Dagens kampe mandag 19. juni: ATP 500 på både TV3 Sport 1 og 2 og WTA Premier på TV2 Sport

136
507840891AT00224_2014_US_Op
Jo-Wilfried Tsonga får hård modstand fra første kamp, når han onsdag morgen møder Philipp Kohlschreiber i ASB Classic i Auckland. Foto: Getty Images 2014
2 uger før Wimbledon pudser næsten alle topspillerne formen af i ATP 500 i Queens og Halle og WTA Premier i Birmingham

TV3 Sport har haft en længere tennis-pause, mens Eurosport har stået for TV-dækningen ved French Open og det par grus-turneringer yderligere.
I den kommende uge er TV3 Sport tilbage med fuld musik, idet de tager både TV3 Sport 1 og 2 i anvendelse, når de dækker ATP 500 turneringerne i Queens (London) og Halle.

I London er topnavnene Andy Murray, Stan Wawrinka, Marin Cilic og Milos Raonic, mens det i Halle er Roger Federer, Dominic Thiem, Key Nishikori og Alexander Zverev

TV3 Sport har taget godt imod Tennisavisens nye tiltag “Dagens kampe”, som derfor vil blive opdateret med nærmere informationer om, hvilke kampe der bliver vist på deres kanaler, og det samme tilsagn har Tennisavisen desuden fra TV2 Sport, som dækker WTA Premier turneringen i Birmingham, og senere på ugen sendes desuden kampe fra WTA International turneringen på Mallorca.

I Birmingham har ranglistens no. 1, Angelique Kerber trukket sig fra turneringen, og derfor har 3. seedede Dominika Cibulkova overtaget hendes plads i lodtrækningen, hvor Elina Svitolina er seedet 2, og 5. seedede Kristina Mladenovic har overtaget den ledige plads som 3. seedet.
4. seedet er Johanna Konta, som netop har tabt finalen i Nottingham. Konta har formentlig Wimbledon som det helt store mål, og derfor skal man nok ikke forvente, at hun vil sætte alle sejl til for at gå hele vejen i Birmingham.

Tennisavisen benytter denne anledning til at udtrykke påskønnelse for den fornemme service, som Eurosport Danmark har ydet med informationer om TV-dækning under indkøringen af “Dagens kampe”.
Eurosport vender tilbage for en stund i forbindelse med ATP 250 Eastbourne om en uge, hvorefter de holder tennis-pause indtil US Open sidst i August måned.

Herunder følger en oversigt med udvalgte kampe fra de to ATP 500 turneringer. Når der foreligger konkret information om, hvilket kampe der kan følges på TV, vil denne side blive opdateret herom.

ATP 500 Aegon Championships, London (GBR)
TV3 Sport 1, Viaplay, Tennistv.com fra mandag

Kampe på Centre Court – start 1300cet
Adrian Mannarino (FRA) vs. [5] Jo-Wilfried Tsonga (FRA)
[6] Grigor Dimitrov (BUL) vs. Ryan Harrison (USA)
Donald Yong (USA) vs. [9] Nick Kyrigios (AUS)
Kyle Edmund (GBR) vs. (Q) Denis Shapovalov (CAN)

Ovenstående kampe vises på TV3 Sport 1.

Udvalgte kampe Court 1
ca. 1500cet: [7] Tomas Berdych (CZE) vs. Steve Darcis (BEL)

Alle kampene vises på Tennistv.com, som desuden viser 3 double-kampe.

ATP 500 Gerry Weber Open, Halle (GER)
TV3 Sport 2, Viaplay, Tennistv.com fra mandag

Kampe på Stadium
1200: Joao Sousa (POR) vs. Philipp Kohlschreiber (GER)
Næste: (WC) Dustin Brown (GER) vs. (Q) Vasek Pospisil (CAN)
Næste: [5] Gael Monfils (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA)
NB 1730: [2] Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Maximilian Marterer (GER)

TV3 Sport har bekræftet, at disse kamp vises på TV3 Sport 2, og de har denne tilføjelse:
Roger Federer er seedet som 1’er, og han deltager i turneringen i år for 15. gang – i jagten på sin niende titelsejr. Han har altså vundet den otte gange, mens han har været i 10 finaler i alt.
Adressen til tennisanlægget er i øvrigt Roger Federer Allee 4, så man må sige, at han har gjort indtryk.

Kampene vises desuden på Tennistv.com, som endvidere viser 3 double-kampe.
Tilføjelse: I praksis viser det sig, at der IKKE vises doubler på Tennistv.com

WTA Premier Aegon Classic Birmingham (GBR)
TV3 Sport 2/TV2 Play fra mandag

Kampe på Ann Jones Centre Court – start 1200cet:
Lauren Davis (USA) vs. Naomi Osaka (JPN)
[8] Barbora Strycova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ)
(WC) Heather Watson (GBR) vs. [2] Elina Svitolina (UKR)
Alizé Cornet (FRA) vs. (WC) Naomi Broady (GBR)

TV2 Sport viser den første kamp (Davis vs. Osaka), som er den eneste der tilbydes i world-feedet.

WTA International Mallorca Open (ESP)
TV2 Play fra tirsdag?

Kampe på Pista Central
1200: [1] Carina Witthoeft (GER) vs. [11] Anna Kalinskaya (RUS)
Næste: Elise Mertens (BEL) vs. [2] Anastasija Sevastova (LAT)
NB 1700: Kristyna Pliskova (CZE) vs. [8] Timea Babos (HUN)
NB 1900: [1] Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs (WC) Sara Sorribes Tormo (ESP)

Som nævnt vil der senere på ugen blive mulighed for at følge nogle af kampene fra Mallorca på TV2 Play.

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer Uge 25

ATP Challengers: €127K Ilkley (GBR), €75K Fergana (UZB), €64K Poprad Tatry (SVK), €43K Blois (FRA), €43K Todi (ITA)
Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte)

100K, Ilkley (GBR) – Græs
Julia Boserup (USA) – spiller ikke mandag

25K, Ystad (SWE) – Grus
(Q) (656) Emilie Francati (DEN) vs. [3] (271) Giulia Gatto-Monticone (ITA) – ca. 1145 CC
(491) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) (1136) Astrid Wanja Brune Olsen (NOR) – ca. 1145 C1
Emilie Francati (DEN)/Kajsa Rinaldo Persson (SWE) vs. Ysaline Bonaventure (BEL)/Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) – NB 1430 CC

Emilie Francati manglede ganske få rangliste-point for at gå direkte til hovedturneringen, og derfor måtte hun først gennem 2 kvalkampe mod Svenske spillere, hvilket dog ikke gav nogen kvaler, idet hun kun afgav et enkelt point, da hun først vandt 6-0, 6-0 over Olivia Larsson og derefter 6-1, 6-0 over Jacquline Nylander Altelius, som vandt kampens allerførste parti.

Anna Signe Rasmussen indledte sommerpausen fra College med sejr i 1. kvalrunde over Matilda Lenngren (SWE) 6-1, 6-2, hvorefter hun tabte kvalfinalen 5-7, 3-6 mod 4. seedede Andreea Ghitsecu (ROU).
Sofia Nami Samavati vandt 6-1, 6-1 over Mathilda Malm (SWE), og derefter tabte hun kvalfinalen 6-2, 3-6, 3-6 til Maria Petrovic (SWE).
Sofia deltager i stedet i Grade 4 turneringen i Odense .

25K, Palma del Rio (ESP) – Hardcourt
(1062) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. Javier Barranco Cosano (ESP) – 3. match efter 1800 C1
(566) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (657) Marek Gengel (CZE) – spiller ikke mandag
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/David O’Hare (IRL) vs. Alberto Barroso Campos/Pedro Martinez (ESP) – ca. 2000 C3

15K, Havre (BEL) – Grus
(Q) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [5] (1331) Maxime Pauwels (BEL) 6-4, 7-5

15K, Kaltenkirchen (GER) – Grus
Olga Helmi (DEN) vs. Janna Hildebrand (GER) – 1030 C3

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, FBT ITF Junior Challenge 2017, Odense – Grus
Klik på Order Of Play

Tennis Europe (udvalgte):

Category 3, TE Birkerød 2017 – Grus
U14 + U16 – Dagens spilleprogram

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.

INGEN KOMMENTARER

Skriv en kommentar