Dagens kampe onsdag 11. oktober: Begge konger optræder i Shanghai

190
Heidi Møller Eskildsen interviewer Rafael Nadal
Foto: Sportsfotograf.com.
2 af tennissportens allerstørste kan opleves samme eftermiddag, når Rafael Nadal er på plakaten i Shanghai kl. 12 og efterfølges kl. 14 af Roger Federer

Ved ATP 1000 turneringen Rolex Shanghai Masters træder de 8 topseedede ind i turneringen i 2. runde, hvor 4. seedede Marin Cilic, der skuffende indkasserede æg mod Adrian Mannarino i 3. sæt i semifinalen i Tokyo, allerede har været i aktion med sejr 6-3, 7-6(5) over Kyle Edmund.
Desuden har 7. seedede Pablo Carreno Busta spillet sin 2. runde kamp, hvor han tabte 5-7, 5-7 til sin spanske landsmand Albert Ramos-Vinolas.

Onsdag træder endvidere 3. seedede Alexander Zverev, 5. seedede Dominic Thiem, 6. seedede Grigor Dimitrov og 8. seedede David Goffin samt – ikke mindst – de 2 “tennis-konger”, 1. seedede Rafael Nadal og 2. seedede Roger Federer ind i turneringen.

Sidstnævnte er allerede i fuld gang med “opvarmningen” – sammen med Mickey Mouse

Selvom Tennisavisen før har taget fejl i forudsigelsen af, hvilke kampe der bliver vist på TV3 Sport 2, er der næppe tvivl om, at kampen kl. 12 mellem Rafael Nadal og Jared Donaldson finder vej til de danske TV-skærme, og den samme “garanti” gælder formentlig, når Roger Federer tidligst kl. 14 møder Diego Schwartzman.

Om formiddagen er der også mulighed for at opleve en “tennis-dronning”, som man godt kan tillade sig at benævne 37-årige Venus Williams, der kan følges i Hong Kong på TV2 Sport, når hun møder japaneren Naomi Osaka, som ikke må forveksles med Risa Ozaki, som Venus tirsdag besejrede 6-2, 6-2.
I samme halvdel som 2. seedede Venus befinder sig, spiller desuden 4. seedede Agnieszka Radwanska mod den tidligere US Open vinder fra 2011, no. 43 Samantha Stosur, der samme år havde sin højeste rangering som no. 4.

Elina Svitolina og Caroline Wozniacki fra øverste halvdel får en ekstra hviledag, selvom Caroline næppe har behov for at restituere specielt meget efter en lynsejr på 57 minutter mod en tam Eugenie Bouchard, og på papiret får Caroline også en overkommelig opgave, når hun torsdag møder no. 146 Lizette Cabrera, der mandag vandt 7-5, 6-3 over den japanske kval-spiller no. 332 Shuko Aoyama.

I Tianjin skulle endnu en “tennis-dronning”, Maria Sharapova have været i aktion tirsdag, men hverken mandagens og tirsdagens planlagte single-kampe er gennemført, hvorimod flere double-kampe er afviklet indendørs.
Derfor ligner onsdagens program for single-kampene til forveksling programmet for tirsdag.

Det er fortsat et åbent spørgsmål, om Sharapova efter turneringen i Tianjin er interesseret i at få et wildcard til næste uges Premier turnering i Moskva, men arrangørerne har meddelt, at de har reserveret et wildcard til hende, og der er sat et stort spørgsmål ved, om man er villige til at imødekomme en anmodning om wildcard til Caroline Garcia, som konkurrerer med Johanna Konta om den sidste plads ved WTA-slutspillet i Singapore.

WTA International, Prudential Hong Kong Tennis Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Centre Court – start 0900cet
Shelby Rogers (USA) vs. (7) Daria Gavrilova (AUS)
Naomi Osaka (JPN) vs. (2) Venus Williams (USA)
NB 1300: Samantha Stosur (AUS) vs. (4) Agnieszka Radwanska (POL)
Double kamp

Court 1 – start 0900cet
4 Double kampe

TV2 Sport viser kampene fra Centre Court fra kl. 0900
WTATV viser fra begge baner fra kl. 0900

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-hong-kong#undefined

WTA International, Tianjin Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Center Court – start 0600cet
Yafan Wang (CHN) vs. (8) Alison Riske (USA)
(9) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (WC) Maria Sharapova (RUS)
Lin Zhu (CHN) vs. (2) Petra Kvitova (CZE)
(3) Shuai Peng (CHN) vs. (Q) Hanyu Guo (CHN)

Court 1 – start 0600cet
(7) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Ying-Ying Duan (CHN)
(6) Maria Sakkari (GRE) vs. (WC) Fangzhou Liu (CHN)
(WC) Xiyu Wang (CHN) vs. Danka Kovinic (MNE)
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (4) Donna Vekic (CRO)

Court 2 – start 0530cet
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (LL) Xinyun Han (CHN)
Christina McHale (USA) vs. Nao Hibino (JPN)
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Jing-Jing Lu (CHN)
(Q) Lauren Davis (USA) vs. (5) Yulia Putintseva (KAZ)

Court 3 – start 0530cet
(Q) Arina Rodionova (AUS) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP)
Magda Linette (POL) vs. Kateryna Bondarenko (UKR)
(Q) Sara Errani (ITA) vs. Kateryna Kozlova (UKR)
(Q) Stefanie Voegele (SUI) vs. Kristie Ahn (USA)

Turneringen dækkes ikke af WTA TV, og derfor heller ikke på TV2 Sport eller TV2 Play.
Kampene kan dog følges på livestream hos bettingtjenester.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tianjin#undefined

