Dagens kampe lørdag 12. august: Wozniacki på vej mod årets 6. finale

515
Caroline Wozniacki har med sejren over Verdens-etteren Karolina Pliskova skabt forventninger om endnu en finale i 2017

Selvom Rogers Cup i Toronto er den første turnering på hardcourt efter både grus og græs sæsonen, har Caroline Wozniacki hurtigt fndet storspillet frem på sit favorit underlag.
Efter den fornemme indsats da hun fredag vandt over ranglistens no. 1, Karolina Pliskova, kan det ikke undgås, at de fleste nu med rette forventer, at hun også vinder i semifinalen, hvor hun lørdag ved 19-tiden møder Sloane Stephens (USA), der vandt 6-2, 1-6, 7-5 over Lucie Safarova (CZE), der havde haft chancen for at serve kampen hjem.

Caroline fører 5-1 i indbyrdes opgør, men Stephens vandt det seneste opgør, som var semifinale i Auckland sidste år.
Efter en lang skades-pause har Stephens tilsyneladende fundet spilleglæden og et højt niveau, så Caroline er formentlig nødt til at holde dampen fra de seneste kampe oppe, og i så fald vil det være en stor overraskelse, hvis Stephens løber med sejren.

Deltagerne i den anden semifinale blev ikke fundet fredag, da programmet blev forsinket af vejrguderne. Garbine Muguruza (ESP) nåede dog at vinde 1. sæt 6-4 over Elina Svitolina (UKR).
Kampen færdigspilles lørdag kl. 1700, hvor kvartfinalen mellem Caroline Garcia (FRA) og Simona Halep (ROU) ligeledes afvikles.
De to vindere skal derfor samme dag mødes i semifinalen til midnat Dansk tid.

WTA Premier 5, Rogers Cup presented by National Bank, Toronto (CAN) – Hardcourt
TV2 Sport – WTATV.com – tidsforskel cet -6 timer

Centre Court – start 1700
1700: (5) Elina Svitolina (UKR) vs. (4) Garbine Muguruza (ESP) – TBF 4-6, 0-0
NB 1900: (6) Caroline wozniacki (DEN) vs. Sloane Stephens (USA)
Næste: Double kamp
NB 2400: Svitolina OR Muguruza vs. Garcia OR Halep
Næste: Double kamp

Grandstand – start 1700cet
Caroline Garcia (FRA) vs. (2) Simona Halep (ROU)
Næste: Double kamp

TV2 Sport sender begge semifinaler. TV2 Play viser de 2 Kvart-finaler fra kl. 1700.
WTATV sender formentlig fra begge baner og viser sandsynligvis også double kampene.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-toronto#undefined

ATP 1000, Rogers Cup, Montreal (CAN) – Hardcourt
tidsforskel cet -6 timer

Court Central – start 1830cet
1830: Double kamp
NB 2100: Robin Haase (NED) vs. (2) Roger Federer (SUI)
NB 2400: Double kamp
NB 0200: (WC) Denis Shapovalov (CAN) vs. (4) Alexander Zverev (GER)

TV3 Sport 2/Viaplay viser begge singler.
Tennistv.com viser derudover også doublerne.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/montreal/421/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)

Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$150.000, Jinan (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$100.000, Aptos, CA (USA) – Combo | S | D |QS | QD | OOP

Q32: Frederik Løchte Nielsen (DEN) – bye
Q16: Løchte vs. [1] (209) Marc Polmans (AUS) 3-6, 6-1, 6-4
QFi: Løchte vs. [6] (398) Bradley Mousley (AUS) 6-0, 4-6, 6-3

Hovedturnering:
R32: (578) (Q) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [6] (106) Tennys Sandgren (USA) 2-6, 4-6 (tirsdag)
R32: [7] (109) Casper Ruud (NOR) vs. (126) Quentin Halys (FRA) 4-6, 6-3, 3-6 (tirsdag)

Løchte deltager ikke i double i turneringen.

$50.000+H, Floridablanca (COL) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

€43.000+H, Portoroz (SLO) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, Edwardsville, IL (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Q64:
Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. [1] (1098) Dusty H. Boyer (USA) 6-3, 6-2
Jonas Zacho Larsen (DEN) vs. Piotr Lada (USA) 6-2, 7-5

Q32: Simon vs. Jonas 6-2, 6-7(3), 6-1
QFi: Simon vs. Francisco Dias (POR) 7-6(1), 2-6, 6-3

Hovedturnering:

R32: (Q) Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. [7] (607) Genaro Alberto Olivieri (ARG) 4-6, 2-6 (onsdag)

ITF Women (udvalgte)

 

ITF Junior (udvalgte)

 

Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Quooker Copenhagen TE U12, KB – Grus

Girls singles

Kvalifikation:
Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. June Bjork (SWE) 1-6, 0-6

Hovedturnering:
R32:
(WC) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Grete Kjaergaard (SWE) – walkover
Emma Zulkic (DEN) vs. Alexandra Okorokova (RUS) 0-6, 0-6
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Tessa Johanna Brockmann (GER) 5-7, 6-7(6)
(WC) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Annika Maria Glaser (AUT) 3-6, 2-6
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Stella Remander (FIN) 7-5, 1-6, 1-6
Laura Brunkel (DEN) vs. (LL) Liva Kornelia Morgensen (DEN) 6-3, 6-1
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (Q) Edit Cosmo (SWE) 6-3, 6-2
(WC) Opheli Mille Ruus (DEN) vs. Iben Storkaas (NOR) 6-2, 6-2
Chili Alberthe Emilie Jensen (DEN) vs. (Q) Ekaterina Ivanova (RUS) 1-6, 3-6
(Q) Alberte Kleis Giersloev Jørgensen (DEN) vs. Adelisa Kahriman (SWE) 3-6, 6-3, 6-2
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (Q) Naomi Von Oesen (GER) 6-2, 6-1
(WC) Lucca Ingildsen (DEN) vs. (Q) Georgia Elizabeth Okropiridze (LAT) 1-6, 7-6(2), 6-2
Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. Miezl Lina Gutzeit (GER) 3-6, 6-3, 6-2
Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. Emilia Korseth (NOR) 4-6, 6-1, 2-6
Nelli Zsigri Dyndgaard (DEN) vs. (Q) June Bjork (SWE) 0-6, 1-6
Mille Mørk (DEN) vs. Polina Skopintseva (RUS) 0-6, 1-6

1/8-finale:
Cecilie Agerbek Fridthjof vs. Alexandra Okorokova (RUS) 0-6, 1-6
Sarafina Olivai Hansen (DEN) vs. Annika Maria Glaser (LAT) 5-7, 4-6
Laura Brunkel (DEN) vs. Stella Remander (FIN) 0-6, 0-6
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Ophelia Mille Ruus (DEN) 6-1, 6-0
Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. Ekaterina Ivanova (RUS) 4-6, 6-2, 2-6
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Lucca Ingildsen (DEN) 6-1, 6-0
Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. Emilla Korseth (NOR) 1-6, 0-6

Kvartfinale:
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Stella Remander (FIN) 6-2, 5-7, 4-6
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Ekaterina Ivanova (RUS) 6-2, 6-4

Semifinale – 0900
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Polina Skopintseva (RUS) 1-6, 4-6
Stella Remander (FIN) vs. Alexandra Okorokova (RUS) 6-1, 6-2

Girls doubles (udvalgte)

Semifinale
Zoe Du Pasquier Jensen/Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. June Bjork (SWE)/Stella Remander (FIN) 3-6, 6-7(3)

Boys singles

R32:
Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Makar Krivoshchekov (RUS) 2-6, 0-6
(WC) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Richard Antoni (GER) 3-6, 0-6
Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Julian Peter (GER) 7-6(7), 5-7, 4-6
Kristian Kjellberg (DEN) vs. Lasse Buschmann (GER) 2-6, 6-2, 4-6
Fidel Nweke (DEN) vs. Carl Degenhardt (GER) 2-6, 3-6
Oliver Steines (DEN) vs. Oliver Bonding (GBR) 6-1, 6-1
Conrad Schat-Holm (DEN) vs. Marc Majdandzic (GER) 0-6, 0-6
Christopher Garde (DEN) vs. Valdemar Wedell Wedellsborg (DEN) 6-0, 6-0
Nicolas Borgsten (DEN) vs. Finbar Micgarvey (GBR) 7-5, 3-6, 7-5
Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. Dominic Ducariu (GER) 0-6, 1-6
William Emil Schnack (DEN= vs. Andrey Kozlov (RUS) 1-6, 0-6
Conrad K. Clasen (DEN) vs. Balthazar Huss (GER) 6-7(6), 6-4, 7-6(0)
Jarl August Ildor (DEN) vs. Mats Cappelen Mazzocchi (NOR) 0-6, 3-6
Linus Bangert (DEN) vs. Carl Labitzke (GER) 0-6, 0-6
Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Klim Krivoshchekov (RUS) 0-6, 2-6
Alexander Grube Andersen (DEN) vs. Jamie Luke Fichtenmeier (GER) 5-7, 5-7

1/8-finale:
Oliver Steines (DEN) vs. Carl Degenhardt (GER) 6-3, 6-4
Christopher Garde (DEN) vs. Marc Majdandzic (GER) 0-6, 1-6
Nicolas Borgsten (DEN) vs. Dominic Ducariu (GER) 1-6, 6-7(3)
Conrad K. Clasen (DEN) vs. Andrey Kozlov (RUS) 1-6, 0-6

Kvartfinale:
Oliver Steines (DEN) vs. Marc Majdandzic (GER) 1-6, 1-6

Semifinale – 0900
Andrey Kozlov (RUS) vs. Carl Laitzke (GER)
Lasse Buschmann (GER) vs. Marc Majdandzic (GER)

Boys doubles (udvalgte)

Semifinale:
Nicolas Borgsten/Christopher Garde (DEN) vs. Richard Antoni/Dominic Ducariu (GER) 4-6, 4-6

Klik på link til de enkelt rækker for at få alle resultater

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)

DM Senior ude 2017, Hareskov-Værløse TK, Lille Værløsevej 77, 3500 Værløse

Facebook: https://www.facebook.com/TennisDM2017/, hvor nogle af kampene bliver livestreamet af Morten Sylvest.
På “Dagens kampe mandag 11. august” findes udvalgte resultater samt mulighed for at gense begge semifinaler i damesingle, der blev livestreamet.

Herresingle – finale 1100
Benjamin Hannestad (KB) vs. August Holmgren (Gentofte) 6-2, 6-1

Damesingle – finale ca. 1230
Hannah Viller Møller (HIK) vs. Maria Jespersen 5-7, 7-6(4), 6-3.

Det komplette program findes på http://dmtennis.dk/turneringsprogram/