Dagens kampe søndag 11. februar: Gasquet og Pouille finalister i Montpellier

60
Rakuten Japan Open - Day 5
2017 Getty Images
I Sofia og Quito er der kvalspillere i søndagens finale, mens det kun er i Montpellier, at to seedede mødes i finalen

Ved ATP 250 turneringerne i Sofia og Montpellier blev 1. seedede sendt ud i semifinalen.
I Sofia var det endda af en kval-spiller, idet ATP-ranglistens no. 129 Mirza Basic (BIH) vandt 7-6(6), 6-4 over Stan Wawrinka.
Basic møder i søndagens finale kl. 16 ranglistens no. 94 Marius Copil (ROU), som han vandt over i deres seneste to indbyrdes opgør i 2016.

I Montpellier tabte 1. seedede David Goffin (BEL) til. 5. seedede Richard Gasquet (billedet herover) og han møder i en rent fransk finale 2. seedede Lucas Pouille, der i en fransk semifinale tabte 1. sæt til Jo-Wilfried Tsonga, der måtte trække sig fra opgøret ved stillingen 6-1, 5-5, efter at han havde matchbold ved 5-3.

I Quito i Ecuador er der ligeledes en kvalspiller udenfor top 100 i finalen, idet no. 107 Roberto Carballes Baena (ESP) vandt 4-6 6-3, 6-2 over no. 156 Andrej Martin (SVK), der ligeledes var videre fra kvalifikation.
Finale-modstanderen er ikke fundet i skrivende stund, hvor 2. seedede Albert Ramos-Vinolas (ESP) netop har vundet 1. sæt 6-4 over no. 117 Thiago Monteiro (BRA).

Alle 3 finaler kan følges på Tennistv.com.

Lørdag blev de 2 første singler afviklet i både World Group og World Group II ved Fedcup, og søndag kan de 2 næste singler samt doublen følges på Fedcup.tv i 7 af kampene.
Fedcup.tv viser ikke opgøret i World Group II mellem Australien og Ukraine, hvor 15-årige Marta Kostyuk fortsætter sin imponerende sejrsrække, efter at hun ved Australian Open vandt 5 kampe, inden hun i 3. runde blev stoppet af sin landsmand Elina Svitolina, der er no. 3 på den seneste rangliste.
Kostyuk vandt i sidste uge en 60K turnering i Burnie på Tasmanien.

Spilletider og link til Fedcup.tv findes herunder.


Genveje:

#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


ATP 250, Diema Xtra Sofia Open (BUL) – Hardcourt

R32
(1) Stan Wawrinka (SUI) – bye
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (WC) Alexander Donski (BUL) 7-5, 6-1
Denis Istomin (UZB) vs. (WC) Adrian Andreev (BUL) 6-3, 6-4
(6) Viktor Troicki (SRB) vs. (Q) Ernests Gulbis (LAT) 6-3, 6-7(2), 6-3
(4) Philipp Kohlschreiber (GER) – bye
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (LL) Florian Mayer (GER) 6-4, 6-1
Maximilian Marterer (GER) vs. Malek Jaziri (TUN) 7-6(3), 6-4
(7) Joao Sousa (POR) vs. (WC) Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-6(6), 6-1

Marius Copil (ROU) vs. (5) Robin Haase (NED) 7-6(5), 6-4
Blaz Kavcic (SLO) vs. Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-4
Andreas Seppi (ITA) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 6-3, 6-4
(3) Gilles Muller (LUX) – bye
Lukas Lacko (SVK) vs. (8) Evgeny Donskoy (RUS) 6-4, 6-4
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 6-4
Marcos Baghdatis (CYP) vs. (LL) (185) Salvatore Caruso (ITA)
(2) Adrian Mannarino (FRA) – bye

1/8-finale
(1) Stan Wawrinka (SUI) vs. (Q) Martin Klizan) 4-6, 6-2, 6-3
(6) Viktor Troicki (SRB) vs. Denis Istomin (UZB) 7-6(4), 1-6, 7-6(5)
Maximilian Marterer (GER) vs. (7) Joao Sousa (POR) 7-5, 7-5(6)
Marius Copil (ROU) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-2, 6-1

(3) Gilles Muller (LUX) vs. Andreas Seppi (ITA) 4-6, 7-6(5), 7-6(2)
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (4) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-5, 7-6(5)
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Lukas Lacko (SVK) 4-6, 6-2, 7-5
Marcos Baghdatis (CYP) vs. (2) Adrian Mannarino (FRA) 6-7(4), 6-3, 6-1

