Dagens kampe mandag 12. februar: Uge med WTA Premier 5 på TV2 Sport og ATP 500 på TV3 Sport

240
95682978
Maria Sharapova, Madrid Open 2017.
Efter en uge uden tennis på TV har både TV2 Sport og TV3 Sport masser af tennis i den kommende uge fra WTA Premier 5 i Doha og ATP 500 i Rotterdam

Der har i den forløbne uge ikke været afviklet turneringer på WTA-niveau, fordi der i weekenden gennemførtes 1. runde i Fed Cup i World Group.
Tennisavisen har omtalt turneringen i nedennævnte artikel, og i “Dagens kampe søndag” kan man studere samtlige resultater fra begge World Group’s samt de 3 Group I områder.

Fed Cup: World Gruppe sejre til Tyskland, Frankrig, USA og Tjekkiet

TV2 Sport indleder mandag kl. 0950 en massiv dækning fra Premier 5 turneringen Qatar Total Open i Doha, hvor Caroline Wozniacki som følge af sin rangering som no. 1 naturligvis er seedet 1, og da de 4 øverst-seedede er oversiddere i 1. runde (R64) kommer hun tidligst i kamp onsdag.
Hendes modstander i 2. runde findes i kampen mellem de to tyskere Carina Witthoeft og Tatjana Maria.
Sidstnævnte bidrog søndag med sejr i både en single og en double væsentlig til, at Tyskland vandt 3-2 over Hviderusland, og hun slipper for at spille i Doha allerede mandag, så Carolines første modstander findes derfor tidligst tirsdag.

En mulig modstander i 3. runde kan dog blive vinderen af mandagens 1. runde opgør mellem Maria Sharapova, der har fået wildcard, og Monica Niculescu (ROU), der for en sjælden gangs skyld ikke spillede Fed Cup for Rumænien i weekenden, hvor hun i stedet spillede kvalifikation til turneringen i Doha, hvilket hun gjorde med stor overbevisning med sikre sejre 6-1, 6-0 over Risa Ozaki (JPN) og den tidligere top 10 spiller Andrea Petkovic, der heller ikke spillede Fed Cup for Tyskland i weekenden.

Sharapovas rangering ved tilmeldingen rakte ikke til at gå direkte ind i turneringen, og mange mener derfor, at hun burde gennem kvalifikation som flere andre, men ligesom ved flere andre turneringer er russerens popularitet og PR-værdi uden tvivl årsag til, at hun igen har fået et wildcard.

TV2 Sport har som omtalt i denne optakt i Tennisavisen om Carolines lodtrækning oprettet et lokalt studie i Doha, hvor kommenteringen foregår.

Mon 3. gang er lykkens gang for Caroline Wozniacki i Doha

I følge TV-guiden for TV2 Sport sendes der dagligt masser af kampe fra Doha, men på grund af håndbold om aftenen, kan de sidste kampe risikere at blive flyttet til TV2 Play, og der kan være risiko for, at Caroline spiller en sen kamp onsdag, når Viborg kl. 1920 møder Silkeborg-Voel i kvindernes håndbold liga.

Mandag kl. 10 indledes med Dominika Cibulkova (SVK) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS), og inden Sharapova kommer på skærmen, kan man følge yderligere to russiske spillere, som også møder kval-spillere, når  Daria Kasatkina møder Catherine (CiCi) Bellis (USA), og Elena Vesnina møder sin landsmand Anna Blinkova.
Der er således 6 russiske spillere i de første 4 kampe.

Hvis TV2 Sport ikke når at vise begge de to sidste kampe, hvor Mona Barthel (GER) møder  Agnieszka Radwanska (POL) og Katerina Siniakova (CZE) møder kvalspilleren Naomi Osaka (JPN), bliver disse henvist til TV2 Play.
Alle kampene kan også følges på WTATV, der også viser kampene fra de øvrige baner.

ATP 500 Holland og ATP 250 New York og Buenos Aires

Ligesom i sidste uge er der også i denne uge 3 ATP turneringer, men turneringen i Rotterdam er i ATP 500 kategorien, hvilket afspejles i deltagerfeltet med 4 top 10 spillere, Roger Federer, Grigor Dimitrov, Alexander Zverev og David Goffin.

Mandag er 3. seedede Alexander Zverev dog den eneste af de førnævnte, der skal i kamp, når han kl. 1930 møder Davis Ferrer (ESP).

Tennisspilleren Alexander Zverev
Foto: Sportsfotograf.com. – Alexander Zverev

På grund af sammenfald med fodbold kan denne kampe dog ikke følges på TV3 Sport, som i stedet henviser til Viaplay, hvor man formentlig også kan følge den sidste kamp Joao Sousa (POR) vs. Andreas Seppi (ITA), der er videre fra kvalifikationen som Lucky Loser.

Fra kl. 1230 på TV3 Sport kan man til gengæld følge Martin Klizan (SVK) vs. Feliciano Lopez (ESP) og “storebror” Mischa Zverev mod 6. seedede Tomas Berdych (CZE).

Tennistv.com viser hele ugen kampe fra både Rotterdam og New York, og fra Buenos Aires kan man fra torsdag følge nogle af kampene.

Live kampe fra Grade 4 i KB

De fleste foretrækker formentlig at følge internationale tenniskampe direkte fra selve spillestedet, hvilket der for tennis-interesserede i hovedstads-området er rig lejlighed til i KB på Peter Bangsvej, hvor der afvikles en ITF Grade 4 junior turnering.

I weekenden fik mange danske spillere, som sjældent optræder internationalt mulighed for at deltage i kvalifikationen, hvor de kunne få en god fornemmelse af, hvor højt niveauet er, selvom Grade 4 for uindviede måske lyder overkommeligt.
Hvis de danske deltagere troede dette, tog de grueligt fejl, idet ikke en eneste slap igennem nåleøjet til hovedturneringen.

Der er dog god grund til at stille forventninger om gode danske resultater i hovedturneringen – ikke mindst hos pigerne, hvor Hannah Viller Møller er seedet 1 og Olga Helmi seedet 2.
Desuden deltager Helena Francati, som for et par år siden var i finalen ved turneringen, og Olga Gram, der netop har vundet en Grade 5 i Norge, og der er flere af de helt unge spillere, som formentlig kan opnå yderligere international erfaring.

Hannah Viller Møller
Foto: Kennet Havgaard for Dansk Tennis Forbund – Hannah Viller Møller

Genveje:.

#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA (uge 7)

WTA Premier 5, Qatar Total Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer
TV-dækning fra mandag: TV2 Sport, TV2 Play, WTATV.com (5 baner)

Deltagere: Wozniacki, Halep, Svitolina, Muguruza, Pliskova, Ostapenko, Garcia, Kerber, Goerges, Konta m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1000cet
(12) Madison Keys (USA) vs. Qiang Wang (CHN)
(11) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Shuai Peng (CHN)
(16) Petra Kvitova (CZE) vs. (WC) Cagla Buyukakcay (TUR)
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Ying-Ying Duan (CHN)
NB 1700: (9) Julia Goerges (GER) vs. Lucie Safarova (CZE)
(7) Caroline Garcia (FRA) vs. Dominika Cibulkova (SVK)

Court 1 – start 1330cet
Anett Kontaveit (EST) vs. Alize Cornet (FRA)
Samantha Stosur (AUS) vs. Irina-Camelia Begu (ROU)
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Timea Babos (HUN)
Double kamp

Court 3 – start 1330cet
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Donna Vekic (CRO)
Tatjana Maria (GER) vs. Carina Witthoeft (GEr)
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (Q) Kateryna Bonderenko (UKR)
Double kamp

TV2 Sport sender fra kl. 0950 til 2000. TV2 Play fra kl. 2000.
WTA TV viser kampe fra alle baner

Singles kvalifikation

Q32 (udvalgte)
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Mubaraka Al-Naimi (QAT) 6-0, 6-0
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 6-1, 6-3
(4) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-4

QFi
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Sofya Zhuk (RUS) 6-1, 6-3
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (16) Danka Kovinic (MNE) 6-3, 6-1
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-1, 6-2
(11) Ying-Ying Duan (CHN) vs.Vera Zvonareva (RUS) 7-6(7), 6-7(5), 6-3
(14) Bernarda Pera (USA) vs. (5) Christina McHale (USA) 6-3, 6-0
(6) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (13) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-3
Anna Blinkova (RUS) vs. (7) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 4-2 Ret’d
(8) Monica Niculescu (ROU) vs. (13) Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R64 udvalgte
(1) Caroline Wozniacki (DEN) – bye
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (WC) Maria Sharapova (RUS) 4-6, 6-4, 6-3
(8) Angelique Kerber (GER) – bye
(3) Elina Svitolina (UKR) – bye
Agnieszka Radwanska (POL) vs. Mona Barthel (GER) 3-6, 6-3, 7-5 (10. matchbold)
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Lesia Turenko (UKR) 7-5, 6-4
(6) Jelena Ostapenko (LAT) – bye