WTA International, Upper Austria Ladies Linz (AUT) – Hardcourt

Centre Court – start 1200
Madison Brengle (USA) vs. (2) Barbora Strycova (CZE)
NB 1400: Viktorija Golubic (SUI) vs. (6) Katerina Siniakova (CZE)
NB 1600: (WC) Barbara Haas (AUT) vs. Carina Witthoeft (GER)
NB 1830: Lara Arruabarrena (ESP) vs. (WC) Belinda Bencic (SUI)
(7) Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK)

Court 1 – start 1200
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (5) Sorana Cirstea (ROU)
2 Double kampe
NB 1730: Ajla Tomljanovic (CRO) vs. (Q) Mihaela Buzarnescu (ROU)
Double kamp

Eurosport dækker turneringen fra torsdag.
Turneringen kan følges på livestream hos bettingtjenester

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-linz#undefined

ATP 1000, Rolex Shanghai Masters (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Stadium – start 0700cet
Ryan Harrison (USA) vs. (6) Grigor Dimitrov (BUL)
Aljaz Bedene (GBR) vs. (3) Alexander Zverev (GER)
NB 1200: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. Jared Donaldson (USA)
NB 1400: Diego Schwartzman (ARG) vs. (2) Roger Federer (SUI)

Union Pay 3 – start 0700cet
(10) Sam Querrey (USA) vs. (Q) Frances Tiafoe (USA)
(8) David Goffin (BEL) vs. Gilles Simon (FRA)
(Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (12) John Isner (USA)
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Viktor Troicki (SRB)

Grandstand – start 0700cet
(Q) Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Feliciano Lopez (ESP)
2 Double kampe

Court 4 – start 0700cet
Double kamp
(11) Kevin Anderson (RSA) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
2 Double kampe

Court 7
3 Double kampe

TV3 Sport 2 sender fra kl. 0700
Tennistv.com viser 78 kampe fra turneringen

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shanghai/5014/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$150.000H, Tshkent (UZB)

$100.000, Fairfield, CA (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP

Q32:
(559) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (974) Eric Johnson (USA) 6-2, 7-5
(WC) (1152) Ruan Roelofse (RSA) vs. [7] (360) Alejandro Falla (COL) 5-7, 6-4, 7-5

Q16
Frederik Løchte vs. (406) Sekou Bangoura (USA) 6-7(3), 3-6 (søndag)
Ruan Roelofse vs. (913) John Lamble (USA) 6-2, 6-2

QFi: Ruan Roelofse vs. (460) Alejandro Gonzalez (COL) 7-6(6), 6-2

Ruan Roelofse var med til at besejre Danmark i Davis Cup, da han sammen med Raven Klaasen vandt doublen over Frederik Løchte Nielsen og Thomas Kromann.

R32:
(161) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (387) Jan Satral (CZE) 4-6 6-3, 6-4
(Q) (1152) Ruan Roelofse (RSA) vs. (LL) (392) Sekou Bangoura (USA) 4-6, 4-6 (tirsdag)
(156) Michael Mmoh (USA) vs. (WC) (230) Evan King (USA) 6-1, 4-6, 7-6(5)

1/8-finale:
Felix Auger-Aliassime vs. [8] (150) Nikola Milojevic (SRB) – onsdag 1900cet (Livestream)
Michael Mmoh vs. (Q) (383) Sebastian Fanselow (GER) – torsdag

€64.000, Ortisel (ITA)

$50.000, Buenos Aires 2 (ARG)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

$25.000, Open Feminin 50, Cherboug-en-Cotentin (FRA) – Hardcourt

Single

R32: (489) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) (621) Deborah Kerfs (BEL) 6-1, 5-7, 6-1Karen Barritza

Foto: Dorimages – Karen Barritza R32 Cherboug-en-Cotentin

1/8-finale: Karen Barritza vs. (546) Tess Sugnaux (SUI) 6-3, 5-7, 4-6 (onsdag)

Damedouble

1/8-finale: Karen Barritza (DEN)/Sarah Beth Grey (GBR) vs. Audrey Albie/Lea Tholey (FRA) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Barritza/Gery vs. (1) Jaqueline Adina Cristian (ROU)/Aleksandrina Naydenova (BUL) – onsdag 4. kamp efter 1100

$25.000, Bom Sucesso Ladies Open 3, Obidos (POR) – Carpet

Q64: Olga Helmi (DEN) – bye
Q32:
[1] (212) Deborah Chiesa (ITA) vs. Sonja Keranen (FIN) 6-1, 6-2
Olga Helmi vs. Lena Greiner (GER) 4-6, 2-6 (søndag)

QFi: Deborah Chiesa vs. Lena Greiner (GER) 6-4, 6-2

Det lykkedes ikke for Olga at spille sig i kvalfinalen, hvor modstanderen ville være 1. seedede Deborah Chiesa, som er no. 212 på WTA-ranglisten.
Hvordan en så højt rangeret spiller kan deltage i kvalifikationen i en 25K turnering får stå hen i det uvisse.

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, 30th Sarawak Chief Minister’s Cup (II) ITF Junior Circuit  (MAS) – Hardcourt

Boys singles
Tidsforskel: cet +6 timer

Q32:
(2049) Kevin Chen (DEN) – bye
Danial Ahmad Farid (MAS) vs. Fabian Jensen (NOR) 6-2, 6-1

QFi: Kevin Chen vs. Danial Ahmad Farid (MAS) 3-6, 0-6 (mandag)

 

R64: (LL) (2071) Kevin Chen (DEN) vs. (Q) (1165) Rikard Raad (SWE) 0-6, 0-6 (tirsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)