Kvartinale
NB 1700: Stan Wawrinka (SUI) vs. (6) Viktor Troicki (SRB) 6-1, 7-6(3)
(Q) Mirza Basix (BIH) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-4, 4-6, 6-3
Marius Copil (ROU) vs. (3) Gilles Muller (LUX) 6-4, 6-4
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 7-6(2), 6-4

Semifinale
(Q) Mirza Basix (BIH) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-2
Marius Copil (ROU) vs. (Q) Jozef Kovalik (SVK) 7-6(6), 6-4

Finale
(Q) Mirza Basix (BIH) vs. Marius Copil (ROU) 7-6(6), 6-7(4), 6-4


ATP 250, Open Dud de France, Montpellier (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com

R32 (udvalgte)
(1) David Goffin (BEL) – bye
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 6-1, 4-6, 7-6(3)
Karen Khachanov (RUS) vs. (7) David Ferrer (ESP) 6-7(5), 6-3, 6-4
(PR) Ricardas Berankis (LTU) vs. (WC) Julien Benneteau (FRA) 6-3, 7-6(6)
(4) Damir Dzumhur (BIH) – bye
Ruben Bemelmans (BEL) vs. (WC) Calvin Hemery (FRA) 6-1, 6-2
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (Q) Kenny De Schepper (FRA) 7-6(4), 6-7(5), 6-4
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-0, 6-3

(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Guillermo Garcia Lopez (ESP) 6-4, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 4-6, 7-5, 7-5
Nicolas Mahut (FRA) vs. Dustin Brown (Ger) 6-7(2), 2-5 Ret’d
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) – bye
(PR) John Millman (AUS) vs. (8) Yuichi Sugita (JPN) 5-7, 6-3, 6-4
Benoit Pair (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 6-4, 6-4
(Q) Carlos Taberner (ESP) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK) 7-6(5), 7-6(1)
(2) Lucas Pouille (FRA) – bye

1/8-finale (udvalgte)
(1) David Goffin (BEL) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-2
Karen Khachanov (RUS) vs. (PR) Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 7-6(11)
(4) Damir Dzumhur (BIH) vs. Ruben Bemelmans (BEL) 7-5, 6-4
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-6(3), 5-7, 6-3

(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-2, 6-1
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Nicolas Mahut (FRA) 7-6(3), 6-7(3), 7-6(4)
(PR) John Millman (AUS) vs. Benoit Pair (FRA) (opdateres..)
(2/WC) Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Carlos Taberner (ESP) 6-1, 6-2

Kvartfinale
(1) David Goffin (BEL) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-4, 6-4
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. (4) Damir Dzumhur (BIH) 6-4, 6-2
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (6) Andrey Rublev (RUS) 6-4, 7-6(1)
(2/WC) Lucas Pouille (FRA) vs. Benoit Paire (FRA) 6-1, 6-4

Semifinale
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. (1) David Goffin (BEL) 6-4, 0-6, 6-3
(2/WC) Lucas Pouille (FRA) vs. (3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 1-6, 5-5 Ret’d

Finale:
(2/WC) Lucas Pouille (FRA) vs.  (5) Richard Gasquet (FRA) 7-6(2), 6-4


ATP 250, Ecuador Open, Quito (ECU) – Hardcourt

R32 (udvalgte)
(1) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA) 7-5, 6-4
(WC) Corentin Moutet (FRA) vs. Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-2
(7) Ivo Karlovic (CRO) vs. Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-7(6), 7-6(4)
(4) Paolo Lorenzi (ITA) – bye
(Q) Roberto Caballes Baena (ESP) vs. (Q) Federico Gaio (ITA) 7-6(5), 6-3
Stefano Travaglia (ITA) vs. (PR) Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-2
(8) Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 6-7(4), 6-2, 7-6(5)

Thiago Monteiro (BRA) vs. (5) Horacio Zeballos (ARG) 7-6(5), 6-3
(LL) Alessandro Giannessi (ITA) vs. Peter Polansky (CAN) 6-3, 6-4
Casper Ruud (NOR) vs. Carlos Berlocq (ARG) 7-5, 6-0
(3) Gael Monfils (FRA) – bye
(6) Victor Estrella Burgos (DOM) vs. Thomaz Bellucci (BRA) 4-6, 6-4, 6-2
Gerald Melzer (AUT) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-2
(WC) Roberto Quiroz (ECU) vs. Yannick Hanfmann (GER) 7-6(5), 6-3
(2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye

1/8-finale
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. (1) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 6-2
(WC) Corentin Moutet (FRA) vs. (7) Ivo Karlovic (CRO) 7-5, 6-7(3), 7-6(6)
(Q) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (4) Paolo Lorenzi (ITA) 7-6(4), 7-5
(8) Nicolas Jarry (CHI) vs. Stefano Travaglia (ITA) 4-6, 7-6(5), 6-3

Thiago Monteiro (BRA) vs. (LL) Alessandro Giannessi (ITA)
(3) Gael Monfils (FRA) vs. Casper Ruud (NOR) 6-, 3-6, 6-4
Gerald Melzer (AUT) vs. (6) Victor Estrella Burgos (DOM) 4-6, 6-1, 6-4
(2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (WC) Roberto Quiroz (ECU) 6-3, 3-6, 6-3

Kvartfinale
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 6-3, 6-4
(Q) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (8) Nicolas Jarry 3-6, 6-2, 7-6(5)
Thiago Monteiro (BRA) vs. (3) Gael Monfils (FRA) 6-4, 2-6, 6-4
(2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Gerald Melzer (AUT) 6-2, 6-4

Finale
(Q) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 4-6, 6-4


Fed Cup

World Group – lørdag-søndag 10-11. februar – Hardcourt – FedcupTV

(1) Hviderusland vs. Tyskland 2-3
R1: Aryna Sabalenka vs. Tatjana Maria 4-6, 6-1, 6-2
R2: Aleiksandra Sasnovich vs. Antonia Lottner 5-7, 4-6
start søndag 1100cet
R3: Vera Lapko vs. Tatjana Maria 4-6, 7-5, 0-6
R4: Aryna Sabalenka vs. Antonia Lottner 6-3, 5-7, 6-2
R5: Marozava/Sabalenka vs. Maria/Ana-Lena Groenfeld 7-6(4), 5-7, 4-6

(3) Tjekkiet vs. Schweiz 3-1
R1: Petra Kvitova vs. Viktorija Golubic 6-2, 1-6, 6-3
R2: Barbora Strycova vs. Belinda Bencic 6-2, 6-4
start søndag 1230cet
R3: Petra Kvitova vs. Belinda Bencic 6-2, 6-4
R4: Barbora Strycova vs. Viktorija Golubic – Not Played
R5: Lucie Safarova/Strycova vs. Timea Bacsinszky/Jil Teichmann 6-1, 4-6, [8-10]

(4) Frankrig vs. Belgien 3-2
R1: Pauline Parmentier vs. Elise Mertens 2-6, 1-6
R2: Kristina Mladenovic vs. Kirsten Flipkens 6-2, 6-4
start søndag 1300cet
R3: Kristina Mladenovic vs. Elise Mertens 6-4, 6-4
R4: Pauline Parmentier vs. Alison Van Uytvanck 1-6, 3-6
R5: Amandine Hesse/Mladenovic vs. Kirsten Flipkens/Elise Mertens 6-4, 2-6, 6-2

(2) USA vs. Holland 3-1
R1:Venus Williams vs. Arantxa Rus 6-1, 6-4
R2: Coco Vandeweghe vs. Richel Hogenkamp 4-6, 7-6(6), 6-3
start søndag 1850cet
R3: Venus Williams vs. Richel Hogenkamp 7-5, 6-1
R4: Coco Vandeweghe vs. Arantxa Rus – Not Played
R5: Serena Williams/Venus Williams vs. Lesley Kerkhove/Demi Schuurs 2-6, 3-6


World Group II – lørdag-søndag 10-11. februar

Slovakiet vs. (1) Rusland 4-1
R1: Viktoria Kuzmova vs. Natalia Vikhlyantseva 4-6, 2-6
R2: Magdalena Rybarikova vs. Anna Kalinskaya 5-7, 6-3, 6-4
start søndag 1500cet
R3: Jana Cepelova vs. Natalia Vikhlyantseva 6-4, 6-4
R4: Viktoria Kuzmova vs. Anastasia Potapova 3-6, 6-3, 6-4
R5: Jana Cepelova/Anna Karolina Schmiedlova vs. Anna Kalinskaya/Veronika Kudermetova 6-3, 6-2

