Dagens kampe fredag 5. januar: Wozniacki spiller både kvartfinale og semifinale, hvis regnen udebliver

388
Alle kvartfinaler i Auckland blev udsat på grund af regn, og derfor spilles både kvartfinaler og semifinaler fredag, men der er stadig risiko for nye udsættelser

Vejrguderne er rasende på New Zealand, hvilket går ud over WTA-turneringen i Auckland. Derfor blev samtlige kampe i torsdagens program måtte udsættes til fredag, hvor kvartfinalerne er planlagt til at starte kl. 10 lokal tid, hvilket er kl. 22 torsdag aften.

Julia Goerges (GER) vs. Polona Hercog (SLO) og Barbora Strycova (CZE) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) indleder på henholdsvis Centre Court og Grandstand, og tidligst kl. 23 spiller Caroline Wozniacki vs. Sofia Kenin (USA) på Centre Court og Agnieszka Radwanska (POL) vs. Sachia Vickery (USA) på Grandstand.
TV2 Sport sender fra kl. 2245.

Selvom Caroline som tidligere omtalt ikke er “morgen-menneske”, må det formodes, at hun klarer opgaven alligevel, og i så fald spilles semifinalen mod Radwanska eller Vickery på Carolines “favorit-tidspunkt” ud på aftenen efter den første semifinale, som spilles kl. 17 dansk tid.
Caroline har historisk set haft overtaget mod sin polske veninde, som dog havde et overtag omkring perioden, efter at Caroline var no. 1 på ranglisten, men magtbalancen er siden blevet genoprettet til 11-6 i indbyrdes opgør til danskeren, der har vundet  6 af de seneste 8 opgør.
Vejrudsigten er ikke for lovende, så der er stadig risiko for flere udsættelser, men også på det punkt er Caroline blandt de mest rutinerede, da hun ofte var i sådanne situationer i 2017.

Tilføjelse kl. 2140: Det regner vildt i Auckland, og der bliver formentlig ikke spillet de første mange timer.

I WTA Premier i Brisbane var både Elina Svitolina og Karolina Pliskova i problemer, da begge tabte 1. sæt mod henholdsvis Johanna Konta og Kaia Kanepi, men begge fik hevet et tæt 2. sæt hjem, hvor efter Konta måtte trække sig med en skade, og Pliskova fik kontrol over sin kamp.

Semifinalen mellem Svitolina og Pliskova bliver vist på TV2 Sport, og hvis Svitolina vinder, overtager hun 4. pladsen på WTA-ranglisten og sikrer sig 3-4. seedning til Australian Open sammen med Garbine Muguruza.
Vinder Pliskova, skal hun også vinde titlen for at sikre sig 4. pladsen på bekostning af Venus Williams.
Da Caroline bliver seedet 2 ved Australian Open kan hun tidligst i semifinalen møde seedet 3 eller 4, og umiddelbart vil det måske være bedst at slippe for Pliskova.

En spiller, som de fleste seedede ved Australian Open gerne vil undgå at møde tidligt i turneringen, er formentlig Maria Sharapova, der vil være useedet og derfor kan blive en “bombe” i lodtrækningen.
Bortset fra et enkelt tabt sæt til Alison Riske, har hun ikke været i større “risk” i de første 3 runder i Shenzhen, men semifinalen mod 6. seedede Katerina Siniakova kan blive en indikator på, om der er grund til at frygte, at lodtræknings-bomben slår ned tæt på Caroline ved Australian Open.
Kampen bliver vist på TV2 Sport kl. 0900.
Den anden semifinale mellem rumænerne, 1. seedede Simona Halep og 4. seedede Irina-Camelia Begu vises på både WTATV.com og TV2 Play.

Ved Hopman Cup sikrede Roger Federer og Belinda Bencic med endnu en 3-0 sejr – over USA – en plads i lørdagens finale.
Fredag findes vinderen af Group A, hvor Tyskland har vundet 2 kampe.
Hvis Belgien vinder over Canada og Australien slår Tyskland vil 3 nationer slutte med 2 sejre, og lommeregneren må i brug for at finde finale-modstanderen til Schweiz.
Belgien vs. Canada spilles kl. 0300 og kan følges på Eurosport Player, der også viser Australien vs. Tyskland kl. 1030.
Sidstnævnte kamp kan føles på Eurosport 2 fra kl. 1200.

