Dagens kampe lørdag 10. februar: ATP 250 semifinaler samt 1. runde i Fed Cup

90
Barclays ATP World Tour Finals - Day Two
Kan Stan the Man tage sin tredje grand slam-sejr i aften?
Stan Wawrinka er tilbage i favoritrollen i Sofia, hvor han er i semifinalen sammen med 2 kval-spillere og no. 94 på ranglisten

Da Stan Wawrinka inden ATP 250 turneringen i Sofia endnu ikke havde vist fordums styrke, blev der i Tennisavisen udtryk stor tvivl om, at han ville være blandt favoritterne til titlen, selvom han er seedet 1 i turneringen.
Efter de første par kampe, hvor Wawrinka vandt over  både Martin Klizan (SVK) og Viktor Troicki (SRB) er han tilbage i favorit-rollen, hvilket primært begrundes med, at alle de øvrige seedede er ude af turneringen efter kvartfinalen, og de øvrige tilbageværende er rangeret langt ned på listen.

Wawrinka møder i den ene semifinale no. 129 Mirza Basic (BIH), der har været gennem kvalifikation, og i de 3 første kampe i hovedturneringen har han vundet over Florian Mayer (GER), 4. seedede Philipp Kohlschreiber (GER) samt Maximilian Marterer (GER).

I den anden semifinale mødes no. 94 Marius Copil (ROU) og no. 187 Jozef Kovalik (SVK), som ligeledes var gennem kvalifikation.
Sidstnævnte vandt i kvartfinalen over Marcos Baghdatis (CYP), der forinden havde sendt 2. seedede Adrian Mannarino (FRA) ud, mens Copil ekspederede 3. seedede Gilles Muller (LUX) samme vej, så Wawrinka bør ikke undervurdere de øvrige tilbageværende deltagere.

I Montpellier ser det mere “normalt” ud, idet deltagerne i semifinalerne er 1. seedede David Goffin (BEL) vs. 5. seedede Richard Gasquet (FRA), samt et rent fransk opgør mellem 2. seedede Lucas Pouille og Jo-Wilfried Tsonga.

I Ecuador bliver den ene semifinale et opgør mellem to kval-spillere, idet no. 107 Roberto Carballes Baena (ESP) møder no. 156 Andrej Martin (SVK), der i 1/8-finalen sendte 1. seedede Pablo Carreno Busta (ESP) ud.
I samme runde havde Carballes Baena sendt 4. seedede Paolo Lorenzi samme vej.

De 2 øvrige kvartfinaler er ikke afviklet i skrivende stund, men 3. seedede Gael Monfils (FRA) tabte 1. sæt til no. 117 Thiago Monteiro (BRA), men han vandt dog 2. sæt.
2. seedede Albert Ramos-Vinolas (ES) mangler fortsat at spiller kvartfinalen mod no. 98 Gerald Melzer.
På grund af tidforskel er der fortsat ikke sat spilletider på fredagens semifinaler fra Ecuador.

World Group og World Group II i Fed Cup indledes lørdag

Der har i indeværende uge ikke været afviklet WTA-turneringer, hvilket skyldes at der i weekenden afvikles 1. runde i Fed Cup i både World Group og World Group II.
Desuden har der siden onsdag været gennemført kampe i Group I, hvor Europe/Africa afvikles i Talling og Asia/Oceania i New Delhi, samt Americas i Asuncion, Paraguay, og i de 3 sidstnævnte afgøres op- og nedrykning lørdag.

Det er tilsyneladende umiddelbart ikke muligt at følge kampene fra Group I på livestream, men alle 4 opgør i World Group og 3 af kampene i World Group II kan følges, hvis man har et abonnement på det fælles Daviscup.tv og Fedcup.tv.

Spilletider og link til Fedcup.tv findes herunder.