Australien vs. (3) Ukraine 3-2
start lørdag 0100cet – ikke FedcupTV
R1: Ashleigh Barty vs. Lyudmyla Kichenok 4-6, 6-1, 6-4
R2: Daria Gavrilova vs. Marta Kostyuk 6-7(3), 3-6
start søndag 0100cet
R3: Ashleigh Barty vs. Marta Kostyuk 6-2, 6-3
R4: Daria Gavrilova vs. Lyudmyla Kichenok 6-4, 2-6, 3-6
R5: Barty/Casey Dellacqua vs. Lyudmyla Kichenok/Nadiia Kichenok 6-3, 6-4

(4) Rumænien vs. Canada 3-1
R1: Sorana Cirstea vs. Carol Zhad 6-2, 6-2
R2: Irina-Camelia Begu vs. Bianca Andreescu 6-3, 6-7(4), 6-2
start søndag 1100cet
R3: Irina-Camelia Begu vs. Kathrine Sebov 6-2, 6-4
R4: Sorana Cirstea vs. Bianca Andreescu – Not Played
R5: Anna Bogdan/Raluca Olaru vs. Gabriela Dabrowski/Carol Zhao 6-4, 1-6, [6-10]

(2) Italien vs. Spanien 3-2
R1: Jasmine Paolini vs. Carla Suarez Navarro 2-6, 3-6
R2: Sara Errani vs. Lara Arruabarrena-Vecino 6-1, 6-1
start søndag 1400cet
R3: Sara Errani vs. Carla Suarez Navarro 6-3, 3-6, 6-3
R4: Deborah Chiesa vs. Lara Arrabarrena 6-4, 2-6, 7-6(7)
R5: Elisabetta Cocciaretto/Jasmine Paolini vs. Georgina Garcia-Perez/Maria Jose Martinez Sanchez 4-6, 3-6


Group I Europe/Africa – onsdag-lørdag 7-10. februar, Tallin (EST) – Hardcourt

Pool A: Serbien 2-0 (4-2), Bulgarien 1-1 (3-3), Georgien 0-2 (2-4)
Onsdag: Serbien vs. Bulgarien 2-1
Torsdag: Georgien vs. Bulgarien 1-2
Fredag: Serbien vs. Georgien 2-1

Pool B: Great Britain 2-0 (6-0), Estland 1-1 (2-4), Portugal 0-2 (1-5)
Onsdag: Great Britain vs. Portugal 3-0
(75) Heather Watson vs. (796) Francisca Jorge 6-4, 6-2
(11) Johanna Konta vs. (745) Maria Joao Koehler 6-1, 6-0
Katie Boulter/Anna Smith vs. Jorge/Koehler 6-0, 6-2

Torsdag: Estland vs. Portugal 2-1

Fredag: Great Britain vs. Estland 3-0
(75) Heather Watson vs. Katriin Saar 6-1, 6-1
(11) Johanna Konta vs. (27) Anett Kontaveit 6-7(5), 6-4, 6-2
Boulter/Smith vs. Kontaveit/Saara Orav 6-1, 6-1

Pool C: Ungarn 2-1 (6-3), Kroatien 2-1 (4-5), Slovenien 1-2 (5-4), Sverige 1-2 (3-6)
Onsdag: Kroatien vs. Slovenien 2-1
Onsdag: Sverige vs. Ungarn 2-1
(421) Cornelia Lister vs. (626) Reka-Luca Jani 6-2, 0-6, 7-6(6)
(145) Rebecca Peterson vs. (263) Dalma Galfi 6-3, 6-2
Lister/Peterson vs. Galfi/Stollar 6-7(4), 3-6

Torsdag: Sverige vs. Kroatien 1-2
(421) Cornelia Lister vs. (821) Lea Boskovic (CRO) 4-6, 6-3, 5-7
(145) Rebecca Peterson vs. (319) Tena Lukas (CRO) 6-2, 6-1
Bjorklund/Cabaj Awad vs. /Lukas/Jurak 5-7, 6-7(5)

Torsdag: Ungarn vs. Slovenien 2-1

Fredag: Kroatien vs. Ungarn 0-3

Fredag: Slovenien vs. Sverige 3-0
(489) Kaja Juvan vs. (503) Jacqueline Cajaj Awad 6-1, 6-3
(178) Tamara Zidansek vs. (145) Rebecca Peterson 4-6, 6-4, 6-2
Juvan/Nika Radisic vs. Mirjam Bjorklund/Cabaj Awad 6-3, 6-7(5), 6-2

Pool D: Letland 3-0 (7-2), Polen 2-1 (5-4), Tyrkiet 1-2 (4-5), Østrig 0-3 (2-7)
Onsdag: Polen vs. Østrig 2-1
Onsdag: Letland vs. Tyrkiet 2-1
(6) Jelena Ostapenko vs. (160) Cagla Buyukakcay 2-6, 3-6, 6-3
(15) Anastasija Sevastova vs. (225) Ayla Aksu 6-4, 6-3
Sevastova/Ostapenko vs. Aksu/Ozgen 6-1, 6-1

Torsdag: Polen vs. Letland 1-2
Torsdag: Tyrkiet vs. Østrig 2-1

Fredag: Østrig vs. Letland 0-3
Fredag: Polen vs. Tyrkiet 2-1

Lørdag
Promotional Play off:
Serbien vs. Letland 1-2
Great Britain vs. Ungarn 2-0
5-8. Play-off:
Bulgarien vs. Polen 0-2
Estland vs. Kroatien 1-1
Relegation Play-off:
Georgien vs. Østrig 2-1
Portugal vs. Sverige 0-2

Oprykkere til World Group II: Serbien og Great Britain
Nedrykkere til Group II Europe/Africa: Østrig og Portugal


Group I Asia/Oceania – onsdag-lørdag 7-10. februar, New Delhi (IND) – Hardcourt

Pool A: Kazakhstan 2-0 (5-1), Kina 2-0 (4-2), Indien 0-2 (2-4), Hongkong 0-2 (1-5)
Onsdag: Kina vs. Indien 2-1
Onsdag: Kazakhstan vs. Hong Kong 3-0
Torsdag: Kina vs. Hing Kong 2-1
Torsdag: Kazakhstan vs. Indien 2-1
Fredag: Indien vs. Hong Kong 3-0
Fredag: Kazakhstan vs. Kina 3-0

Pool B: Japan 3-0 (9-0), Korea 2-1 (5-4), Thailand 1-2 (3-6), Teipei 0-3 (1-8)
Onsdag: Japan vs. Thailand 3-0
Onsdag: Korea vs. Teipei 3-0
Torsdag: Japan vs. Korea 3-0
Torsdag: Teipei vs. Thailand 1-2
Fredag: Thailand vs. Korea 1-2
Fredag: Japan vs. Teipei 3-0

Lørdag
Promotional Play-off: Kazakhstan vs. Japan 1-2
3-4. plads: Kina vs. Korea 2-0
Null: Thailand vs. Hongkong 2-1
Relegation Play-off: Indien vs. Teipei 2-0

Oprykker til World Group II: Japan
Nedrykker til Group II Asia/Oceania


Group I Americas – onsdag-lørdag 7-10. februar, Asuncion (PAR) – Grus

Pool A: Paraguay 2-0 (5-1) Colombia 1-1 (3-3), Chile 0-2 (1-5),
Onsdag: Paraguay vs. Colombia 3-0
Torsdag: Paraguay vs. Chile 2-1
Fredag: Chile vs. Colombia 0-3

Pool B: Argentina 2-1 (7-2), Brasilien 3-0 (7-2), Venezuela 1-2 (4-5), Guatemale 0-3 (0-0)
Onsdag: Argentina vs. Guatemala 3-0
Onsdag: Brasilien vs. Venezuela 2-1
Torsdag: Argentina vs. Venezuela 3-0
Torsdag: Brasilien vs. Guatemala 3-0
Fredag: Argentina vs. Brasilien 2-1
Fredag: Venezuela vs. Guatemala 3-0

Lørdag:
Promotional Play-off: Paraguay vs. Brasilien 2-0
3-4. plads: Columbia vs. Argentina 0-2
Relegation Play-off: Chile vs. Venezuela 2-0

Oprykkere til World Group II: Paraguay
Nedrykkere til Group III: Venezuela

Group II Asia/Oceania afvikles 6-10. februar i Isa Town, Bahrain


WTA (uge 7)

WTA Premier 5, Qatar Total Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer
TV-dækning fra mandag: TV2 Sport, TV2 Play, WTATV.com (5 baner)

Deltagere: Wozniacki, Halep, Svitolina, Muguruza, Pliskova, Ostapenko, Garcia, Kerber, Goerges, Konta m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – start 1000cet
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Catherine Bellis (USA)
Elena Vesnina (RUS) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS)
(WC) Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU)
Mona Barthel (GER) vs. Agnieszka Radwanska (POL)
Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Naomi Osaka (JPN)

Court 1 – start 1330cet
(WC) Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Ying-Ying Duan (CHN)
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Shuai Zhang (CHN)

Court 2 – start 1330cet
Lesia Turenko (UKR) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU)

TV2 Sport sender fra kl. 0950 til 2000. TV2 Play fra kl. 2000.
WTA TV viser kampe fra alle baner

Singles kvalifikation

Q32 (udvalgte)
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Mubaraka Al-Naimi (QAT) 6-0, 6-0
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 6-1, 6-3
(4) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-4

QFi
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Sofya Zhuk (RUS) 6-1, 6-3
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (16) Danka Kovinic (MNE) 6-3, 6-1
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-1, 6-2
(11) Ying-Ying Duan (CHN)  vs.Vera Zvonareva (RUS) 7-6(7), 6-7(5), 6-3
(14) Bernarda Pera (USA) vs. (5) Christina McHale (USA) 6-3, 6-0
(6) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (13) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-3
Anna Blinkova (RUS) vs. (7) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 4-2 Ret’d
(8) Monica Niculescu (ROU) vs. (13) Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R64 udvalgte
(1) Caroline Wozniacki (DEN) – bye
(8) Angelique Kerber (GER) – bye
(3) Elina Svitolina (UKR) – bye
(6) Jelena Ostapenko (LAT) – bye

(7) Caroline Garcia (FRA) – bye
(4) Garbine Muguruza (ESP) – bye
(5) Karolina Pliskova (CZE) – bye
(2) Simona Halep (ROU) – bye

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-doha-qatar-1003#orderofplay


ATP (uge 7)

ATP 500, ABN Amro World Tennis Tournament, Rotterdam (NED) – Hardcourt
TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv (31 kampe fra mandag)

Deltagere: (WC) Federer, Dimitrov, Zverev, Goffin, Wawrinka, Berdych, Pouille, Tsonga, Muller, Dzumhur, Gasquet m.fl. – wildcard til 17-årige Felix Auger-Aliassime (CAN)

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – start 1100
Double kamp
NB 1230: (Q) Martin Klizan (SVK) vs. Feliciano Lopez (ESP)
(6) Tomas Berdych (CZE) vs. Mischa Zverev (GER)
NB 1930: (3) Alexander Zverev (GER) vs. Davis Ferrer (ESP)
Joao Sousa (POR) vs. (LL) Andreas Seppi (ITA)

TV3 Sport 1230-1630. Viaplaly fra 1930
Kampene vises desuden på Tennistv

Singles kval-finaler
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (7) Nicolas Mahut (FRA) 6-4, 6-4
Ruben Bemelmans (BEL) vs. (WC) Tim Van Rijthoven (NED) 6-4, 6-3
(3) Pierre-Hugues Hernter (FRA) vs. (8) Ricardas Berankis (LTU) 4-6, 6-3, 7-6(6)
Martin Klizan (SVK) vs. (4) Andreas Seppi (ITA) 6-3, 7-6(2)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rotterdam/407/daily-schedule


ATP 250, New York Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv (23 kampe fra mandag)

Deltagere: Anderson, Querrey, Isner, Mannarino, Nishikori, Harrison, Johnson, Basilashvili, Donaldson m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – start 1900
2 kval-finaler
Jared Donaldson (USA) vs. Ivo Karlovic (CRO) – R32
NB 0130: (6) Ryan Harrison (USA) vs. Donald Young (USA)
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Sebastian Korda (USA)

Grandstand – start 1900cet
2 kval-finaler
Dudi Sela (ISR) vs. (8) Nikoloz Basilashvili (GEOR)

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1) Kevin Anderson (RSA) – bye
(3) John Isner (USA) – bye
(4) Adrian Mannarino (FRA) – bye
(2) Sam Querrey (USA) – bye

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/new-york/424/daily-schedule


ATP 250, Argentina Open, Buenos Aires (ARG) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer
TV-dækning: Tennistv (9 kampe fra onsdag)

Deltagere: Thiem, Careno Busta, Ramos-Vinolas, Fognini, Schwartzman, Edmund, Cuevas, Verdasco, Monfils m.fl.

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 1800cet
Federico Delbonis (ARG) vs. Florian Mayer (GER)
NB 1930: Double kamp
NB 2245: (WC) Carlos Berlocq (ARG) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
(WC) Nicolas Kicker (ARG) vs. Guido Pella (ARG)

Court 2 – start 1800cet
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG)
Double kamp
(Q) Thomaz Bellucci (BRA) vs. (WC) Pedro Cachin (ARG)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (6) Casper Ruud (NOR) vs. Joao Domingues (POR) 6-1, 6-3

QFi
Facundo Bagnis (ARG) vs. (5) Gastao Elias (POR) 6-7(7), 6-1, 6-1
(2) Marco Cecchinato (ITA) vs. (6) Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-6(4)
(3) Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. (Alt) Guiherme Clezar (BRA) 7-6(5), 7-6(5)
(4) Thomas Bellucci (BRA) vs. (WC) Herman Casanova (ARG) 6-2, 6-4

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1) Dominic Thiem (AUT) – bye
(4) Fabio Fognini (ITA) – bye
(3) Albert Ramos-Vinolas (ESP)
(2) Pablo Carreno Busta (ESP)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/buenos-aires/506/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


ATP Challengers (Uge 6)

$100.000, San Francisco, CA (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet -9 timer

Semifinale
(295) Dominik Koepfer (GER) vs. (214) Dennis Novikov (USA) 6-3, 6-1
(234) Jason Jung (TPE) vs. (204) Miomir Kecmanovic (SRB) 7-6(5), 4-6, 6-2

Finale: NB man 0100cet
(295) Dominik Koepfer (GER) vs. (234) Jason Jung (TPE)

$75.000, Launceston (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +10 timer

Finale: (312) Marc Polmans (AUS) vs. (311) Bradley Mousley (AUS) 6-2, 6-2

€64.000, Budapest (HUN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32:
[4] (135) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (530) Peter Nagy (HUN) 6-3, 6-2
[5] (163) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (195) Blaz Rola (SLO) 3-6, 7-5, 6-1

1/8-finale:
Elias Ymer (SWE) vs. (221) Zdenek Kolar (CZE) – walkover
(Q) (330) Constant Lestienne (FRA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-0, 6-2

Kvartfinale:
[8] (183) Nikola Milojevic (SRB) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(7), 6-3
[2] (85) Vasek Pospisil (CAN) vs. (Q) (330) Constant Lestienne (FRA) 6-4, 4-6, 6-3

Semifinale
(236) Nicola Kuhn (ESP) vs. [1] (63) Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 7-6(5)
[2] (85) Vasek Pospisil (CAN) vs. [8] (183) Nikola Milojevic (SRB)

Finale
[2] (85) Vasek Pospisil (CAN) vs. (236) Nicola Kuhn (ESP) 7-6(3), 3-6, 6-3


(Uge 7)

$50.000+H, Chennai (IND) – Combo QS QD OOP
Tidsforskel: cet +4½ time

€43.000, Cherbourg (FRA) – Combo QS QD OOP

Q32: [7] (396) Mikael Ymer (SWE) – bye
Q16: Mikael Ymer vs. Philipp Davydenko (RUS) 7-6(3), 6-2
QFi: Mikael Ymer vs. (516) Aslan Karatsev (RUS) – man ca. 1230

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 7)
Tidsforskel: cet -1 time

$25.000, Great Britain F3 Futures, Shrewsbury (GBR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q64: [3] (944) Søren Hess-Olesen (DEN) – bye
Q32: Søren Hess-Olesen vs. James Ledger (GBR) 6-0, 6-0
QFi: Søren Hess-Olesen vs. [11] (1418) Alexis Canter (GBR)

Singles hovedturnering

(558) Frederik Løchte Nielsen (DEN)?


$15.000, Egypt Men’s Futures, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Nitin Gunduboina (IND) 6-4, 6-4
Q32: Thomas Schwencke Lindqvist vs. [5] (851) Oleksandr Bielinskyi (UKR) – søn NB 1100cet

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 7)

$15.000, Rafa Nadal Academy by Movistar Womens II, Manacor (Mallorca) (ESP) – Hardcourt

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (Court 1 og Court 4)?

Singles kvalifikation

Q64:
Anna Marie Møller (DEN) vs. Paula Font De La Rica (ESP) 5-7, 5-7 (lørdag)
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Saara Aerila (FIN) 6-2, 6-1

Q32: Sofia Nami Samavati vs. [11] (1186) Irina Cantos Siemers (GER) 6-3, 7-5

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 7)

Grade 4, ITF Copenhagen 2018, KB (DEN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32 (lørdag)
[1] (110) Timo Legout (FRA) – bye
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Stefan Dediu (ROU) 6-1, 6-2
Mads Møller Haase (DEN) vs. Jack Joel (GBR) 7-5, 7-5
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 6-3, 3-6, 3-6 (lørdag)
Emil Okkels Jensen (DEN) vs. [2] (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) 6-2, 4-6, 6-7(7) (lørdag)
Theodor Boisen (DEN) vs. (1930) Herry Quere (FRA) 1-6, 3-6 (lørdag)
Sebastian Herche (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) 6-0, 6-3
Mads Tagesen (DEN) vs. [3] (1389) Ivan Trevisiol (FRA) 6-4, 6-4
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Olle Sonesson Lidholt (SWE) 7-6(4), 6-0
Oliver Eliasen (DEN) vs. (1753) Arslan Kellou (ITA) 0-6, 1-6 (lørdag)
Vladimir Ristic (DEN) vs. [8] (1k753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 3-6 (lørdag)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [4] (1498) Isac Stroemberg (SWE) 4-6, 3-6 (lørdag)
Christian Andersen (DEN) vs. (1892) Maj Tomac (SLO) 1-6, 0-6 (lørdag)
(WC) Christopher Luthra (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 1-6, 1-6 (lørdag)
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) 7-5, 6-2

Q16
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [1] (110) Timo Legout (FRA) 1-6, 2-6 (lørdag)
Mads Møller Haase (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 4-6, 1-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 5-7, 6-7(4) (lørdag)
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) 7-6(7), 6-4
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 2-6, 5-7

QFi
Mads Tagesen (DEN) vs. [8] (1753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 2-6 (søndag)

Girls singles kvalifikation

Q32: (lørdag)
[3] (1193) Ida Ferding (SWE) – bye
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (234) Olivia Malm (SWE) 6-2, 6-3
Nina Vicic (DEN) vs. Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) 6-3, 6-1
[5] (1571) Louise Wikander (SWE) – bye
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (2228) Julia Tillstrom (SWE) 7-6(4), 6-7(4), 4-6 (lørdag)
Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. (2228) Klara Nelander (SWE) 0-6, 1-6 (lørdag)
Louise Flintsø (DEN) vs. Isabella Martensson (SWE) 6-3, 2-6, 5-7 (lørdag)
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Theodora Xantava (GRE) 4-6, 3-6
Melissa Zulkic (DEN) vs. (2228) Emilia Valentinsson (SWE) 0-6, 0-6

Q16:
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [3] (1193) Ida Ferding (SWE) 1-6, 6-4, 1-6 (lørdag)
Nina Vicic (DEN) vs. [5] (1571) Louise Wikander (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)

Boys singles hovedturnering

R32: (udvalgte)
(WC) (1892) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (502) Joachim Andreas Schaefer (NOR) – man 0900 C4
(WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (LL) (1988) Emil Westling (SWE) – man 2. match C4
(WC) William Gormsen (DEN) vs. [7] (412) Leyton Rivera (SWE)
(WC) Richard Biagiotti (DEN) vs. (842) Daniel Martin (GBR)
(1096) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1005) Rikard Raad (SWE) – man NB 1200 C4
[2] (195) Jesper Klov Nilsson (SWE) vs. (Q) (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) – man 2. match C5

Girls singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
[1] (157) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (1571) Louise Wikander (SWE) – man 4. match C4
(664) Olivia Gram (DEN) [7] (520) Charlotte Navin Weinstein (GBR) – man NB 1200 C5
(WC) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [3] (222) Esther Adeshina (GBR) – man 4. match C7
(WC) (1432) Mille Elsborg (DEN) vs. (LL) (2228) Klara Nelander (SWE) – man 4. match C5
(999) Helena Francati (DEN) vs. (666) Annali Olivelle (GBR) – man 4. match C5
(1059) Karoline Laursen (DEN) vs. (662) Lisa Zaar (SWE)
[4] (261) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (1193) Ida Ferding (SWE) – man NB 1500 C5
(WC) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (716) Sonay Kartal (GBR)
(WC) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. [2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE)


Grade 4, GD Tennis Cup I, Antalya (TUR) – Grus

Singles hovedturnering
Tidsforskel: cet + 2 timer

R64: (842) Elmer Møller (DEN) vs. (1618) Tamerlan Kalkenov (KAZ) – man NB 1100cet

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


(Uge 7)