Ved ATP i Brisbane var 1. seedede Grigor Dimitrov i alvorlige probemer mod 28-årige no. 128 John Millman (AUS), der havde wildcard.
Den undertippede australier havde 2 matchbolde. Klik på linket herunder og nyd denne duel, hvor Dimitrov på mirakuløs vis afværgede en af matchboldene, hvorefter han sikrede sig sejren 4-6, 7-6(8), 6-3.

NB

Dimitrov møder i kvartfinalen Kyle Edmund (GBR), der i en jævnbyrdig kamp vandt 7-6(3), 5-7, 6-4 over NextGen vinderen Hyeon Chung (KOR).
Kampen kan følges på Eurosport 2, der viser kampe fra Brisbane fra kl. 0816.
Eurosport 1 viser kvartfinaler fra kl. 02-06.

I Doha er 1. seedede Dominic Thiem (AUT) videre til semifinalen efter sejr 7-5, 6-4 over kval-spilleren 19-årige Stefanos Tsitsipas (GRE), som både Christian Sigsgaard og Benjamin Hannestad stiftede bekendtskab med som juniorer.
Sigsgaard vandt over grækeren i 2015, men i 2016 vandt Tsitsipas over begge danskerne.

NextGen finalisten 20-årige Andrey Rublev (RUS) slap videre til kvartfinalen i Doha, da han vandt 6-4, 3-6, 6-4 over 7. seedede Fernando Verdasco (ESP), og torsdag tog han skridtet videre til semifinalen med sejr over 21-årige Borna Coric (CRO) 6-3, 7-5.
Semifinalerne kan følges på Eurosport 2.

Ved ATP turneringen i Pune i Indien er både 1. seedede Marin Cilic (CRO), 2. seedede Kevin Anderson (RSA) og 4. seedede Benoit Paire (FRA) klar til semifinalerne.
Det samme er Gilles Simon (FRA), der i 1/8-fonalen sendte 3. seedede Roberto Bautista Agut (ESP) ud af turneringen.
Simon møder Cilic kl. 1230, hvilket kan følges på TV3 Sport, som derefter også viser semifinalen mellem Anderson og Paire.

Ved Grade 4 SALK Open i Bromma måtte Carl Emil Overbeck forlade turneringen efter 1/8-finalen, mens både Sebastian Grundtvig og Olga Helmi er videre til kvartfinalen.

WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: WTATV fra mandag, TV2 Sport fra natten til tirsdag

R32 (udvalgte)
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 6-0
Petra Martic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 7-6(2), 6-3
Varvara Lepchenko (USA) vs. (7) Mona Barthel (GER) 6-2, 6-2
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 4-6, 6-2
Taylor Townsend (USA) vs. Christina Mchale (USA) 1-6, 6-4, 6-4
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Nao Hibino (JPN) 6-0, 6-3
Johanna Larsson (SWE) vs. Kurumi Nara (JPN) 7-6(5), 6-3
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. (WC) Sara Errani (ITA) 6-4, 6-7(3), 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (8) Donna Vekic (CRO) 7-6(5), 3-6, 6-4
(2) Julia Goerges (GER) vs. Monica Puig (PUR) 6-4, 4-6, 6-2

1/8-finale
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Petra Martic (CRO) 6-2, 6-2
(WC) Sofia Kenin (USA) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 7-6(6)
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 7-5
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-2, 6-4
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Ysaline Bonaventure (BEL) 6-4, 6-3
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-7(3), 6-2
Polona Hercog (SLO) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 6-2
(2) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-0

På grund af regnvejr både torsdag og fredag blev ingen af kvartfinalerne afviklet, og derfor spilles både kvartfinaler og semifinaler lørdag fra kl. 10 lokal tid.