Genveje:

#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA – der er ingen WTA-turneringer i uge 6, hvor der afvikles Fed Cup 10-11. februar


ATP 250, Diema Xtra Sofia Open (BUL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time
TV-dækning: Tennistv.com

Spilleprogram søndag – finaler

Center Court – start 1300cet
(4) Robin Haase/Matwe Meddelkoop (NED) vs. (2) Nikola Mektic (CRO)/Alexander Peya (AUT)
NB 1600: (Q) Mirza Basix (BIH) vs. Marius Copil (ROU)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/sofia/7434/daily-schedule

R32
(1) Stan Wawrinka (SUI) – bye
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (WC) Alexander Donski (BUL) 7-5, 6-1
Denis Istomin (UZB) vs. (WC) Adrian Andreev (BUL) 6-3, 6-4
(6) Viktor Troicki (SRB) vs. (Q) Ernests Gulbis (LAT) 6-3, 6-7(2), 6-3
(4) Philipp Kohlschreiber (GER) – bye
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (LL) Florian Mayer (GER) 6-4, 6-1
Maximilian Marterer (GER) vs. Malek Jaziri (TUN) 7-6(3), 6-4
(7) Joao Sousa (POR) vs. (WC) Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-6(6), 6-1

Marius Copil (ROU) vs. (5) Robin Haase (NED) 7-6(5), 6-4
Blaz Kavcic (SLO) vs. Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-4
Andreas Seppi (ITA) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 6-3, 6-4
(3) Gilles Muller (LUX) – bye
Lukas Lacko (SVK) vs. (8) Evgeny Donskoy (RUS) 6-4, 6-4
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 6-4
Marcos Baghdatis (CYP) vs. (LL) (185) Salvatore Caruso (ITA)
(2) Adrian Mannarino (FRA) – bye

1/8-finale
(1) Stan Wawrinka (SUI) vs. (Q) Martin Klizan) 4-6, 6-2, 6-3
(6) Viktor Troicki (SRB) vs. Denis Istomin (UZB) 7-6(4), 1-6, 7-6(5)
Maximilian Marterer (GER) vs. (7) Joao Sousa (POR) 7-5, 7-5(6)
Marius Copil (ROU) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-2, 6-1

(3) Gilles Muller (LUX) vs. Andreas Seppi (ITA) 4-6, 7-6(5), 7-6(2)
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (4) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-5, 7-6(5)
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Lukas Lacko (SVK) 4-6, 6-2, 7-5
Marcos Baghdatis (CYP) vs. (2) Adrian Mannarino (FRA) 6-7(4), 6-3, 6-1

Kvartinale
NB 1700: Stan Wawrinka (SUI) vs. (6) Viktor Troicki (SRB) 6-1, 7-6(3)
(Q) Mirza Basix (BIH) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-4, 4-6, 6-3
Marius Copil (ROU) vs. (3) Gilles Muller (LUX) 6-4, 6-4
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 7-6(2), 6-4

Semifinale
(Q) Mirza Basix (BIH) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-2
Marius Copil (ROU) vs. (Q) Jozef Kovalik (SVK) 7-6(6), 6-4


ATP 250, Open Dud de France, Montpellier (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com

Spilleprogram søndag – finaler

Center Court – start 1230
(4) Ben Mclachlan (JPN)/Hugo Nys (FRA) vs. Ken Skupski/Neal Skupski (GBR)
NB 1430: (5) Richard Gasquet (FRA) vs. (2/WC) Lucas Pouille (FRA)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/montpellier/375/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) David Goffin (BEL) – bye
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 6-1, 4-6, 7-6(3)
Karen Khachanov (RUS) vs. (7) David Ferrer (ESP) 6-7(5), 6-3, 6-4
(PR) Ricardas Berankis (LTU) vs. (WC) Julien Benneteau (FRA) 6-3, 7-6(6)
(4) Damir Dzumhur (BIH) – bye
Ruben Bemelmans (BEL) vs. (WC) Calvin Hemery (FRA) 6-1, 6-2
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (Q) Kenny De Schepper (FRA) 7-6(4), 6-7(5), 6-4
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-0, 6-3

(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Guillermo Garcia Lopez (ESP) 6-4, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 4-6, 7-5, 7-5
Nicolas Mahut (FRA) vs. Dustin Brown (Ger) 6-7(2), 2-5 Ret’d
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) – bye
(PR) John Millman (AUS) vs. (8) Yuichi Sugita (JPN) 5-7, 6-3, 6-4
Benoit Pair (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 6-4, 6-4
(Q) Carlos Taberner (ESP) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK) 7-6(5), 7-6(1)
(2) Lucas Pouille (FRA) – bye

1/8-finale (udvalgte)
(1) David Goffin (BEL) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-2
Karen Khachanov (RUS) vs. (PR) Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 7-6(11)
(4) Damir Dzumhur (BIH) vs. Ruben Bemelmans (BEL) 7-5, 6-4
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-6(3), 5-7, 6-3

(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-2, 6-1
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Nicolas Mahut (FRA) 7-6(3), 6-7(3), 7-6(4)
(PR) John Millman (AUS) vs. Benoit Pair (FRA) (opdateres..)
(2/WC) Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Carlos Taberner (ESP) 6-1, 6-2

Kvartfinale
(1) David Goffin (BEL) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-4, 6-4
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. (4) Damir Dzumhur (BIH) 6-4, 6-2
(3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (6) Andrey Rublev (RUS) 6-4, 7-6(1)
(2/WC) Lucas Pouille (FRA) vs. Benoit Paire (FRA) 6-1, 6-4

Semifinale
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. (1) David Goffin (BEL) 6-4, 0-6, 6-3
(2/WC) Lucas Pouille (FRA) vs. (3) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 1-6, 5-5 Ret’d


ATP 250, Ecuador Open, Quito (ECU) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag)

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

Center Court – start 1900cet
(Q) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) Andrej Martin (SVK) 4-6, 6-3, 6-2
NB 2100: (2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Thiago Monteiro (BRA)
Double kamp

Tennistv.com viser begge semifinaler

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/quito/7161/daily-schedule

R32 (udvalgte)
(1) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA) 7-5, 6-4
(WC) Corentin Moutet (FRA) vs. Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-2
(7) Ivo Karlovic (CRO) vs. Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-7(6), 7-6(4)
(4) Paolo Lorenzi (ITA) – bye
(Q) Roberto Caballes Baena (ESP) vs. (Q) Federico Gaio (ITA) 7-6(5), 6-3
Stefano Travaglia (ITA) vs. (PR) Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-2
(8) Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 6-7(4), 6-2, 7-6(5)

Thiago Monteiro (BRA) vs. (5) Horacio Zeballos (ARG) 7-6(5), 6-3
(LL) Alessandro Giannessi (ITA) vs. Peter Polansky (CAN) 6-3, 6-4
Casper Ruud (NOR) vs. Carlos Berlocq (ARG) 7-5, 6-0
(3) Gael Monfils (FRA) – bye
(6) Victor Estrella Burgos (DOM) vs. Thomaz Bellucci (BRA) 4-6, 6-4, 6-2
Gerald Melzer (AUT) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-2
(WC) Roberto Quiroz (ECU) vs. Yannick Hanfmann (GER) 7-6(5), 6-3
(2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye

1/8-finale
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. (1) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 6-2
(WC) Corentin Moutet (FRA) vs. (7) Ivo Karlovic (CRO) 7-5, 6-7(3), 7-6(6)
(Q) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (4) Paolo Lorenzi (ITA) 7-6(4), 7-5
(8) Nicolas Jarry (CHI) vs. Stefano Travaglia (ITA) 4-6, 7-6(5), 6-3

Thiago Monteiro (BRA) vs. (LL) Alessandro Giannessi (ITA)
(3) Gael Monfils (FRA) vs. Casper Ruud (NOR) 6-, 3-6, 6-4
Gerald Melzer (AUT) vs. (6) Victor Estrella Burgos (DOM) 4-6, 6-1, 6-4
(2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (WC) Roberto Quiroz (ECU) 6-3, 3-6, 6-3

