Dagens kampe fredag 13. oktober: Dimitrov revanche-opgør mod Nadal kl. 08

59
Grigor Dimitrov i aktion
I Hong Kong er er de topseedede ude, men i Shanghai er Roger Federer fortsat på finale-kurs mod Rafael Nadal, der for 2. uge i træk møder Grigor Dimitrov

Selvom Rafael Nadal har vundet 9 af de 10 indbyrdes opgør mod Grigor Dimitrov, har bulgareren i de 3 seneste indbyrdes opgør for alvor budt den spanske tennis-stjerne op til dans.
Sidste år i kvartfinalen ved ATP 500 turneringen i Beijing blev det endda til sejr i 2 sæt 6-2, 6-4 til Dimitrov, og ved dette års Australian Open måtte Nadal bruge 5 sæt, inden han sikrede sig en plads i finalen, som Roger Federer derefter vandt i 5 sæt.

For knap en uge siden måtte Nadal igen afgive sæt til Dimitrov ved semifinalen i Beijing, hvor Nadal dog var ovenpå i 3. sæt, da han vandt 6-3, 4-6, 6-1 og derefter 6-2, 6-1 i finalen over Nick Kyrgios, som næppe fik mange nye tilhængere, da han uden videre forlod kampen i 1. runde i Shanghai efter at have tabt 5-7 i tiebreak i 1. sæt.
Kyrgios har senere undskyldt sin opførsel i en facebook-opdatering, hvor han forklarede, at maveproblemer var årsagen til, at han måtte trække sig, og senere trak han sig også fra double-rækken, hvor han var tilmeldt sammen med Lucas Pouille (FRA).

Dimitrov slap lidt nemmere igennem 1/8-finalen mod Sam Querrey (USA), som blev besejret 6-3, 7-6(3), end dagen før mod Ryan Harrison (USA), som havde 3 matchbolde.
Om fremgangen rækker til igen at give Nadal kamp til stregen bliver afsløret, når deres 11. indbyrdes opgør spilles fredag kl. 08.

I WTA-turneringen i Hong Kong blev de 2 topnavne i nederste halvdel, Venus Williams og Agnieszka Radwanska onsdag sendt ud på regulær vis af Naomi Oska (JPN) og Samantha Stosur (AUS).
Torsdag fulgte 1. og 3. seedede Elina Svitolina og Caroline Wozniacki efter, men i begge tilfælde skete det som følge af en walkover på grund af en skade i højre ben hos Svitolina og problemer med albuen for Caroline.

Herunder beklager Caroline i en tale til publikum, at hun måtte trække sig fra turneringen, som hun fortalte, at hun vender tilbage til næste år.

Både Svitolina og Caroline får derved ca. 10 dage til at bliver skaderne kvit og lade op til WTA-slutspillet, som afvikles 22-29. oktober i Singapore.
Alle spekulationer om en tvekamp mellem Johanna Konta og Caroline Garcia om den sidste plads kan aflyses, idet Konta har måttet trække sig fra næste uges turnering i Moskva, og dermed er det afgjort, at Garcia har kvalificeret sig som den 8. deltager.

I Tianjin fortsætter Maria Sharapova sejrs-rækken, og hun møder i kvartfinalen no. 195 Stefanie Voegele (SUI), og der er gode chancer for, at hun i semifinalen møder 3. seedede Shuai Peng, der desuden er sikret wildcard til WTA Elite Trophy i Zhuhai, hvor no. 9-19 på racelisten mødes 31. oktober – 5. november.
Sidste års vinder Petra Kvitova har ikke kvalificeret sig til turneringen, hvilket hun teoretisk set stadig kunne nå, hvis hun bad om et top 20 wild card til Moskva, men hun har selv antydet, at sæsonen er slut for hendes vedkommende – endda med et smil, selvom hun overraskende blev sendt ud i 1. runde i Tianjin af no. 113 Lin Zhu (CHN), der i næste runde vandt 6-3, 6-1 over Su-Wei Hsieh (TPE).

WTA International, Prudential Hong Kong Tennis Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Centre Court – start 0800cet
Nicole Gibbes (USA) vs. Jennifer Brady (USA)
Lizette Cabrera (AUS) vs. (7) Daria Gavrilova (AUS)
Qiang Wang (CHN) vs. Samantha Stosur (AUS)
(6) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Naomi Osaka (JPN)

Court 1 – start 1000cet
2 Double kampe

TV2 Sport viser kampene fra Centre Court fra kl. 0800
WTATV viser fra begge baner

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-hong-kong#undefined

WTA International, Tianjin Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Center Court – start 0600cet
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI)
(3) Shuai Peng (CHN) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP)

Court 1 – start 0600cet
Double kamp
NB 0800: Christina McHale (USA) vs. (Q) Sara Errani (ITA)

Turneringen dækkes ikke af WTA TV, og derfor heller ikke på TV2 Sport eller TV2 Play.
Kampene kan dog følges på livestream hos bettingtjenester.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tianjin#undefined

WTA International, Upper Austria Ladies Linz (AUT) – Hardcourt

Centre Court – start 1400
(WC) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Mihaela Buzarnescu (ROU)
NB 1600: Johanna Larsson (SWE) vs. Viktorija Golubic (SUI)
NB 1830: (7) Tatjana Maria (GER) vs. (2) Barbora Strycova (CZE)
(1) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (5) Sorana Cirstea (ROU)

Court 1 – start 1530
Double kamp
NB 1900: Double kamp

Eurosport dækker turneringen fra kl. 1600. Eurosport Player fra kl. 1400.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-linz#undefined

ATP 1000, Rolex Shanghai Masters (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Stadium – start 0700cet
(4) Marin Cilic (CRO) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP)
NB 0800: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (6) Grigor Dimitrov (BUL)
NB 1200: Troicki OR Isner vs. (16) Juan Martin del Potro (ARG)
NB 1400: Simon OR Gasquet vs. (2) Roger Federer (SUI)

Union Pay 3 – start 0700cet
4 Double kampe

TV3 Sport 2 sender fra kl. 0700 og viser kampene fra Stadium.
Tennistv.com viser 78 kampe fra turneringen

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shanghai/5014/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$150.000H, Tshkent (UZB)

$100.000, Fairfield, CA (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP

Q32:
(559) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (974) Eric Johnson (USA) 6-2, 7-5
(WC) (1152) Ruan Roelofse (RSA) vs. [7] (360) Alejandro Falla (COL) 5-7, 6-4, 7-5

Q16
Frederik Løchte vs. (406) Sekou Bangoura (USA) 6-7(3), 3-6 (søndag)
Ruan Roelofse vs. (913) John Lamble (USA) 6-2, 6-2

QFi: Ruan Roelofse vs. (460) Alejandro Gonzalez (COL) 7-6(6), 6-2

Ruan Roelofse var med til at besejre Danmark i Davis Cup, da han sammen med Raven Klaasen vandt doublen over Frederik Løchte Nielsen og Thomas Kromann.

R32:
(161) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (387) Jan Satral (CZE) 4-6 6-3, 6-4
(Q) (1152) Ruan Roelofse (RSA) vs. (LL) (392) Sekou Bangoura (USA) 4-6, 4-6 (tirsdag)
(156) Michael Mmoh (USA) vs. (WC) (230) Evan King (USA) 6-1, 4-6, 7-6(5)

1/8-finale:
Felix Auger-Aliassime vs. [8] (150) Nikola Milojevic (SRB) 2-6, 4-6
Michael Mmoh vs. (Q) (383) Sebastian Fanselow (GER) – torsdag ca. 2220

€64.000, Ortisel (ITA)

$50.000, Buenos Aires 2 (ARG)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

$25.000, Open Feminin 50, Cherboug-en-Cotentin (FRA) – Hardcourt

Single

R32: (489) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) (621) Deborah Kerfs (BEL) 6-1, 5-7, 6-1Karen Barritza

Foto: Dorimages – Karen Barritza R32 Cherboug-en-Cotentin

1/8-finale: Karen Barritza vs. (546) Tess Sugnaux (SUI) 6-3, 5-7, 4-6 (onsdag)

Damedouble

1/8-finale: Karen Barritza (DEN)/Sarah Beth Grey (GBR) vs. Audrey Albie/Lea Tholey (FRA) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Barritza/Grey vs. (1) Jaqueline Adina Cristian (ROU)/Aleksandrina Naydenova (BUL) 3-3 Ret’d
Semifinale: Barritza/Grey vs. Samantha Murray (GBR)/Karman Thandi (IND) 2-6, 6-3, [7-10] (torsdag)

$25.000, Bom Sucesso Ladies Open 3, Obidos (POR) – Carpet

Q64: Olga Helmi (DEN) – bye
Q32:
[1] (212) Deborah Chiesa (ITA) vs. Sonja Keranen (FIN) 6-1, 6-2
Olga Helmi vs. Lena Greiner (GER) 4-6, 2-6 (søndag)

QFi: Deborah Chiesa vs. Lena Greiner (GER) 6-4, 6-2

Det lykkedes ikke for Olga at spille sig i kvalfinalen, hvor modstanderen ville være 1. seedede Deborah Chiesa, som er no. 212 på WTA-ranglisten.
Hvordan en så højt rangeret spiller kan deltage i kvalifikationen i en 25K turnering får stå hen i det uvisse.

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, 30th Sarawak Chief Minister’s Cup (II) ITF Junior Circuit  (MAS) – Hardcourt

Boys singles
Tidsforskel: cet +6 timer

Q32:
(2049) Kevin Chen (DEN) – bye
Danial Ahmad Farid (MAS) vs. Fabian Jensen (NOR) 6-2, 6-1

QFi: Kevin Chen vs. Danial Ahmad Farid (MAS) 3-6, 0-6 (mandag)

 

R64: (LL) (2071) Kevin Chen (DEN) vs. (Q) (1165) Rikard Raad (SWE) 0-6, 0-6 (tirsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)