Kvartfinaler – start fredag 2200cet
(2) Julia Goerges (GER) vs. Polona Hercog (SLO) – Centre Court
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) – Grandstand
Næste:
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (WC) Sofia Kenin (USA) – Centre Court
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. (Q) Sachia Vickery (USA) – Grandstand

Semifinaler – start lørdag 0230cet
Goerges OR Hercog vs. Strycova OR Hsieh
Caroline OR Kenin vs. Radwanska OR Vickery

Finale – start søndag 0230cet

TV-dækning for TV2 Sport
Fredag 2205: Kvartfinaler (Goerges vs. Hercog og Caroline vs. Kenin)
Lørdag 0230: Semifinaler
Søndag 0230: Finale
WTATV.com viser alle kampe på begge baner

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-auckland-new-zealand-1049#orderofplay

WTA International, Szhenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Play fra tirsdag

R32 (udvalgte)
(1) Simona Halep vs. Nicole Gibbs (USA) 6-4, 6-1
(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. (7) Maria Sakkari (GER) 4-6, 6-2, 6-3
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-2, 6-3
(8) Timea Babos (HUN) vs. (WC) Xiyu Wang (CHN) 6-1, 6-1
Maria Sharapova (RUS) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-0
Zarina Diyas (KAZ) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-3, 6-4
(3) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-4
(WC) Yafan Wang (CHN) vs. (Q) Jasmine Paolini (ITA) 6-0, 6-4
Ana Bogdan (ROU) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-4, 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (2) Jelena Ostapenko (LAT) 6-1, 6-4

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 3-6, 6-1, 6-2
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE) 6-1, 6-0
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 4-6, 6-1, 6-2
(8) Timea Babos (HUN) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 6-1
Maria Sharapova (RUS) vs. Alison Riske (USA) 4-6, 6-3, 6-2
Zarina Diyas (KAZ) vs. (3) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-7(5), 6-4
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. (wc) Yafan Wang (CHN) 7-5, 6-3
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-4, 7-6(3)

Kvartfinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 6-2
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (8) Timea Babos (HUN) 7-5, 7-5
Maria Sharapova (RUS) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-3, 6-3
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-2, 6-2

Semifinaler fredag

Centre Court – start 0700cet
(1) Simona Halep (ROU) vs. (4) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-1, 6-4
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-2, 3-6, 6-3
2 Double kampe

TV2 Play sender kl. 07 og TV2 Sport kl. 0900
Alle kampe vises på WTATV.com

Finale lørdag

Centre Court 0700cet
(1) Simona Halep (ROU) vs. (6) Katerina Siniakova (CZE)

Finalen vises på TV2 Sport

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-shenzhen-china-1063#orderofplay

WTA Premier & ATP 250 Brisbane, International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 9 timer

Spilleprogram fredag

Pat Rafter Arena – start 0200cet
(Q) Michael Mmoh (USA) vs. (wc) Alex de Minaur (AUS) – ATP
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) – ATP
NB 0600: (7) Anastasija Sevastova vs. (Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) – WTA
NB 1000: (1) Grigor Dimitrov vs. Kyle Edmund (GBR) – ATP
NB 1200: (3) Elina Svitolina (UKR) vs. (2) Karolina Pliskova – WTA

Show Court 1 – start 0200cet
Double kamp – WTA
Denis Istomin (UZB) vs. Ryan Harrison (USA) – ATP
NB 0730: Double kamp WTA

TV-dækning: Se herunder

Spilleprogram lørdag

Pat Rafter Arena – start 0230cet
Double kamp – ATP
NB 0330: (WC) Alex de Minaur (AUS) vs. Ryan Harrison (USA) – ATP
NB 0500: (1) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (3) Nick Kyrgios (AUS) – ATP
NB 1000: (Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (3) Elina Svitolina (UKR) – WTA Finale
Double kamp

Show Court 1 – NB 0830
Double kamp – ATP

TV-dækning: Se herunder

Den komplette schedule for både WTA og ATP findes på https://www.brisbaneinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Sport og TV2 Play fra mandag

Deltagere: Muguruza, Pliskova, Svitolina, Garcia, Konta, Mladenovic, Sevastova, Barty, Keys, Kasatkina, Kvitova m.fl.

Q32: (135) Julia Boserup (USA) vs. [4] (88) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 1-6, 4-6 (fredag)

R32 (udvalgte)
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (41) Samantha Stosur (AUS)
Alize Cornet (FRA) vs. (4) Caroline Garcia (FRA) 3-6, 6-3, Ret’d
Anett Kontaveit (EST) vs. (LL) Heather Watson (GBR) 6-0, 6-3
(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (6) Kristina Mladenovic 1-6, 6-3, 7-5
(5) Johanna Konta (GBR) vs. Madison Keys (USA) 4-6, 6-4, 6-3
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 6-4
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (8) Ashleigh Barty (AUS) 6-3, 6-2
(Q) Kaia Kanepi (EST) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-2
Catherine Bellis (USA) vs. (Q) Kateryna Bondarenko (UKR) 6-2, 7-5

1/8-finale
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (1) Garbine Muguruza (ESP) 5-7, 7-6(3), 1-2 Ret’d *bem)
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO) 6-1, 7-5
(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Anett Kontaveit (EST) 1-6, 7-6(2), 6-3
(5) Johanna Konta (GBR) vs. (WC) Ajla Tomljanovic (CRO) 4-6, 6-1, 6-4
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-3, 6-1
(Q) Kaia Kanep (EST) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 6-3
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Catherine Bellis (USA) 6-1, 6-1
*bem) Muguruza trak sig efter krampe.

Kvartfinale
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-2, 6-4
(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Alize Cornet (FRA) 3-6, 6-2, 6-3
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (5) Johanna Konta (GBR) 1-6, 7-6(6), 3-2 Ret’d
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 3-6, 7-5, 6-2

Semifinale
(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (7) Anastasija Sevastova v7-6(3), 6-4
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (2) Karolina Pliskova 7-5, 7-5

TV-dækning fredag – se spilleplan herover

WTATV.com viser alle WTA-kampe
TV2 Play1 fra 0600.
Tilføjelse: Hvis det stadig regner i Auckland, viser TV2 Sport kampe fra Brisbane

TV-dækning lørdag – se spilleplan herover

TV2 Sport og WTATV.com viser WTA-finalen kl. 1000

Den komplette WTA schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-brisbane-australia-800#orderofplay

ATP 250, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag

R32 (udvalgte)
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. (6) Diego Schwartzman (ARG)
(8) Mischa Zverev (GER) vs. (Q) John-Patrick Smith (AUS) 6-4, 7-5
Jared Donaldson (USA) vs. (WC) Jordan Thompson (AUS) 6-2, 6-4
Ray Harrison (USA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 3-6, 6-2

1/8-finale (udvalgte)
(1) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (WC) John Millman (AUS) 4-6, 7-6(8), 6-3
Kyle Edmujnd (GBR) vs. Hyeon Chung (KOR) 7-6(3), 5-7, 6-4
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-7(3), 7-6(5), 6-2
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-1, 6-2
(Q) Michael Mmoh (USA) vs. (8) Mischa Zverev (GER) 6-2, 5-7, 6-4
(WC) Alex de Minaur (AUS) vs. (4) Milos Raonic (CAN) 6-4, 6-4
Denis Istomin (UZB) vs. Jared Donaldson (USA) 7-6(5), 6-2
Ryan Harrison (USA) vs. (LL) Yannick Hanfmann (GER) 6-7(5), 6-4, 6-2

Kvartfinale
(1) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Kyle Edmujnd (GBR) 6-3, 6-7(3), 6-4
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 1-6, 6-3, 6-4
(WC) Alex de Minaur (AUS) vs. (Q) Michael Mmoh (USA) 6-4, 6-0
Ryan Harrison (USA) vs. Denis Istomin (UZB) 7-6(6), 4-2 Ret’d

TV-dækning fredag – se spilleplan herover

Eurosport 1: 0202-0600
Eurosport 2: Dimitrov vs. Kyle

TV-dækning lørdag: se spilleplan herover

Eurosport 1 0300-0830

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/brisbane/339/daily-schedule

ATP 250, Qatar Exxonmobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q16: (142) Elias Ymer (SWE) vs. [5] (126) Pedro Sousa (POR) 4-2 Ret’d
QFi: Elias Ymer vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(3), 6-7(2) (søndag)

R32 (udvalgte)
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-6(3), 6-3
(7) Fernando Verdasco (ESP) vs. Dudi Sela (ISR) 4-6, 6-4, 6-0

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Aljaz Bedene (SLO) 7-5, 6-4
(Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (5) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-4
(WC) Gael Monfils (FRA) vs. Jan-Lennard Sgtruff (GER) 6-3, 1-6, 6-3
Peter Gojowczyk (GER) vs. (Q) Matteo Berrettini (ITA) 6-2, 6-2
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (8) Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 7-6(2)
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Stefano Travaglia (ITA) 7-6(4), 6-3
Andrey Rublev (RUS) vs. (7) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 3-6, 6-4
Borna Coric (CRO) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 6-3

Kvartfinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs.(Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-5, 6-4
(WC) Gael Monfils (FRA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-3, 7-6(6)
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Mirza Baic (BIH) 6-2, 6-3
Andrey Rublev (RUS) vs. Borna Coric (CRO) 6-3, 7-5

Semifinaler fredag

Centre Court – start 1430cet
Double kamp
Guido Pella (ARG) vs. Andrey Rublev (RUS)
(1) Dominic Thiem vs. Monfils OR Gojowczyk

Tv-dækning:
Eurosport Player: 1430-2130
Eurosport 1: 1530-2030

Finale lørdag: Eurosport 2 1600cet

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/doha/451/daily-schedule

ATP 250, Tata Open Maharashtra, Pune (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

R32 (udvalgte)
(8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-6(4), 6-7(6), 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-1
(Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) vs. (6) Jiri Vesely (CZE) 6-3, 7-6(5)
(7) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 7-6(4)

1/8-finaler
(1) Marin Cilic (CRO) vs. (wc) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-4, 6-3
(8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Yuki Bhambri (IND) 4-6, 6-3, 6-4
Gilles Simon (FRA) vs. (3) Roberto Bautista Agut ESP) 6-3, 7-6(5)
(Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) 6-4, 6-4
(5) Robin Haase (NED) vs. Nicolas Jarry (CHI) 3-6, 7-6(5), 7-5
(4/WC) Benoit Paire (FRA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-4, 6-7(4), 7-6(6)
(7) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Laslo Djere (SRB) 7-5, 7-6(5)
(2) Kevin Anderseon (RSA) vs. (Q) Thiago Monteiro (BRA) 7-6(4), 3-2 Ret’d

Kvartfinaler
(1) Marin Cilic (CRO) vs. (8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-3, 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) 6-2, 6-3
(4/WC) Benoit Paire (FRA) vs. (5) Robin Haase (NED) 7-5, 2-6, 6-3
(2) Kevin Anderseon (RSA) vs. (7) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-7(3), 6-4, 6-2

Semifinaler fredag

Centre Court – start 1230cet
Gilles Simon (FRA) vs. (1) Marin Cilic (CRO) 1-6, 6-3, 6-2
(2) Kevin Anderseon (RSA) vs. (4/WC) Benoit Paire (FRA) 6-7(6), 7-6(2), 6-1
Double kamp

Court 1 – start 1330cet
Double kamp

TV-dækning:
TV3 Sport 1405 og 1605.
Tennistv.com

Finale Lørdag – start 1230cet
Gilles Simon (FRA) vs. (2) Kevin Anderseon (RSA)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/pune/891/daily-schedule

Hopman Cup, Perth (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: Eurosport fra lørdag

Group A:
Tyskland: Alexander Zverev, Angelique Kerber – 3-0 (7-2)
Belgien: David Goffin, Elise Mertens – 2-1 (7-2)
Australien: Thanasi Kokkinakis, Daria Gavrilova – 1-2 (3-6)
Canada: Vasek Pospisil, Eugenie Bouchard – 0-3 (1-8)

Søndag 0300cet: Australien vs. Canada 2-1
Daria Gavrilova vs. Eugenie Bouchard 6-1, 6-4
Thanasi Kokkinakis vs Vasek Pospisil 6-4, 3-6, 6-4
Gavrilova/Kokkinakis vs. Bouchard/Pospisil 3-4(1), 3-4(4)

Mandag 1030cet: Belgien vs. Tyskland 1-2
Elise Mertens vs. Angelique Kerber 6-7(6), 6-7(1)
David Goffin vs. Alexander Zverev 6-3, 6-3
Mertens/Goffin vs. Kerber/Zverev 2-4, 3-4(2)

Onsdag 0300cet: Canada vs. Tyskland 0-3
Eugenie Bouchard vs. Angelique Kerber 1-6, 3-6
Vasek Pospisil vs. Alexander Zverev 4-6, 2-6
Bouchard/Pospisil vs. Kerber/Zverev 3-4(2), 3-4 (2)

Onsdag 1030cet: Australien vs. Belgien 0-3
Daria Gavrilova vs. Elise Mertens 6-2, 4-6, 2-6
Thanasi Kokkinakis vs. David Goffin 4-6, 2-6
Gavrilova/Kokkinakis vs. Mertens/Goffin 3-4(3), 6-2, 1-4

Fredag 0300cet: Belgien vs. Canada 3-0
Elise Mertens vs. Eugenie Bouchard 6-4, 6-4
David Goffin vs. Vasek Pospisil 6-2, 6-4
Mertens/Goffin vs. Inglis (AUS)/Pospisil (AUS) 4-0, 4-0

Fredag 1030cet: Australien vs. Tyskland 1-2
Daria Gavrilova vs. Angelique Kerber 1-6, 2-6
Thanasi Kokkinakis vs. Alexander Zverev 5-7, 7-6(4), 6-4
Gavrilova/Kokkinakis vs. Kerber/Zverev 4-1, 1-4, 3-4(3)
Eurosport Player: 1015-1500
Eurosport 2: 1200-1530

Group B:
Schweiz: Roger Federer, Belinda Bencic – 3-0 (9-0)
USA: Jack Sock, CoCo Vandeweghe – 2-1 (4-5)
Rusland: Karen Khachanov, Anastasia Pavlyuchenkova – 1-2 (3-6)
Japan: Yuichi Sugita, Naomi Osaka – 0-3 (2-7)

Lørdag 0300cet: Rusland vs. USA 1-2
Anastasia Pavlyuchenkova vs. CoCo Vandeweghe 3-6, 3-6
Karen Khachanov vs. Jack Sock 4-6, 6-1, 3-6
Pavlyuchenkova/Khachanov vs. Vandeweghe/Sock 3-4(5), 4-1, 4-1

Lørdag 1030cet: Japan vs. Schweiz 0-3
Yuichi Sugita vs. Roger Federer 4-6, 3-6
Naomi Osaka vs. Belinda Bencic 5-7, 3-6
Osaka/Sugita vs. Bencic/Federer 4-2, 1-4, 3-4(1)

Tirsdag 0300cet: Japan vs. USA 1-2
Maddison Inglis (AUS) vs. CoCo Vandeweghe 5-7, 2-6 *)
Yuichi Sugita vs. Jack Sock 7-6(1) 1-1 Ret’d
Inglis/Sugita vs. Vandeweghe/Pat Cash – Ret’d **)
*) tæller som 0-6, 0-6, da Naomi Osaka trak sig
**) tæller som 0-4, 0-4 af samme årsag

Tirsdag 1030cet: Rusland vs. Schweiz 0-3
Karen Khachanov vs. Roger Federer 3-6, 6-7(8)
Anastasia Pavlyuchenkova vs. Belinda Bencic 1-6, 6-3, 3-6
Pavlyuchenkova/Khachanov vs. Bencic/Federer 3-4(1), 4-3(3), 1-4

Torsdag 0300cet: Japan vs. Rusland 1-2
Naomi Osaka vs. Anastasia Pavlyuchenkova 6-4, 3-6, 7-6(5)
Yuichi Sugita vs. Karen Khachanov 4-6, 2-6
Osaka/Sugita vs. Pavlyuchenkova/Khachanov 1-4, 0-4
Eurosport Player: 0240-0730

Torsdag 1030cet: Schweiz vs. USA 3-0
Roger Federer vs. Jack Sock 7-6(5), 7-5
Belinda Bencic vs. CoCo Vandeweghe 7-6(6), 6-4
Federer/Bencic vs. Sock/Vandeweghe 4-3(3), 4-2

Lørdag 0900cet: Finale
Schweiz vs. Tyskland
Roger Federer vs. Alexander Zverev
Belinda Bencic vs. Angelique Kerber
Federer/Bencic vs. Zverev/Kerber
Eurosport 2 og Eurosport Player

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 1)

$75.000+H, Noumea, New Caledonia – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet+10 timer

R32: [4] (139) Casper Ruud (NOR) vs. (204) Salvatore Caruso (ITA) 6-4, 7-5
1/8-finale: Casper Ruud vs. (WC) (301) Geoffrey Blancaneaux (FRA) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Casper Ruud vs. [6] (156) Gleb Sakharov (FRA) 6-7(5), 4-6 (torsdag)

$75.000, Playford (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000, Bangkok (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Singles kvalifikation

Q32: (609) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (664) Daniiar Duldaev (KGZ) 6-2, 4-6, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [3] (302) Nino Serdarusic (CRO) 6-4, 7-6(4)
QFi: Frederik Løchte vs. Flavio Cipolla (ITA) 6-2, 5-7, 4-6 (mandag)

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/David O’Hare (IRL) vs. Nikola Milojevic (SRB)/Mohamed Safwat (EGY) 1-6, 4-6 (onsdag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, Chandigarh ITF Juniors (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

Boys singles hovedturnering

R32: [4] (141) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) (674) Naithaolin Calvin Golmei (IND) 6-3, 6-4
1/8-finale Eric Vanshelboim vs. (LL) Shashikant Rajput (IND) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (262) Mann Shah (IND) 6-4, 6-4
Semifinale (fredag 0630cet):
Eric Vanshelboim vs. (301) Terence Atmane (FRA) – Court 5
(2) (121) Sacchitt Sharrma (IND) vs. (232) Minjong Park (KOR) – Court 1

Boys doubles

1/8-finale: [1] Eric Vanshelboim (UKR)/Brandon Perez (VEN) vs. Dev Javia/Karan Srivastava (IND) 5-7, 7-6(5), [10-4]
Kvartfinale: Vanshelboim/Perez vs. Dong Ju Kim/Minjong Park (KOR) 1-6, 2-6 (onsdag)

Grade 4, SALK Open, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (mandag)
(1863) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (2429) Sebastian Abboud (SWE) 4-6, 2-6
(2077) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1734) Oliver Dunne (SWE) 7-6(3), 6-2

Q16: Carl Emil Overbeck vs. [8] (1378) Thijmen Loof (NED) 6-2, 5-7, 6-2
QFi: Carl Emil Overbeck vs. (1863) Osman Torski (GER) 3-6, 2-6 (tirsdag)

Boys singles hovedturnering

R32: (start onsdag 0900)
(LL) (1595) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) (1595) Leo Borg (SWE) 6-2, 6-2
[2] (213) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) (943) Karl Fredrik Utheim (SWE) 6-2, 6-1

1/8-finale:
Carl Emil Overbeck vs. [6] (299) Filippo Moroni (ITA) 0-6, 3-6 (torsdag)
Sebastian Grundtvig vs. (472) Pietro Marino (ITA) 7-5, 6-4
Kvartfinale: Sebastian Grundtvig vs. (361) Gustaf Strom (SWE) 3-6, 1-6 (fredag)

Girls singles kvalifikation

Q32: (WC) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (2600) Olivia Malm (SWE) 6-4, 4-6, 0-6 (mandag)

Girls singles hovedturnering

R32: [1] (169) Olga Helmi (DEN) vs. (471) Polina Shitikova (RUS) 6-3, 6-0
1/8-finale: Olga Helmi vs. (400) Morgan Cross (GER) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Olga Helmi vs. (309) Lissi Kurre (EST) 3-6, 4-6 (fredag)

Girls doubles

1/8-finale: (1) Olga Helmi (DEN)/Adrienn Nagy (HUN) vs. Sydney Berlin (SWE)/Maria Budin (GBR) 1-6, 4-6

China Junior 1 Grade 4, Shenzhen (CHN) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64: (1693) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Hawen Li (CHN) 5-7, 1-6 (mandag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)