Kvartfinale
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 6-3, 6-4
(Q) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (8) Nicolas Jarry 3-6, 6-2, 7-6(5)
Thiago Monteiro (BRA) vs. (3) Gael Monfils (FRA) 6-4, 2-6, 6-4
(2) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Gerald Melzer (AUT) 6-2, 6-4


Fed Cup

World Group – lørdag-søndag 10-11. februar – Hardcourt – FedcupTV

(1) Hviderusland vs. Tyskland 1-1
R1: Aryna Sabalenka vs. Tatjana Maria 4-6, 6-1, 6-2
R2: Aleiksandra Sasnovich vs. Antonia Lottner 5-7, 4-6
start søndag 1100cet
R3: Aleiksandra Sasnovich vs. Tatjana Maria – FedcupTV
R4: Aryna Sabalenka vs. Antonia Lottner – FedcupTV
R5: Lapko/Marozava vs. Friedsam/Groenfeld – FedcupTV

(3) Tjekkiet vs. Schweiz 2-0
R1: Petra Kvitova vs. Viktorija Golubic 6-2, 1-6, 6-3
R2: Barbora Strycova vs. Belinda Bencic 6-2, 6-4
start søndag 1230cet
R3: Petra Kvitova vs. Belinda Bencic – FedcupTV
R4: Barbora Strycova vs. Viktorija Golubic – FedcupTV
R5: Karolina Pliskova/Lucie Safarova vs. Timea Bacsinszky/Jil Teichmann – FedcupTV

(4) Frankrig vs. Belgien 1-1
R1: Pauline Parmentier vs. Elise Mertens 2-6, 1-6
R2: Kristina Mladenovic vs. Kirsten Flipkens 6-2, 6-4
start søndag 1300cet
R3: Kristina Mladenovic vs. Elise Mertens – FedcupTV
R4: Pauline Parmentier vs. Kirsten Flipkens – FedcupTV
R5: Mladenovic/Parmentier vs. Ysaline Bonaventure/Alison Van Uytvanck – FedcupTV

(2) USA vs. Holland 1-0
R1:Venus Williams vs. Arantxa Rus 6-1, 6-4
R2: Coco Vandeweghe vs. Richel Hogenkamp – FedcupTV
start søndag 1850cet
R3: Venus Williams vs. Richel Hogenkamp – FedcupTV
R4: Coco Vandeweghe vs. Arantxa Rus – FedcupTV
R5: Lauren Davis/Serena Williams vs. Lesley Kerkhove/Demi Schuurs – FedcupTV

World Group II – lørdag-søndag 10-11. februar

Slovakiet vs. (1) Rusland 1-1
R1: Viktoria Kuzmova vs. Natalia Vikhlyantseva 4-6, 2-6
R2: Magdalena Rybarikova vs. Anna Kalinskaya 5-7, 6-3, 6-4
start søndag 1500cet
R3: Magdalena Rybarikova vs. Natalia Vikhlyantseva – FedcupTV
R4: Viktoria Kuzmova vs. Anna Kalinskaya – FedcupTV
R5: Jana Cepelova/Anna Karolina Schmiedlova vs. Veronika Kudermetova/Anastasia Potapova – FedcupTV

Australien vs. (3) Ukraine 1-1
start lørdag 0100cet – ikke FedcupTV
R1: Ashleigh Barty vs. Lyudmyla Kichenok 4-6, 6-1, 6-4
R2: Daria Gavrilova vs. Marta Kostyuk 6-7(3), 3-6
start søndag 0100cet
R3: Ashleigh Barty vs. Marta Kostyuk
R4: Daria Gavrilova vs. Lyudmyla Kichenok
R5: Barty/Casey Dellacqua vs. Kichenok/Dasha Lopatetskaya

(4) Rumænien vs. Canada 2-0
R1: Sorana Cirstea vs. Carol Zhad 6-2, 6-2
R2: Irina-Camelia Begu vs. Bianca Andreescu 6-3, 6-7(4), 6-2
start søndag 1100cet
R3: Irina-Camelia Begu vs. Carol Zhao – FedcupTV
R4: Sorana Cirstea vs. Bianca Andreescu – FedcupTV
R5: Anna Bogdan/Raluca Olaru vs. Gebriela Dabrowski/Katherine Sebov – FedcupTV