(7) Caroline Garcia (FRA) – bye
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(8), 6-4
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-1, 6-3
(Q) Ying-Ying Duan (CHN) vs. (WC) Ons Jabeur (TUN) 6-2, 6-3
(4) Garbine Muguruza (ESP) – bye
(5) Karolina Pliskova (CZE) – bye
(Q) Catherine Bellis (USA) vs. Daria Kasatkina (RUS) 7-5, 4-1 Ret’d
Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Naomi Osaka (JPN) (opdateres)
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Shuai Zhang (CHN) 7-5, 6-0
(2) Simona Halep (ROU) – bye

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-doha-qatar-1003#orderofplay


ATP (uge 7)

ATP 500, ABN Amro World Tennis Tournament, Rotterdam (NED) – Hardcourt
TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv (31 kampe fra mandag)

Deltagere: (WC) Federer, Dimitrov, Zverev, Goffin, Wawrinka, Berdych, Pouille, Tsonga, Muller, Dzumhur, Gasquet m.fl. – wildcard til 17-årige Felix Auger-Aliassime (CAN)

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – start 1100
Double kamp
Feliciano Lopez (ESP) vs. (Q) Martin Klizan (SVK) 6-3, 7-6(4)
(6) Tomas Berdych (CZE) vs. Mischa Zverev (GER) 7-5, 6-3
NB 1930: (3) Alexander Zverev (GER) vs. Davis Ferrer (ESP) 6-4, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. (LL) Andreas Seppi (ITA)

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1100
Philipp Kohlschreiber (GEr) vs. Karen Khachanov (RUS)
(9) Gilles Muller (LUX)
(4) David Goffin (BEL) Benoit Paire (FRA)
Double kampe
NB 1930: (5) Stan Wawrinka (SUI) vs. (WC) Tallon Griekspoor (NED)
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Filip Krajinovic (SRB)

Court 1 – start 1100
2 Double kampe
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Viktor Troicki (SRB)
Double kamp

TV3 Sport 1100-1700. Viaplaly fra 1930
Kampene på Centre Court vises desuden på Tennistv

Singles kval-finaler
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (7) Nicolas Mahut (FRA) 6-4, 6-4
Ruben Bemelmans (BEL) vs. (WC) Tim Van Rijthoven (NED) 6-4, 6-3
(3) Pierre-Hugues Hernter (FRA) vs. (8) Ricardas Berankis (LTU) 4-6, 6-3, 7-6(6)
Martin Klizan (SVK) vs. (4) Andreas Seppi (ITA) 6-3, 7-6(2)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rotterdam/407/daily-schedule


ATP 250, New York Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv (23 kampe fra mandag)

Deltagere: Anderson, Querrey, Isner, Mannarino, Nishikori, Harrison, Johnson, Basilashvili, Donaldson m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – start 1900
2 kval-finaler
Jared Donaldson (USA) vs. Ivo Karlovic (CRO) – R32
NB 0130: (6) Ryan Harrison (USA) vs. Donald Young (USA)
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Sebastian Korda (USA)

Grandstand – start 1900cet
2 kval-finaler
Dudi Sela (ISR) vs. (8) Nikoloz Basilashvili (GEOR)

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1) Kevin Anderson (RSA) – bye
(3) John Isner (USA) – bye
(4) Adrian Mannarino (FRA) – bye
(2) Sam Querrey (USA) – bye

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/new-york/424/daily-schedule


ATP 250, Argentina Open, Buenos Aires (ARG) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer
TV-dækning: Tennistv (9 kampe fra onsdag)

Deltagere: Thiem, Careno Busta, Ramos-Vinolas, Fognini, Schwartzman, Edmund, Cuevas, Verdasco, Monfils m.fl.

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 1800cet
Federico Delbonis (ARG) vs. Florian Mayer (GER) 7-6(4), 6-4
NB 1930: Double kamp
NB 2245: (WC) Carlos Berlocq (ARG) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
(WC) Nicolas Kicker (ARG) vs. Guido Pella (ARG)

Court 2 – start 1800cet
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 7-6(4), 6-1
Double kamp
(Q) Thomaz Bellucci (BRA) vs. (WC) Pedro Cachin (ARG)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (6) Casper Ruud (NOR) vs. Joao Domingues (POR) 6-1, 6-3

QFi
Facundo Bagnis (ARG) vs. (5) Gastao Elias (POR) 6-7(7), 6-1, 6-1
(2) Marco Cecchinato (ITA) vs. (6) Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-6(4)
(3) Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. (Alt) Guiherme Clezar (BRA) 7-6(5), 7-6(5)
(4) Thomas Bellucci (BRA) vs. (WC) Herman Casanova (ARG) 6-2, 6-4

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1) Dominic Thiem (AUT) – bye
(4) Fabio Fognini (ITA) – bye
(3) Albert Ramos-Vinolas (ESP)
(2) Pablo Carreno Busta (ESP)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/buenos-aires/506/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


ATP Challengers (Uge 7)

$50.000+H, Chennai (IND) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +4½ time

€43.000, Cherbourg (FRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Q32: [7] (396) Mikael Ymer (SWE) – bye
Q16: Mikael Ymer vs. Philipp Davydenko (RUS) 7-6(3), 6-2
QFi: Mikael Ymer vs. (516) Aslan Karatsev (RUS) 6-4, 2-6 7-5

R32: (Q) (396) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (260) Antoine Hoang (FRA) – tir 3. match efter 1700

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 7)
Tidsforskel: cet -1 time

$25.000, Great Britain F3 Futures, Shrewsbury (GBR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q64: [3] (944) Søren Hess-Olesen (DEN) – bye
Q32: Søren Hess-Olesen vs. James Ledger (GBR) 6-0, 6-0
QFi: Søren Hess-Olesen vs. [11] (1418) Alexis Canter (GBR) 4-6, 4-6 (mandag)

Singles hovedturnering

(558) Frederik Løchte Nielsen (DEN)?


$15.000, Egypt Men’s Futures, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Nitin Gunduboina (IND) 6-4, 6-4
Q32: Thomas Schwencke Lindqvist vs. [5] (851) Oleksandr Bielinskyi (UKR) 2-6, 4-6 (søndag)

R32: (WC) Frederik Ørvad (DEN) vs. (Q) (884) Germain Gigounon (BEL) – onsdag?

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 7)

$15.000, Rafa Nadal Academy by Movistar Womens II, Manacor (Mallorca) (ESP) – Hardcourt

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (Court 1 og Court 4)?

Singles kvalifikation

Q64:
Anna Marie Møller (DEN) vs. Paula Font De La Rica (ESP) 5-7, 5-7 (lørdag)
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Saara Aerila (FIN) 6-2, 6-1

Q32: Sofia Nami Samavati vs. [11] (1186) Irina Cantos Siemers (GER) 3-6, 5-7 (søndag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 7)

Grade 4, ITF Copenhagen 2018, KB (DEN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32 (lørdag)
[1] (110) Timo Legout (FRA) – bye
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Stefan Dediu (ROU) 6-1, 6-2
Mads Møller Haase (DEN) vs. Jack Joel (GBR) 7-5, 7-5
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 6-3, 3-6, 3-6 (lørdag)
Emil Okkels Jensen (DEN) vs. [2] (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) 6-2, 4-6, 6-7(7) (lørdag)
Theodor Boisen (DEN) vs. (1930) Herry Quere (FRA) 1-6, 3-6 (lørdag)
Sebastian Herche (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) 6-0, 6-3
Mads Tagesen (DEN) vs. [3] (1389) Ivan Trevisiol (FRA) 6-4, 6-4
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Olle Sonesson Lidholt (SWE) 7-6(4), 6-0
Oliver Eliasen (DEN) vs. (1753) Arslan Kellou (ITA) 0-6, 1-6 (lørdag)
Vladimir Ristic (DEN) vs. [8] (1k753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 3-6 (lørdag)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [4] (1498) Isac Stroemberg (SWE) 4-6, 3-6 (lørdag)
Christian Andersen (DEN) vs. (1892) Maj Tomac (SLO) 1-6, 0-6 (lørdag)
(WC) Christopher Luthra (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 1-6, 1-6 (lørdag)
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) 7-5, 6-2

Q16
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [1] (110) Timo Legout (FRA) 1-6, 2-6 (lørdag)
Mads Møller Haase (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 4-6, 1-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 5-7, 6-7(4) (lørdag)
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) 7-6(7), 6-4
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 2-6, 5-7

QFi
Mads Tagesen (DEN) vs. [8] (1753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 2-6 (søndag)

Girls singles kvalifikation

Q32: (lørdag)
[3] (1193) Ida Ferding (SWE) – bye
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (234) Olivia Malm (SWE) 6-2, 6-3
Nina Vicic (DEN) vs. Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) 6-3, 6-1
[5] (1571) Louise Wikander (SWE) – bye
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (2228) Julia Tillstrom (SWE) 7-6(4), 6-7(4), 4-6 (lørdag)
Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. (2228) Klara Nelander (SWE) 0-6, 1-6 (lørdag)
Louise Flintsø (DEN) vs. Isabella Martensson (SWE) 6-3, 2-6, 5-7 (lørdag)
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Theodora Xantava (GRE) 4-6, 3-6
Melissa Zulkic (DEN) vs. (2228) Emilia Valentinsson (SWE) 0-6, 0-6

Q16:
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [3] (1193) Ida Ferding (SWE) 1-6, 6-4, 1-6 (lørdag)
Nina Vicic (DEN) vs. [5] (1571) Louise Wikander (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)

Boys singles hovedturnering

R32: (udvalgte)
(WC) (1892) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (502) Joachim Andreas Schaefer (NOR) 6-1, 6-4
(WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (LL) (1988) Emil Westling (SWE) 1-6, 4-6 (mandag)
(WC) William Gormsen (DEN) vs. [7] (412) Leyton Rivera (SWE) 2-6, 4-6 (mandag)
(WC) Richard Biagiotti (DEN) vs. (842) Daniel Martin (GBR) – tir 0900 C6
(1096) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1005) Rikard Raad (SWE) 6-4, 6-4
[2] (195) Jesper Klov Nilsson (SWE) vs. (Q) (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) 4-6, 7-6(6), 6-1

1/8-finale: (udvalgte)
Jesper Andi Jørgensen vs. [5] (255) Gustaf Strom (SWE)
Carl Emil Overbeck vs. (822) Mans Dahlberg (SWE)

Boys doubles

1/8-finale:
(WC) William Gormsen/Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (3) Jesper Klov Nilsson/Olof Wiklund (SWE) – tir NB 1330 C7
Carl Emil Overbeck (DEN)/Iiro Vasa (FIN) vs. Rikard Raad/Gustaf Strom (SWE) – tir ca. 1030 C7
(WC) Richard Biagiotti/Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (4) Leyton Rivera (SWE)/Joachim Andreas Schaefer (NOR) – tir NB 1330 C6

Girls singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
[1] (157) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (1571) Louise Wikander (SWE) 7-5, 6-1
(664) Olivia Gram (DEN) [7] (520) Charlotte Navin Weinstein (GBR) 6-3, 6-1
(WC) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [3] (222) Esther Adeshina (GBR) 1-6, 5-7 (mandag)
(WC) (1432) Mille Elsborg (DEN) vs. (LL) (2228) Klara Nelander (SWE) 2-6, 2-6 (mandag)
(999) Helena Francati (DEN) vs. (666) Annali Olivelle (GBR) 4-6, 2-6 (mandag)
(1059) Karoline Laursen (DEN) vs. (662) Lisa Zaar (SWE) – tir 0900 C5
[4] (261) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (1193) Ida Ferding (SWE) 6-2, 6-0
(WC) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (716) Sonay Kartal (GBR) – tir ca. 1030 C5
(WC) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. [2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) – tir 0900 C4

1/8-finale (udvalgte)
Olivia Gram vs. (593) Selena Jancijevic (FRA)
Olga Helmi vs. (799) Helena Stevic (FRA)

Girls doubles

1/8-finale
(WC) Cirkeline Lundberg/Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Therese Ekdahl/Ida Ferding (SWE) – NB 1500 C6
(3) Helena Francati/Hannah Viller Møller (DEN) vs. Klara Nelander/Emilia Valentinsson (SWE) – tir NB 1200 C4
Olivia Gram (DEN)/Sarina Reinertsen (NOR) vs. Agnes Gustafsson (FRA)/Charlotte Russell (GBR) – tir NB 1200 C5
(WC) Louise Flintsø/Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. Olivia Malm/Maja Radenkovic (SWE) – tir NB 1200 C7
Nikoline Gullacksen/Karoline Laursen (DEN) vs. Tiana Fox/Sonay Kartal (GBR) – NB 1500 C4


Grade 4, GD Tennis Cup I, Antalya (TUR) – Grus

Singles hovedturnering
Tidsforskel: cet + 2 timer

R64: (842) Elmer Møller (DEN) vs. (1618) Tamerlan Kalkenov (KAZ) – man NB 1100cet

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage