Dagens kampe onsdag 10. januar: Løchte i både single og double på Livstream fra kl. 04

305
Frederik Løchte Nielsen
Foto: Sportsfotograf.com.
Frederik Løchte Nielsen kan følges på Livestream i single kl. 04 og double ved 07-tiden. Kl. 09 australsk duel mellem Daria Gavrilova og Samantha Stosur på TV2 Sport

Siden juli 2017 er det ikke lykkedes for Frederik Løchte Nielsen at nå til 2. runde i single, når han har deltaget i turneringer på ATP Challenger niveau, men tirsdag lykkedes de omsider, da han vandt 6-4, 6-3 i 1. runde over 4. seedede Tsung-Hua Yang (TPE).

Kampen blev spillet på Court 5, hvor der ikke er mulighed for at følge med på Livestream.com, men onsdag morgen kl. 04 kan 1/8-finalen mod no. 326 Evgeny Karlovskiy (RUS) følges på livestream, og det samme kan doublen, hvor Løchte ved 07-tiden sammen med David O’Hare (IRL) møder de 1. seedede brødre Sanchai & Sonchat Ratiwatana (THA), der i 2016 vandt deres titel no. 40, efter at de hvert år siden 2003 har vundet mindst 1 titel.
Der er links til begge kampe herunder.

TV2 Sport sender fortsat fra WTA Premier i Sydney fra kl. 0300, hvor Catherine (CiCi) Bellis (USA) møder Agnieszka Radwanska (POL), som tirsdag fik en tiltrængt sejr over Johanna Konta (GBR).
1. seedede Muguruza (ESP) følger efter mod Kiki Bertens (BEL) og tidligst kl. 0600 kan man følge Camila Giorgi (ITA) vs. Petra Kvitova (CZE).
Samantha Stosur (AUS), der har wildcard til turneringen, er “kendt” for, at hun sjældent toppræsterer på hjemmebane i Australien, og det var med nød og næppe, at hun klarede sig videre fra 1. runde 4-6, 7-5, 6-3 mod Carina Witthoeft (GER).
Tidligst kl. 0900 er der australsk lokal-opgør, når Stosur møder Daria Gavrilova.

WTA International, Hobert International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Deltagere: Zhang, Mertens, Cirstea, Cornet, Tsurenko, Begu, Maria, Siniakova m.fl.

Q32 (udvalgte)
(1) Heather Watson (GBR) vs. Kimberly Birrell (AUS) 6-3, 6-3
(2) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Masa Jovanovic (AUS) 6-7(4), 6-1, 6-0
Jana Cepelova (SVK) vs. (9) Jana Fett (CRO) 4-6, 6-0, 6-4
Julia Glushko (ISR) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA)

QFi
(1) Heather Watson (GBR) vs. (7) Nao Hibino (JPN) 4-6, 7-5, 6-3
(2) Kirsten Flipkens (Bel) vs. Naiktha Bains (AUS) 6-4, 6-2
(3) Alyson Van Uytvanck (BEL) vs. Jana Cepelova (SVK) 6-3, 4-6, 7-5
(4) Monica Niculescu (ROU) vs. Alla Kudryavtseva (RUS) 6-0, 6-4
Nina Stojanovic (SRB) vs. Julia Glushko (ISR) 6-1, 6-4
(8) Kurumi Nara (JPN) vs. (6) Madison Brengle (USA) 6-3, 6-4

R32
(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Magda Linette (POL) 7-5, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-3
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Timea Babos (HUN) 7-(2), 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (4) Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-4
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (Q) Alison Van Uytvanck (BEL) 4-6, 7-6(4), 6-4
(Q) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 5-7, 7-5, 6-3
Alison Riske (USA) vs. (8) Katerina Siniakova (CZE) 2-6, 6-3, 7-5

Donna Vekic (CRO) vs. (7) Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-3
(WC) Jamee Fourlis (AUS) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB) 7-5, 7-6(9)
(Q) Heather Watson (GBR) vs. (3) Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-3
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs.(6) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-2
Varvara Lepchenko (USA) vs. Mona Barthel (GER) 6-0, 7-6(4)
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (WC) Lizetta Cabrera (AUS) 6-3, 6-2
(2) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) 6-0, 6-4