(2) Italien vs. Spanien 1-1
R1: Jasmine Paolini vs. Carla Suarez Navarro 2-6, 3-6
R2: Sara Errani vs. Lara Arruabarrena-Vecino 6-1, 6-1
start søndag 1400cet
R3: Sara Errani vs. Carla Suarez Navarro – FedcupTV
R4: Jasmine Paolini vs. Lara Arrabarrena – FedcupTV
R5: Deborah Chiesa/Elisabetta Cocciaretto vs. Georgina Garcia-Perez/Maria Jose Martinez Sanchez – FedcupTV

Group I Europe/Africa – onsdag-lørdag 7-10. februar, Tallin (EST) – Hardcourt

Pool A: Serbien 2-0 (4-2), Bulgarien 1-1 (3-3), Georgien 0-2 (2-4)
Onsdag: Serbien vs. Bulgarien 2-1
Torsdag: Georgien vs. Bulgarien 1-2
Fredag: Serbien vs. Georgien 2-1

Pool B: Great Britain 2-0 (6-0), Estland 1-1 (2-4), Portugal 0-2 (1-5)
Onsdag: Great Britain vs. Portugal 3-0
(75) Heather Watson vs. (796) Francisca Jorge 6-4, 6-2
(11) Johanna Konta vs. (745) Maria Joao Koehler 6-1, 6-0
Katie Boulter/Anna Smith vs. Jorge/Koehler 6-0, 6-2

Torsdag: Estland vs. Portugal 2-1

Fredag: Great Britain vs. Estland 3-0
(75) Heather Watson vs. Katriin Saar 6-1, 6-1
(11) Johanna Konta vs. (27) Anett Kontaveit 6-7(5), 6-4, 6-2
Boulter/Smith vs. Kontaveit/Saara Orav 6-1, 6-1

Pool C: Ungarn 2-1 (6-3), Kroatien 2-1 (4-5), Slovenien 1-2 (5-4), Sverige 1-2 (3-6)
Onsdag: Kroatien vs. Slovenien 2-1
Onsdag: Sverige vs. Ungarn 2-1
(421) Cornelia Lister vs. (626) Reka-Luca Jani 6-2, 0-6, 7-6(6)
(145) Rebecca Peterson vs. (263) Dalma Galfi 6-3, 6-2
Lister/Peterson vs. Galfi/Stollar 6-7(4), 3-6

Torsdag: Sverige vs. Kroatien 1-2
(421) Cornelia Lister vs. (821) Lea Boskovic (CRO) 4-6, 6-3, 5-7
(145) Rebecca Peterson vs. (319) Tena Lukas (CRO) 6-2, 6-1
Bjorklund/Cabaj Awad vs. /Lukas/Jurak 5-7, 6-7(5)

Torsdag: Ungarn vs. Slovenien 2-1

Fredag: Kroatien vs. Ungarn 0-3

Fredag: Slovenien vs. Sverige 3-0
(489) Kaja Juvan vs. (503) Jacqueline Cajaj Awad 6-1, 6-3
(178) Tamara Zidansek vs. (145) Rebecca Peterson 4-6, 6-4, 6-2
Juvan/Nika Radisic vs. Mirjam Bjorklund/Cabaj Awad 6-3, 6-7(5), 6-2

Pool D: Letland 3-0 (7-2), Polen 2-1 (5-4), Tyrkiet 1-2 (4-5), Østrig 0-3 (2-7)
Onsdag: Polen vs. Østrig 2-1
Onsdag: Letland vs. Tyrkiet 2-1
(6) Jelena Ostapenko vs. (160) Cagla Buyukakcay 2-6, 3-6, 6-3
(15) Anastasija Sevastova vs. (225) Ayla Aksu 6-4, 6-3
Sevastova/Ostapenko vs. Aksu/Ozgen 6-1, 6-1

