Dagens kampe lørdag 11. november: Finaler i Fed Cup, Next Gen ATP Finals

127
Citi Open - Day 7
2015 Getty Images
Ubesejrede Hyeon Chung møder i finalen Andrey Rublev, som han slog 3-0 i sæt i indledende runde. Hviderusland og USA spiller Fed Cup finale lørdag og søndag

Både Hyeon Chung (KOR) og Borna Coric (CRO) vandt alle 3 puljekampe ved Next Gen ATP Finals, og derfor mødte de i fredagens semifinaleer no. 2 i modsatte gruppe.
I den første semifinale var det dog no. 2 fra Group A, Andrey Rublev (RUS) der dominerede kampen mod Borna Coric, og den 1. seedede russer vandt i 3 sæt 4-1, 4-3(6), 4-1.

Vinderen af Group A, Hyeon Chung lignede en sikker vinder mod no. 2 fra Group B, Daniil Mevedev, da han bragte sig foran 2-0 i sæt, men russeren skabte spænding om udfaldet, da han udlignede til 2-2, hvorefter Chung genvandt kontrollen og vandt kampen 4-1, 4-1, 3-4(4), 1-4, 4-0.

Alle 4 skal i aktion igen lørdag, hvor der kl. 1900 spilles om 3-4. pladsen, og tidligst kl. 2100 spilles selve finalen.
Begge kampe vises på TV3 Max og Tennistv.com.

Kan Sloane Stephens vinde endnu et stort trofæ

Sloane Stephens opnåede karrierens absolutte højdepunkt, da hun til næsten alles overraskelse sensationelt vandt US Open tidligere på året.
I weekenden får hun chancen for at vinde endnu en stor titel, når USA på udebane spiller finale i Fed Cup mod Hviderusland i Minsk.

Spilletider er anført herunder, hvor der ligeledes er information om mulighederne for at følge kampene på livestream, hvor man kan købe adgang til en enkelt kamp, hele runden eller oprette abonnement, der både omfatter Fed Cup og Davis Cup for et år.

$125.000, ENGIE Open de Limoges (FRA) – Hardcourt

Centre Court lørdag (start 1500)
(5) Monica Niculescu (ROU) vs. (3) Pauline Parmentier (FRA)
(WC) Sabine Lisicki (GER) vs. Antonia Lottner (GER)
Double kamp

Kampene bliver vist på WTA TV.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-limoges-france-1072#orderofplay

$125.000, WTA EA Hua Hin Championship (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Centre Court lørdag: (start 0900cet)
(4) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Viktorija Golubic (SUI)
Belinda Bencic (SUI) vs. Ana Bogdan (ROU)
Double

Kampene bliver vist på WTA TV

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-hua-hin#orderofplay

Fed Cup – World Group Finale, Minsk (BLR) – Hardcourt Rebound Ace Synpave, Indoor

Hviderusland vs. USA 

Lørdag – start 1230cet
Rubber 1: Aliaksandra Sasnovic vs. CoCo Vandeweghe
Rubber 2: Aryna Sabalenka vs. Sloane Stephens

Søndag – start 1200cet
Rubber 3: Aryna Sabalenka vs. CoCo Vandeweghe
Rubber 4: Aliaksandra Sasnovich vs. Sloane Stephens
Rubber 5: Vera Lapko/Lidziya Marozava vs. Alison Riske/Shelby Rogers

Kampene vises ikke på TV i Danmark, men man kan købe adgang på https://video.fedcup.com/, som oplyser disse priser:

€4.95 = 37 kr. (for en bestemt kamp)
€7.99 = 60 kr. (for en bestemt runde)
€39.99 = 300 kr. (1 år omfattende både Fed Cup og Davis Cup)

 

ATP World Tour, NEXT GEN ATP FINALS, Milan (ITA)– Hardcourt

Group A:
(6) Hyeon Chung (KOR) vs. (2) Denis Shapovalov (CAN) 1-4, 4-3(5), 4-3(4), 4-1
(1) Andrey Rublev (RUS) vs. (8) Gianluigi Quinzi (ITA) 1-4, 4-0, 4-3(3), 0-4, 4-3(3).
Hyeon Chung vs. Andrey Rublev 4-0, 4-1, 4-3(1)
Denis Shapovalov vs. Gianluigi Quinzi 4-1, 4-1, 3-4(5), 4-3(5)
Hyeon Chung vs. Gianluigi Quinzi 1-4, 4-1, 4-2, 3-4(6), 4-3(3)
Andrey Rublev vs. Denis Shapovalov 4-1, 3-4(8), 4-3(2), 0-4, 4-3(3)

No. 1: Hyeon Chung (3-0), No. 2: Andrey Rublev (2-1)
No. 3: Denis Shapovalov (1-2), No. 4: Gianluigi Quinz (0-3)

Group B:
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. (2) Karen Khachanov (RUS) 2-4, 4-3(6), 4-3(3), 4-2
(4) Borna Coric (CRO) vs. (5) Jared Donaldson (USA) 4-3(2), 4-1, 4-3(5)
Karen Khachanov vs. Jared Donaldson 4-1, 4-3(3), 4-2
Borna Coric vs. Daniil Medvedev 4-3(5), 2-4, 4-1, 4-2
Daniil Medvedev vs. Jared Donaldson 3-4(3), 4-2, 4-3(1), 4-0
Borna Coric vs. Karen Khachanov 3-4(3), 2-4, 4-2, 4-0, 4-2