1/8-finale (udvalgte)
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (1) Shuai Zhang (CHN) 7-6(3), 6-4
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 6-2
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 7-5, 6-4

Alison Riske (USA) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL) – walkover
Donna Vekic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-4, 6-4
(Q) Heather Watson (GBR) vs, (WC) Jaimee Fourlis (AUS) 6-2, 6-2
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 6-4

Spilleprogram torsdag

Centre Court – start 0200cet
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Heather Watson (GBR)
(2) Elise Martens (BEL) vs. Monica Niculescu (ROU)
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Aryna Sabalenka (BLR)
NB 0900: Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Alison Riske (USA)
Double kamp

TV-dækning:
WTATV.com og TV2 Play 1 fra 0200

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-hobart-australia-1050#orderofplay

WTA Premier & ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Kvartfinaler torsdag

Ken Rosewall Arena – start 0300cet
(4) Fabio Fognini (ITA) vs. (5) Adrian Mannarino (FRA) – ATP
NB 0500: Barbora Strycova (CZE) vs. Ashleigh Barty (AUS) – WTA
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Angelique Kerber (GER) – WTA
NB 0900: (Q) Camila Giorgi (ITA) vs. Agnieszka Radwanska (POL) – WTA
(SE) Alex de Minaur (AUS) vs. Feliciano Lopez (ESP) – ATP

Show Court 1- start 0300cet
Double kamp – ATP
NB 0430: Paolo Lorenzi (ITA) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS) – ATP
Double kamp – WTA
NB 0900: (2) Gilles Muller (LUX) vs. Benoit Paire (FRA) – ATP

Court 3 – start 0500cet
2 Double kampe (WTA og ATP)

TV-dækning WTA
WTATV.com viser WTA kampe fra Ken Rosewall Arena og Court 1
TV2 Sport viser kampe fra 0300cet

TV-dækning ATP
Eurosport 1: 0300-0700 og 1000-1100

Den komplette schedule findes på https://www.sydneyinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Deltagere: Muguruza, Venus, Ostapenko, Konta, Mladenovic, Stephens, Goerges, Sevastova m.fl.

Q32 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Jennifer Brady (USA) 7-6(2), 7-5
Camila Giorgi (ITA) vs. Olivia Tjandramulia (AUS) 7-5, 6-2
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Anastasia Rodionova (AUS) 6-1, 6-4
Johanna Larsson (SWE) vs. Tammi Patterson (AUS) 6-3, 7-6(5)
(7) Monica Puig (PUR) vs. Lize Lim (FRA) 6-2, 6-2
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (6) Maria Sakkari (GRE) 6-4, 3-6, 6-3

Q16 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Kristina Kucova (SVK)
Camila Giorgi (ITA) vs. Shuko Aoyama (JPN) 6-2, 7-6(5)
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Belinda Woolcock (AUS) 6-1, 6-4
(7) Monica Puig (PUR) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 3-6, 6-4, 7-5
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 2-6, 6-3, 7-6(4)

QFi
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 3-6, 6-3, 6-1
Camila Giorgi (ITA) vs. (5) Carina witthoeft (GER) 6-4, 6-1
Kristie Ahn (USA) vs. (7) Monica Puig (PUR) 6-4, 6-1
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-4, 6-1

R32 (udvalgte)
Daria Gavrilova (AUS) vs. (WC) Olivia Rogowska (AUS) 6-4, 1-6, 7-5
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. (LL) Carina Witthoeft (GER) 4-6, 7-5, 6-3
Ekaterina Makarova (RUS) vs. (3) Jelena Ostapenko (LAT) 7-6(3), 6-1
Ellen Perez (AUS) vs. (5) Kristina Mladenovic (FRA) *bem)
Petra Kvitova (CZE) vs. Mirjana Lucic Baroni (CRO) 6-1, Ret’d
Agnieszka Radwanska (POL vs. (4) Johanna Konta (GBR) 6-3, 7-5
Dominika Cibulkova (SVK) vs. (8) Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 6-1
Angelique Kerber (GER) vs. Lucie Safarova (CZE) 6-7(3), 7-6(8), 6-2
*bem) 14. nederlag i træk.