Torsdag: Polen vs. Letland 1-2
Torsdag: Tyrkiet vs. Østrig 2-1

Fredag: Østrig vs. Letland 0-3
Fredag: Polen vs. Tyrkiet 2-1

Lørdag
Promotional Play off:
Serbien vs. Letland 1-2
Great Britain vs. Ungarn 2-0
5-8. Play-off:
Bulgarien vs. Polen 0-2
Estland vs. Kroatien 1-1
Relegation Play-off:
Georgien vs. Østrig 2-1
Portugal vs. Sverige 0-2

Oprykkere til World Group II: Serbien og Great Britain
Nedrykkere til Group II Europe/Africa: Østrig og Portugal

Group I Asia/Oceania – onsdag-lørdag 7-10. februar, New Delhi (IND) – Hardcourt

Pool A: Kazakhstan 2-0 (5-1), Kina 2-0 (4-2), Indien 0-2 (2-4), Hongkong 0-2 (1-5)
Onsdag: Kina vs. Indien 2-1
Onsdag: Kazakhstan vs. Hong Kong 3-0
Torsdag: Kina vs. Hing Kong 2-1
Torsdag: Kazakhstan vs. Indien 2-1
Fredag: Indien vs. Hong Kong 3-0
Fredag: Kazakhstan vs. Kina 3-0

Pool B: Japan 3-0 (9-0), Korea 2-1 (5-4), Thailand 1-2 (3-6), Teipei 0-3 (1-8)
Onsdag: Japan vs. Thailand 3-0
Onsdag: Korea vs. Teipei 3-0
Torsdag: Japan vs. Korea 3-0
Torsdag: Teipei vs. Thailand 1-2
Fredag: Thailand vs. Korea 1-2
Fredag: Japan vs. Teipei 3-0

Lørdag
Promotional Play-off: Kazakhstan vs. Japan 1-2
3-4. plads: Kina vs. Korea 2-0
Null: Thailand vs. Hongkong 2-1
Relegation Play-off: Indien vs. Teipei 2-0

Oprykker til World Group II: Japan
Nedrykker til Group II Asia/Oceania

Group I Americas – onsdag-lørdag 7-10. februar, Asuncion (PAR) – Grus

Pool A: Paraguay 2-0 (5-1), Chile 0-1 (1-2), Colombia 0-1 (0-3)
Onsdag: Paraguay vs. Colombia 3-0
Torsdag: Paraguay vs. Chile 2-1
Fredag: Chile vs. Colombia 0-2

Pool B: Argentina 2-0 (6-0), Brasilien 2-0 (5-1), Venezuela 0-2 (1-5), Guatemale 0-2 (0-6)
Onsdag: Argentina vs. Guatemala 3-0
Onsdag: Brasilien vs. Venezuela 2-1
Torsdag: Argentina vs. Venezuela 3-0
Torsdag: Brasilien vs. Guatemala 3-0
Fredag: Argentina vs. Brasilien 1-0
Fredag: Venezuela vs. Guatemala 1-0

Group II Asia/Oceania afvikles 6-10. februar i Isa Town, Bahrain


WTA (uge 7)

WTA Premier 5, Qatar Total Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer
TV-dækning fra mandag: TV2 Sport, TV2 Play, WTATV.com (5 baner)

Deltagere: Wozniacki, Halep, Svitolina, Muguruza, Pliskova, Ostapenko, Garcia, Kerber, Goerges, Konta m.fl.