No. 1: Borna Coric (3-0), No. 2: Daniil Medvedev (2-1)
No. 3: Karen Khachanov (1-2), No. 4 Jared Donaldson (0-3)

Centrale – Semifinaler fredag
(1) Andrey Rublev (RUS) vs. (4) Borna Coric (CRO) 4-1, 4-3(6), 4-1
(6) Hyeon Chung (KOR) vs. (7) Daniil Medvedev (RUS) 4-1, 4-1, 3-4(4), 1-4, 4-0

Centrale lørdag
1900cet: 3-4. plads: Borna Coric vs. Daniil Medvedev
NB 2100: Finale: Andrey Rublev vs. Hyeon Chu

Begge kampe på TV3 Max og Tennistv.com.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/archive/next-gen-atp-finals/7696/2016/results

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

€106.000+H, Bratislava (SVK)

€85.000+H, Mouilleron le Captif (FRA)

$75.000+H, Montevideo (URU) – Combo|S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet -4 timer

R32: (141) Casper Ruud (NOR) vs. (228) Federico Coria (ARG) 2-6, 4-6 (mandag)

$75.000, Knoxville, TN (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Singles kvalifikation

Q32:
(745) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (877) Connor Farren (USA) 6-1, 6-1
(445) Mikael Ymer (SWE) vs. (438) Takanyi Garanganga (ZIM) 7-6(6), 6-4
(601) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (697) Henry Craig (USA) 5-7, 6-3, 6-3

Q16: (mandag)
Mikael Torpegaard vs. [6] (378) Bruno Santanna (BRA) 6-4, 7-5
Mikael Ymer vs. [2] (285) Filip Peliwo (CAN) 3-6, 3-6
Frederik Løchte vs. (597) Neil Pauffley (GBR) 6-2, 6-4

QFi:
Mikael Torpegaard vs. [1] (282) Mats Moraing (GER) 1-6, 4-6 (tirsdag)
Frederik Løchte vs. (964) Aron Hiltzik (USA) 6-3, 6-7(6), 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (601) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (178) Darian King (BAR) 4-6, 6/7(2) (onsdag)

$50.000+H, Kobe (JPN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte) Uge 44)

ITF Women (udvalgte)

$80.000, WACO SHOWDOWN $80K, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles kvalifikation

Q32: [1] (231) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (450) Hanna Chang (USA) 6-2, 6-1
Q16: Ulrikke Eikeri vs. (364) Chieh-Yu Hsu (USA) 6-0, 6-1
QFi: Ulrikke Eikeri vs. [6] (319) Sophie Chang (USA) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R32:
(192) Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) (284) Maria Sanchez (USA) 6-4, 7-6(4)
[7] (138) Julia Boserup (USA) vs. (152) Stefanie Voegele (SUI) 6-7(7), 7-6(1), 6-1 (tirsdag)
(Q) (231) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (162) Marina Erakovic (NZL) 6-3, 6-1

1/8-finale:
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. [6] (133) Irina Falconi (USA) 6-2, 7-6(5)
Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) (348) An-Sophie Mestach (BEL) 6-1, Ret’d

Kvartfinale: Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Rebecca Peterson (SWE) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-1, 6-4

Semifinale:
[1] (107) Taylor Townsend (USA) vs. [3] (114) Sofia Kenin (USA) – lør 1800cet
Rebecca Peterson (SWE) vs. (150) Ajla Tomljanovic (CRO) – lør ca. 1930cet

Doubles

1/8-finale: (3) Julia Boserup/Kayla Day (USA) vs. Maria Mateas/Maria Sanchez (USA) 7-6(4), 1-6, [7-10]

$25.000, Aegon GB Pro-Series Shrewsbury (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Q32: [1] (494) Karen Barritza (DEN) vs. Anna Popescu (GBR) 6-1, 6-0
QFi: Karen Barritza vs. Summer Yardley (GBR) 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32: (Q) (494) Karen Barritza (DEN) vs. (363) Katie Swan (GBR) 5-7, 2-6 (tirsdag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, 16th UAE Dubai ITF Junior Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles

R32: [1] (436) Eric Vanshelboim (UKR) vs. Yigit Cengiz Binici (TUR) 6-1, 6-1
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (843) David Qariaqus (AUS) 6-4, 3-6, 6-3
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (1156) Azamat Lukmanov (UZB) 2-6, 7-5, 6-4
Semifinale: Eric Vanshelboim vs. (733) Connor Thomson (GBR) 6-4, 7-5
Finale: Eric Vanshelboim vs. [6] (610) Emir Sendogan (TUR) – lørdag 0700cet

Boys doubles

1/8-finale: Peter Sallay (HUN)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Vansh Bhagtani/Sandeep VM (IND) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Sallay/Vanshelboim vs. Faisal Alrebdi (KSA)/Artem Karamalak (RUS) 3-6, 7-5, [6-10] (onsdag)

Grade 5, Ayia Napa – Protaras Junior Tournament 2017, Paralimni (CYP) – Carpet
Tidforskel: cet +1 time

Boys singles

R32: (1028) Elmer Møller (DEN) vs. [3] (540) Aaron H. Hepburn (GBR) 5-7, 2-6 (onsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)