1/8-finale
(1/WC) Garbine Muguruza (ESP) vs. Kiki Berens (NED) 6-3, 7-6(6)
Daria Gavrilova (AUS) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-2
Barbora Strycova (CZE) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 6-4, 6-1
Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Ellen Perez (AUS) 7-6(4), 6-1

(Q) Camila Giorgi (ITA) vs. Petra Kvitova (CZE) 7-6(7), 6-2
Agnieszka Radwanska (POL) vs. (Q) Catherine Bellis (USA) 7-6(4), 6-0
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-4, 6-4
Angelique Kerber (GER) vs. (2) Venus Williams (USA) 5-7, 6-3, 6-1

ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag (12 kampe)

Deltagere: Ramos-Vinolas, Muller, Schwartzman, Fognini, Mannarino, Kohlschreiber, Dzumhur, Mischa Zverev m.fl.

R32 (udvalgte)
Pablo Lorenzi (ITA) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(5), 6-4
Jared Donaldson (USA) vs. (SE) Gilles Simon (FRA) 6-1, 6-4
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-7(6), 7-5
(7) Damir Dzumhur (BIH) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
John Millman (AUS) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 7-6(4), 6-0

1/8-finale
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (1) Albert Ranos-Vinolas (ESP) 6-3, 7-5
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. Jared Donaldson (USA) 6-3, 4-6, 7-5
(4) Fabio Fognini (ITA) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 3-6, 6-3, 6-4
(5) Adrian Mannarino (FRA) vs. (LL) Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 6-1

(SE) Alex de Minaur (AUS) vs. (7) Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 3-0 Ret’d
Feliciano Lopez (ESP) vs. (3) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 7-6(1)
Benoit Paire (FRA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-2, 3-6, 6-1
(2) Gilles Muller (LUX) vs. (WC) John Milman (AUS) 7-6(5), 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-sydney-australia-702#orderofplay

ATP 250, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: Tennistv.com fra mandag (23 kampe)

Q16: (8) Casper Ruud (NOR) vs. Stephane Robert (FRA) 6-3, 6-7(3), 7-6(3)
QFi: Casper Ruud vs. (3) Tennys Sandgren (USA) 6-7(6), 7-6(5), 6-4

R32 (udvalgte)
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Michael Venus (NZL) 6-2, 6-1
Robin Haase (NED) vs. (Q) Casper Ruud (NOR) 0-6, 7-6(6), 6-3
(7) David Ferrer (ESP) vs. (WC) Yibing Wu (CHN) 7-6(7), 6-4
Joao Sousa (POR) vs. Donald Young (USA) 6-7(8), 6-4, 6-2
Hyeon Chung (KOR) vs. (LL) Tennys Sandgren (USA) 6-3, 5-7, 6-3
Karen Khachanov (RUS) vs. Yuichi Sugita (JPN) 61, 3-6, 6-4
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-3, 6-2

1/8-finaler
Peter Gojowczyk (GER) vs. (1) Jack Sock (USA) 6-3, 6-3
Robin Haase (NED) vs. (LL) Lukas Lacko (SVK) 7-6(4), 6-3
Jiri Vesely (CZE) vs. (3) Sam Querrey (USA) 6-4, 6-7(10), 7-6(5)
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 2-6, 6-2, 6-1

(7) David Ferrer (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-2, 6-1
Hyeon Chung (KOR) vs. (4) John Isner (USA) 76(3), 5-7, 6-2
Karen Khachanov (RUS) vs. (6) Pablo Cuevas (URU) 6-2, 7-6(4)
(2) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-4

Kvartfinaler torsdag

Centre Court – start 0030cet
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jiri Vesely (CZE)
Peter Gojowczyk (GER) vs. Robin Haase (NED)
NB 0530: (7) David Ferrer (ESP) vs. Hyeon Chung (KOR)
NB 0900: (2) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Karen Khachanov (RUS)
Double kamp

Grandstand – start – 0400cet
2 Double kampe

TV-dækning: Tennistv.com viser alle kampe på Centre Court

Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt

Womens singles – kvalifikation

Q128 (udvalgte) – torsdag start 0000cet
Vera Zvonareva (RUS) vs. Anna Kalinskaya (RUS) – 4. match C13
(24) Julia Boserup (USA) vs. Cagla Buyukakcay (TUR) – 4. match C20
(19) Roberta Vinci (ITA) vs. Anna Blinkova (RUS) – 2. match C5
Patty Schnyder (SUI) vs. (14) Bernarda Pera (USA) – 3. match C8
Rebecca Peterson (SWE) vs. Fangzhou Liu (CHN) – 4. match C8
(20) Sara Errani (ITA) vs. Jing-Jing Lu (CHN) – 1. match C8

Mens singles – kvalifikation 

Q128 (udvalgte)
(1) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Sam Groth (AUS) 6-4, 3-6, 7-6(3)
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Kenny De Schepper (FRA) 6-2, 7-6(2)
(25) Casper Ruud (NOR) vs. Tatsuma Ito (JPN) 4-6, 6-1, 6-4

Q64 (udvalgte) –
(1) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Mathias Bourgue (FRA) – fredag?
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Dennis Novikov (USA) – tor 5. match C8
(17) Dustin Brown (GEr) vs. Di Su (CHN) – tor 6. match C8
Casper Ruud (NOR) vs. Dmitry Popko (KAZ) – fredag?

Eurosport Player viser kampe fra kvalifikationen fra onsdag kl. 0000cet

TV-dækning torsdag:
Eurosport Player: 2350-1400
Eurosport 1: 0700-1000
Kvalkampe kan desuden følges på flere baner på https://ausopen.com/watch-live

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedules

World Tennis Challenge, Adelaide (AUS) – Show turnering
Tidsforskel 10 timer
Deltagere: Team Australia, Team USA, Team International
Wildcards Legends doubles: Henri Leconte (FRA) & Mansour Bahrami (IRN)

Team Australia vs. Team International – 2-1
Doubles: John Peers (AUS)/Henri Kontinan (FIN) vs. Jamie Murray (GBR)/Bruno Soares (BRA) 6-3, 5-7, [10-6]
Singles: Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Gael Monfils (FRA) 3-6, 6-2, [10-8]
Legends: Mark Philippoussis (AUS)/Mansour Bahrami (IRN) vs. Mats Wilander (SWE)/Henri Leconte (FRA) 6-7(9)

Team USA vs. Team International – 2-1
Doubles: Mike & Bob Bryan (USA) vs. Jamie Murray (GBR)/Bruno Soares (BRA) 6-2, 6-2
Singles: Frances Tiafoe (USA) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 3-6, 3-6
Legends: Robby Ginepri (USA)/Mansour Bahrami (IRN) vs. Mats Wilander (SWE)/Henri Leconte (FRA) 7-6

Team Australia vs. Team USA – 2-1
Doubles: John Peers (AUS)/Henri Kontinan (FIN) vs. Mike & Bob Bryan (USA) 6-4, 7-6
Singles: Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6, 4-6, [8-10]
Legends: Mark Philippoussis (AUS)/Mansour Bahrami (IRN) vs. Robby Ginepri (USA)/Henri Leconte (FRA) 7-6(5)
TV-dækning onsdag:
Eurosport Player: 0900-1400
Eurosport 2: 1603-1633

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-sydney-australia-702#orderofplay

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 2)

$75.000, Canberre (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000+H, Bangkok 1A (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q16: [3] (611) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (792) Matej Sabanov (CRO) 5-7, 6-4, 6-4
QFi: Frederik Løchte vs. [7] (722) Lukas Ollert (GER) 5-7, 7-5, 6-4

R32:
(Q) Frederik Løchte vs. [4] (265) Tsung-Hua Yang (TPE) 6-4, 6-3
(Q) (671) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (308) vs. Yannick Mertens (BEL) 6-4, 3-6, 7-5

1/8-finale:
Frederik Løchte vs. (326) Evgeny Karlovskiy (RUS) 4-6, 2-6 (onsdag)
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. [7] (282) Yusuke Takahashi (JPN) – tor 0400cet C4

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Davie O’Hare (IRL) vs. (1) Sanchai & Sonchat Ratiwatana (THA) 3-6, 4-6 (onsdag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 2)

$25.000, USA F2 Futures, Long Beach, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Q64:
[15] (1360) August Holmgren (DEN) vs. Victor Krustev (CAN) 7-5, 6-3
Anders Arenfeldt Holm (DEN) vs. [5] (706) Patrick Kypson (USA) 6-4, 3-6, 2-6 (lørdag)
Q32: August Holmgren vs. Brandon Nakashimi (USA) 3-6, 2-6 (søndag)

$15.000, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Nikolaj Katic (DEN) vs. Philipp Sikorski (UKR) 6-2, 1-6, 6-2
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (1905) Nikolay Vylegzhanin (RUS) 4-6, 0-6

Q32: Nikolaj Katic vs. [4] (965) Zizou Bergs (BEL) 2-6, 1-6 (søndag)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Joen Moth-Poulsen (DEN) vs. Aymen Ikhlef (ALG) 5-7, 2-6 (lørdag)

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte uge 2)

Grade 2, Delhi ITF Juniors, New Delhi (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

Boys singles hovedturnering

R32: [5] (141) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) Sushant Dabas (IND) 1-6, 0-6 (tirsdag)

Boys doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Theo Vandeweghe (BEL) vs. Sushant Dabas/Rhythm Malhotra (IND) 6-2, 6-7(2), [4-10] (tirsdag)

Grade 4, EuroElite ITF Junior Malmö Open (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64: (lørdag)
[12] (1925) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Philip Hobaek (SWE) 6-4, 6-2
[4] (1595) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (2047) Adam Heinonen (SWE) 2-6, 7-5, 6-2
[6] (1673) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jonas Engstrom (SWE) 6-3, 4-6, 6-2

Q32: (lørdag)
Gustav Theilgaard vs. (WC) Linus Carlsson Halldin (SWE) 5-7, 6-4, 1-6 (lørdag)
Carl Emil Overbeck vs. (2047) David Nyman (SWE) 6-3, 6-3
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1925) Oskar Jonsson (SWE) 2-6, 4-6

QFi: Carl Emil Overbeck vs. Vilmer Tylehed (SWE) 6-1, 6-0

Boys singles hovedturnering

R64
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Timothy Carlsson Seger (SWE) 3-6, 6-3, 6-1
(819) Elmer Møller (DEN) vs. Teodor Hessle (SWE) 6-1, 6-1
(213) Sebastian Grundtvig (DEN) – bye

R32
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [4] (284) Anton Ornberg (SWE) 2-6, 1-6
Elmer Møller vs. [7] (381) Jan Jermar (CZE) 6-7(5), 3-6
Sebastian Grundtvig vs. (737) Toby Samuel (GBR) 6-4, 6-7(1), 6-2

1/8-finale
[5] (361) Gustaf Strom (SWE) vs. [10] (473) Loris Pourroy (FRA) 6-2, 6-4
Sebastian Grundtvig vs. [14] (607) Fynn Kuenkler (GER) 6-4, 6-3

Kvartfinale: (torsdag 0930)
[1] (188) Harry Wendelken (GBR) vs. [8] (420) Leyton Rivera (SWE) – Court 4
[4] (284) Anton Ornberg (SWE) vs. (1061) Nino Ehrenschneider (GER) – Court 2
[3] (256) Kevin Chahoud (SWE) vs. [12] (516) Joachim Andreas Schaefer (NOR) – Court 6
Sebastian Grundtvig vs. [5] (361) Gustaf Strom (SWE) – Court 5

Boys doubles

1/8-finale: (WC) Carl Emil Overbeck (DEN)/Eric Van Nunen (SWE) vs. Kevin CHahoud/Isac Stroemberg (SWE) 6-2, 7-6(5)
Kvartfinale: Carl Emil Overbeck/Eric Van Nunen vs. (7) Nino Ehrenschneider (GER)/Jan Jermar (CZE) 7-5, 1-6, [11-9]
Semifinale: Carl Emil Overbeck/Eric Van Nunen vs. (1) Johan Garpered/Anton Ornberg (SWE) – tor NB 1100 C2

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (923) Olivia Gram (DEN) vs. (2298) Hilda Lundstedt (SWE) 6-1, 6-3
[2] (1041) Karoline Laursen (DEN) vs. Viktoria Leth (SWE) – 6-1, 6-3
(1672) Ida Hasselbalch (DEN) vs. Jessica Mridha (SWE) 6-1, 6-3
(2184) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (WC) Saga Akesson (SWE) 6-0, 6-1

Q16:
Olivia Gram vs. (WC) Greta Wallin (SWE) 6-1, 6-1
Karoline Laursen vs. (1729) Fanny Norin (SWE) 6-0, 6-3
Ida Hasselbalch vs. [3] (1094) Maja Radenkovic (SWE) – 0-6, 5-7
Martha Elisa Stemann VS. [7] (1401) Josefin Opitz (SWE) 2-6, 3-6 (søndag)

QFi:
Olivia Gram vs. Tuva Lindsten (SWE) 6-4, 6-0
Karoline Laursen (DEN) vs. [8] (1178) Leticia Temirhanova (SWE) 6-2, 6-1

Girls singles hovedturnering

R32 (mandag)
(Q) Karoline Laursen (DEN) vs. (1961) Hanna Schmidt Axelsson (SWE) 5-7, 6-2, 2-6
(Q) Olivia Gram (DEN) vs. (576) Indianna Spink (GBR) 2-6, 7-5, 3-6
(1040) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. [6] (298) Sydney Berlin (SWE) 5-3 Ret’d

1/8-finale
Aiisha Ali Hussain vs. Tiegan Aitken (GBR) 0-6, 6-2, 2-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Olivia Gram/Karoline Laursen (DEN) vs. (3) Maria Budin/Erin Richardson (GBR) 1-6, 4-6

Grade 4, 17th UAE – Abu Dhabi ITF Junior Championships by ADSC (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (166) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (676) Daniel Ibragimov (RUS) 6-1, 3-6, 6-2
(WC) (1595) Leo Borg (SWE) vs. Azamat Lukmanov (UZB) 4-6, 1-6 (tirsdag)
(384) Connor Thomson (GBR) vs. [2] (384) Lorenzo Rotoli (ITA) 6-4, 3-6, 6-3

1/8-finale
Holger Rune vs. (422) Flavio Cobolli (ITA) 3-6, 6-0, 7-6(8)
Connor Thomson (GBR) vs. (609) Theo Schneider (FRA) 6-3, 6-1

Kvartfinale (torsdag)
Holger Rune vs. (1137) Guy Den Ouden (NED) – 0800cet C1
[3] (262) Mann Shah (IND) vs. [5] (288) Alibek Kachmazov (RUS) – ca. 0930cet C3
[8] (350) Ivan Denisov (RUS) vs. (545) Karol Paluch (POL) – 0800cet C4
Connor Thomson (GBR) vs. (Q) (1340) Fons Van Sambeek (NED) – 0800cet C3

Boys doubles

1/8-finale:
Holger Rune (DEN)/Matei Adrian Georgescu (ROU) vs. Daniel Ibragimov/Marat Sharipov (RUS) 7-5, 6-2
Leo Borg (SWE)/Peter Alam (GER) vs. Guy Den Ouden/Fons Van Sambeek (NED) 4-6, 61, [10-8]
Kvartfinale: Holger Rune/Georgescu vs. Liam Liles/Bart Nouws (NED) 6-3, 6-2
Semifinale: Holger Rune/Georgescu vs. Karol Paluch (POL)/Connor Thomson (GBR) – tor NB 1030cet

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)