Dagens kampe fredag 16. juni: Mladenovic på TV2 Play – Berdych og Safarova på Eurosport

123
Eurosport viser en enkelt ATP kamp på ES1 og en WTA kamp på ES2. Øvrige kvartfinaler fra ATP Stuttgart og WTA Nottingham på Eurosport Player. WTA s-Hertogenbosch på TV2 Play

ATP 250 Mercedes Cup, Stuttgart (GER)
Eurosport, Eurosport Player, Tennistv.com

2. seedede Grigor Dimitrov måtte ligesom 1. seedede Roger Federer forlade turneringen allerede efter en enkelt kamp.

Kampe på Center Court – kvartfinaler
1100: [3] Tomas Berdych (CZE) vs. Filiciano Lopez (ESP)
NB 1330: Philipp Kohlschreiber (GER) vs. [4/WC] Lucas Pouille (FRA)
Næste: (WC) Tommy Haas (GER) vs. [6] Mischa Zverev (GER)
NB 1730: Benoit Paire (FRA)? vs. [PR] Jerzy Janowicz (POL)

Eurosport 1 viser Berdych vs. Lopez kl. 11. De øvrige kampe kan følges på Eurosport Player.

Tennisavisen har efterfølgende modtaget denne info vedr. Eurosport 1:
@ AROUND 16h15 – after LIVE CYCLING La Route du Sud Stage 2
Possible end of [WC] Tommy Haas (GER) v Mischa Zverev (GER) [6] (this match will follow Kohlschreiber v Pouille which starts NB 13:30 CET)
NB 17h30: Benoit Paire (FRA) v Jerzy Janowicz (POL) [PR]
If we have time we will finish with an RX of Philipp Kohlschreiber (GER) v Lucas Pouille (FRA) [4] (could be after Paire v Janowicz or between Haas v Zverev & Paire v Janowicz).

ATP 250 Ricoh Open, s-Hertogenbosch (NED)
Tennistv.com fra mandag

WTA International Ricoh Open, s-Hertogenbosch (NED)
TV2 Play fra onsdag

2. seedede Kristina Mladenovic fik vendt slaget, da hun efter at have tabt 1. sæt 4-6 mod Aliaksandra Sasnovich vandt begge de efterfølgende sæt 6-2.

WTA og ATP kampe på Centre Court – kvartfinaler
1100: Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (WC) Arantxa Rus (NED)
NB 1230: [7] Lesia Tsurenko (UKR) vs. [2] Kristina Mladenovic (FRA)
NB 1430: (LL) Julien Benneteau (FRA) vs. [2/WC] Alexander Zverev (GER)
sidste: [1] Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Vasek Pospisil (CAN)

Begge WTA kampe bliver vist på TV2 Play fra kl. 1100
ATP kampene vises på Tennistv.com

WTA International Aegon Open, Nottingham (GBR)
Eurosport/Eurosport Player fra torsdag

WTA kvartfinaler på Centre Court:
1200cet: [1] Johanna Konta (GBR) vs. Ashleigh Barty (AUS)
Næste: Donna Vekic (CRO) vs. Maria Sakkari (GRE)
Næste: Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (Q) Kristie Ahn (USA)
Næste: [5] Lucie Safarova (CZE) vs. Tsvetana Pironkova (BUL)

Alle kampen vises formentlig på Eurosport Player. Eurosport 2 sender iflg. TV-Guiden live fra kl. 1500.
Eurosport har efterfølgende fremsendt denne info om Eurosport 2:
@ AROUND 15h00 – after LIVE CYCLING Tour of Slovenia Stage 2
Possible end of Donna Vekic (CRO) v Maria Sakkari (GRE) (this match will follow Konta v Barty which starts at 12:00 CET)
FB Magdalena Rybarikova (SVK) v Kristie Ahn (USA) [Q]
FB [5] Lucie Safarova (CZE) v Tsvetana Pironkova (BUL)
If we have time we will finish with an RX of Konta v Barty.

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer Uge 24

ATP Challengers: €127K Caltanissetta (ITA), €127K Nottingham (GBR), €64K Lyon (FRA), €43.000 Lisbon (POR)
Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte)

$15.000, Martos (ESP) – Hardcourt
(WC) (574) Frederik Løchte Nielsen (DEN)?

ITF Junior (udvalgte) – ingen Danskere i aktion i denne uge

Tennis Europe (udvalgte):

Category 1, Milano (ITA) – Grus
Semifinale:
[6] (54) Clara Tauson (DEN) vs. [2] (33) Carole Monet (FRA) – tidligst 1600

Kampen kan følges på livescore med App’en Tennis-Ticker eller på http://www.tennis-solutions.it/livescore.html

Category 3, Copenhagen TE 2017 – U14 + U16 – Grus

1000
C1: [5] Gustav Theilgaard (DEN) vs. Carl Emil Overbeck (DEN) – BS16 Finale
C2: [3] Luca Victoria Vocke (GER) vs. [5] Devine Dasam Nweke (DEN) – GS14 Semifinale
C3: [7] Carmen Van Poelgeest (NED) vs. [2] Ida Hasselbalch (DEN) – GS16 Finale
C16: [1] Luka Mikrut (SRB) vs. [4] Richard Biagiotti (DEN) – BS14 Semifinale

NB 1300
C1: [1] Felipe Mikkelsen (DEN)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. [3] Marcus Gram Petersen/Gustav Theilgaard (DEN) – BD16 Finale
C2: [1] Theresa Haas/Luca Victoria Vocke (GER) vs. [2] Cirkeline Lundberg/Divine Dasam Nweke (DEN) – GD14 Finale

Dagens komplette spilleprogram

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.

INGEN KOMMENTARER

Skriv en kommentar