Singles kvalifikation

Q32 (udvalgte)
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Mubaraka Al-Naimi (QAT) 6-0, 6-0
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 6-1, 6-3
(4) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-4

Q16 (udvalgte – lørdag)
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Sofya Zhuk (RUS) – 1330cet C2
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (16) Danka Kovinic (MNE) – 1330cet C1
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Kristina Kucova (SVK) – ca. 1500cet C5
(3) Vera Zvonareva (RUS) vs. (11) Ying-Ying Duan (CHN) – 1330cet C3
(13) Andrea Petkovic (GER) vs. (8) Monica Niculescu (ROU) – ca. 1500cet C2

Singles hovedturnering 

R64 udvalgte
(1) Caroline Wozniacki (DEN) – bye
(8) Angelique Kerber (GER) – bye
(3) Elina Svitolina (UKR) – bye
(6) Jelena Ostapenko (LAT) – bye

(7) Caroline Garcia (FRA) – bye
(4) Garbine Muguruza (ESP) – bye
(5) Karolina Pliskova (CZE) – bye
(2) Simona Halep (ROU) – bye

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-doha-qatar-1003#orderofplay


ATP (uge 7)

ATP 500, ABN Amro World Tennis Tournament, Rotterdam (NED) – Hardcourt
TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv (31 kampe fra mandag)

Deltagere: (WC) Federer, Dimitrov, Zverev, Goffin, Wawrinka, Berdych, Pouille, Tsonga, Muller, Dzumhur, Gasquet m.fl. – wildcard til 17-årige Felix Auger-Aliassime (CAN)

Singles kval-finaler søndag 
Court 1 – start 1100cet
Ruben Bemelmans (BEL) vs. (WC) Tim Van Rijthoven (NED)
(4) Andreas Seppi (ITA) vs. Martin Klizan (SVK)

Court 2 – start kl. 1100cet
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (7) Nicolas Mahut (FRA)
(3) Pierre-Hugues Hernter (FRA) vs. (8) Ricardas Berankis (LTU)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rotterdam/407/daily-schedule


ATP 250, New York Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv (23 kampe fra mandag)

Deltagere: Anderson, Querrey, Isner, Mannarino, Nishikori, Harrison, Johnson, Basilashvili, Donaldson m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/new-york/424/daily-schedule


ATP 250, Argentina Open, Buenos Aires (ARG) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer
TV-dækning: Tennistv (9 kampe fra onsdag)

Deltagere: Thiem, Careno Busta, Ramos-Vinolas, Fognini, Schwartzman, Edmund, Cuevas, Verdasco, Monfils m.fl.

Singles kvalifikation (udvalgte) – start lørdag 1500cet

Q16: (6) Casper Ruud (NOR) vs. Joao Domingues (POR) – lør ca. 1900

QFi – start søndag 1500cet
(5) Gastao Elias (POR) vs. Facundo Bagnis (ARG)
(opdateres)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/buenos-aires/506/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


ATP Challengers (Uge 6)

$100.000, San Francisco, CA (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet -9 timer

Semifinale
(214) Dennis Novikov (USA) vs. (295) Dominik Koepfer (GER) – søn ca. 0230cet
(204) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (234) Jason Jung (TPE) – søn ca. 0400cet

$75.000, Launceston (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +10 timer

Finale: (311) Bradley Mousley (AUS) vs. (312) Marc Polmans (AUS) – søn ca. 0230cet

€64.000, Budapest (HUN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32:
[4] (135) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (530) Peter Nagy (HUN) 6-3, 6-2
[5] (163) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (195) Blaz Rola (SLO) 3-6, 7-5, 6-1

1/8-finale:
Elias Ymer (SWE) vs. (221) Zdenek Kolar (CZE) – walkover
(Q) (330) Constant Lestienne (FRA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-0, 6-2

Kvartfinale:
[8] (183) Nikola Milojevic (SRB) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(7), 6-3
[2] (85) Vasek Pospisil (CAN) vs. (Q) (330) Constant Lestienne (FRA) 6-4, 4-6, 6-3

Semifinale
(236) Nicola Kuhn (ESP) vs. [1] (63) Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 7-6(5)
[2] (85) Vasek Pospisil (CAN) vs. [8] (183) Nikola Milojevic (SRB)

Finale
[2] (85) Vasek Pospisil (CAN) vs. (236) Nicola Kuhn (ESP)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 7)

$15.000, Egypt Men’s Futures, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Nitin Gunduboina (IND) 6-4, 6-4
Q32: Thomas Schwencke Lindqvist vs. [5] (851) Oleksandr Bielinskyi (UKR) – søn NB 1100cet

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 7)

$15.000, Rafa Nadal Academy by Movistar Womens II, Manacor (Mallorca) (ESP) – Hardcourt

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (Court 1 og Court 4)?

