3-6, 7-6(4), 6-0
Q32: Kasper Elsvad (DEN) vs. [13] (1979) Marcelo Plaza (CHI) – NB 1600 C2

15K, Kaltenkirchen (GER) – Grus
Q32: [1] (1643) Maxim Landa (DEN) vs. Adrian Oetzbach (GER) – ca. 1430 C4

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, FBT ITF Junior Challenge 2017, Odense – Grus
Kvalfinaler – klik på Order Of Play

Tennis Europe (udvalgte):

Category 3, TE Birkerød 2017 – Grus – Kvalifikation
U14 + U16 – Dagens spilleprogram

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.roa

INGEN KOMMENTARER

Skriv en kommentar