Singles kvalifikation

Q64:
Anna Marie Møller (DEN) vs. Paula Font De La Rica (ESP) 5-7, 5-7 (lørdag)
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Saara Aerila (FIN) – søn NB 0930 C6

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 7)

Grade 4, ITF Copenhagen 2018, KB (DEN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32 (lørdag)
[1] (110) Timo Legout (FRA) – bye
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Stefan Dediu (ROU) 6-1, 6-2
Mads Møller Haase (DEN) vs. Jack Joel (GBR) 7-5, 7-5
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 6-3, 3-6, 3-6 (lørdag)
Emil Okkels Jensen (DEN) vs. [2] (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) 6-2, 4-6, 6-7(7) (lørdag)
Theodor Boisen (DEN) vs. (1930) Herry Quere (FRA) 1-6, 3-6 (lørdag)
Sebastian Herche (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) 6-0, 6-3
Mads Tagesen (DEN) vs. [3] (1389) Ivan Trevisiol (FRA) 6-4, 6-4
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Olle Sonesson Lidholt (SWE) 7-6(4), 6-0
Oliver Eliasen (DEN) vs. (1753) Arslan Kellou (ITA) 0-6, 1-6 (lørdag)
Vladimir Ristic (DEN) vs. [8] (1k753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 3-6 (lørdag)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [4] (1498) Isac Stroemberg (SWE) 4-6, 3-6 (lørdag)
Christian Andersen (DEN) vs. (1892) Maj Tomac (SLO) 1-6, 0-6 (lørdag)
(WC) Christopher Luthra (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 1-6, 1-6 (lørdag)
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) 7-5, 6-2

Q16
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [1] (110) Timo Legout (FRA) 1-6, 2-6 (lørdag)
Mads Møller Haase (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 4-6, 1-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 5-7, 6-7(4) (lørdag)
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) 7-6(7), 6-4
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 2-6, 5-7

QFi
Mads Tagesen (DEN) vs. [8] (1753) Joel Pierleoni (GBR) – søn 1200 C5

Girls singles kvalifikation

Q32: (lørdag)
[3] (1193) Ida Ferding (SWE) – bye
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (234) Olivia Malm (SWE) 6-2, 6-3
Nina Vicic (DEN) vs. Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) 6-3, 6-1
[5] (1571) Louise Wikander (SWE) – bye
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (2228) Julia Tillstrom (SWE) 7-6(4), 6-7(4), 4-6 (lørdag)
Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. (2228) Klara Nelander (SWE) 0-6, 1-6 (lørdag)
Louise Flintsø (DEN) vs. Isabella Martensson (SWE) 6-3, 2-6, 5-7 (lørdag)
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Theodora Xantava (GRE) 4-6, 3-6
Melissa Zulkic (DEN) vs. (2228) Emilia Valentinsson (SWE) 0-6, 0-6

Q16:
Victoria Ilena Andersen (DEN)  vs. [3] (1193) Ida Ferding (SWE) 1-6, 6-4, 1-6 (lørdag)
Nina Vicic (DEN) vs. [5] (1571) Louise Wikander (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)

Boys singles hovedturnering

(217) Sebastian Grundtvig (DEN)?
(1153) Carl Emil Overbeck (DEN)?
(1445) Noah Svenningsen Holmvang (DEN)

Girls singles hovedturnering

(142) Hannah Viller Møller (DEN)?
(197) Olga Helmi (DEN)?
(685) Helena Francati (DEN)?
(900) Alisha Ali Hussain (DEN)?
(924) Olivia Gram (DEN)?
(1024) Karoline Laursen (DEN)?
(1432) Mille Elsborg (DEN)?
(2193) Martha Elisa Stemann (DEN)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 6)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage