Dagens kampe fredag 12. januar: 18-årige Alex de Minaur stjæler billedet i Sydney

197
Alex de Minaur
Foto: Getty Images
En 18-årige australier er for alvor ved at slå navnet Alex de Minaur fast i bevidstheden hos tennis-interesserede

Hvis man har fulgt nøje med i tennis, er de mest opmærksomme formentlig godt klar over, hvem den 18-årige australier Alex de Minaur er, for hvis man studerer hans resultater vil man opdage, at han i 2016 var no. 2 på ITFs junior-rangliste, og nogle husker formentlig også at han samme år var i finalen ved junorernes Wimbledon, hvor han tabte 6-4, 1-6, 3-6 til den langt mere kendte NextGen kandidat Denis Shapovalov (CAN).

Som optakt til 2018-sæsonen blev gennemført Wildcard Playoff, hvor 16 australske spillere konkurrerede om et wildcard til Australian Open, og turneringen – der blev afviklet med bedst af 5 sæt – blev vundet af de Minaur, der i finalen vandt 6-2, 6-4, 6-7(1), 6-1 over 1. seedede Alex Bolt.
Dermed har de Minaur fået et wildcard til Australian Open, hvor han i 1. runde møder Thomas Berdych (CZE), der netop har vundet en showturnering, hvor der blev spillet tiebreak til 10, og i finalen vandt Berdych over selveste Rafael Nadal (ESP).

I sidste uge imponerede de Minaur ved ATP 250 turneringen i Brisbane med sejre over Steve Johnson (USA), Milos Raonic (CAN) og Michael Mmoh (USA), inden han i semifinalen tabte 6-4, 6-7(5), 4-6 til Ryan Harrison (USA).

I denne uge har de Minauer igen spillet sig frem til semifinalen, da han i Sydney har besejret Fernando Verdasco (ESP), Damir Dzumhur (BIH), og senest no. 36 Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-4 i en kamp, der blev vist torsdag formiddag på Eurosport, hvis kommentator, Michael Mortensen var imponeret over den unge australier, der diskede op med det en lækre slag efter det andet.

Eurosport 2 viser fredag formiddag semifinalen, hvor de Minauer møder no. 41 Benoit Paire (FRA), som han sidste år mødte i 1. runde i samme turnering, og vandt 6-3, 3-6, 7-6(1).
Paire sendte natten til torsdag 2. seedede Gilles Muller (LUX) ud i kvartfinalen.

Forinden afvikles kl. 09 en semifinale hos kvinderne, hvor Angelique Kerber (GER) kl. 09 møder Camila Giorgi, hvilket kan følges på TV2 Sport, som også viser semifinalen mellem de to australiere Daria Gavrilova og Ashleigh Barty, der spiller kl. 04 natten til fredag.

Efter den kamp, kan man på Eurosport 1 følge ATP semifinalen mellem Fabio Fognini (ITA) og Daniil Medvedev (RUS).

Kvalifikationen til Australian Open startede onsdag hos mændene, hvor kampene kunne følges på det link, som Tennisavisen har oplyst herunder.
Tilsyneladende fungerede linket ikke, da der blev spillet kvalifikation torsdag.
2 af banerne kan dog følges på Eurosport Player, og man kan følge kampene på betting-sider som Bet365 og Unibet.

Julia Boserup fik en god start med sejr 6-4, 6-4 over Cagla Buyukakcay (TUR), hvilket kunne have resulteret i en kamp mod den tidligere no. 2 Vera Zvonareva (RUS), men russeren løb formentlig tør for energi, da hun tabte 6-2, 2-6, 0-6 til Anna Kalinskaya (RUS), som møder Julia i den 3. kamp efter midnat på Court 5, hvilket kan være midt om natten.

Svenske Elias Ymer har allerede vundet 2 kvalkampe, og han er derfor kun enkelt sejr mere fra hovedturneringen.
Casper Ruud (NOR) spiller 2. kvalrunde mod Dmitry Popko (KAZ) på Court 3 nogenlunde samtidig som Julia Boserup.

Nyt comeback af Holger Rune

Som tidligere omtalt i Dagens kampe deltager 14-årige Holger Vitus Nødskov Rune i en Grade 4 turnering i Abu Dhabi, hvor han i de to første runder måtte afgive sæt, og kun med fight og indædt sejrsvilje fik han kæmpet sig tilbage fra 1-5 i 3. sæt i 2. runde.

Torsdag var Holger igen i store problemer, da hun i kvartfinalen mod Guy Den Ouden (NED) kom bagud 0-5 i 1. sæt, men han fik kæmpet sig tilbage, og selvom han stadig var låst i spillet og ikke for alvor kunne spille frit, rakte det til sejr i 2 sæt 7-5, 7-5.

I semifinalen fredag kl. 1100cet venter 16-årige 3. seedede no. 262 Mann Shah (IND), der med nød og næppe vandt 7-6(5), 4-6, 7-5 over 5. seedede no. 288 Alibek Kachmazov (RUS).

Holger spiller senere fredag desuden finale i double sammen med Matei Adrian Georgescu (ROU)

Ved Grade 4 turneringen i Malmø tabte Sebastian Grundtvig 6-7(3), 3-6 til 5. seedede Gustaf Strom (SWE), som også vandt over danskeren for en uge siden ved SALK Open i Bromma.
Carl Emil Overbeck og Eric van Nunen (SWE) tabte i semifinalen i double.

Hannah Viller Møller
Foto: Sportsfotograf.com. – Hannah Viller Møller

Hannah Viller Møller, der er no. 141 på ITFs rangliste har i flere uger været flere pladser nede på Alternate-listen til juniorernes Australian Open, men efter hver opdatering har hun nærmet sig det forjættede land, og efter den seneste opdatering er hun helt sikkert inde i kvalifikationen.
Det samme er hun i Grade 1 turneringen i Traralgon, som afvikles fra på lørdag, og Hannah har torsdag spillet sin første kamp i kvalifikationen, og hun fik en perfekt start mod no. 208 Dakota Fordaham (USA), som blev besejret 6-2, 6-2.

Hannah møder ved 01-tiden natten til fredag no. 251 Joanne Zuger (SUI) i kvalfinalen.

WTA International, Hobert International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Q32 (udvalgte)
(1) Heather Watson (GBR) vs. Kimberly Birrell (AUS) 6-3, 6-3
(2) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Masa Jovanovic (AUS) 6-7(4), 6-1, 6-0
Jana Cepelova (SVK) vs. (9) Jana Fett (CRO) 4-6, 6-0, 6-4
Julia Glushko (ISR) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA)

QFi
(1) Heather Watson (GBR) vs. (7) Nao Hibino (JPN) 4-6, 7-5, 6-3
(2) Kirsten Flipkens (Bel) vs. Naiktha Bains (AUS) 6-4, 6-2
(3) Alyson Van Uytvanck (BEL) vs. Jana Cepelova (SVK) 6-3, 4-6, 7-5
(4) Monica Niculescu (ROU) vs. Alla Kudryavtseva (RUS) 6-0, 6-4
Nina Stojanovic (SRB) vs. Julia Glushko (ISR) 6-1, 6-4
(8) Kurumi Nara (JPN) vs. (6) Madison Brengle (USA) 6-3, 6-4

R32
(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Magda Linette (POL) 7-5, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-3
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Timea Babos (HUN) 7-(2), 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (4) Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-4
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (Q) Alison Van Uytvanck (BEL) 4-6, 7-6(4), 6-4
(Q) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 5-7, 7-5, 6-3
Alison Riske (USA) vs. (8) Katerina Siniakova (CZE) 2-6, 6-3, 7-5

Donna Vekic (CRO) vs. (7) Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-3
(WC) Jamee Fourlis (AUS) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB) 7-5, 7-6(9)
(Q) Heather Watson (GBR) vs. (3) Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-3
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs.(6) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-2
Varvara Lepchenko (USA) vs. Mona Barthel (GER) 6-0, 7-6(4)
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (WC) Lizetta Cabrera (AUS) 6-3, 6-2
(2) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) 6-0, 6-4

1/8-finale
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (1) Shuai Zhang (CHN) 7-6(3), 6-4
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 6-2
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 7-5, 6-4

Alison Riske (USA) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL) – walkover
Donna Vekic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-4, 6-4
(Q) Heather Watson (GBR) vs, (WC) Jaimee Fourlis (AUS) 6-2, 6-2
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-1, 6-1
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Alison Riske (USA) 7-6(5), 6-1
(Q) Heather Watson (GBR) vs. Donna Vekic (CRO) 6-0, 6-4
(2) Elise Martens (BEL) vs. Monica Niculescu (ROU) – walkover

Semifinale
Michaela Buzarnescu (ROU) vs. (5) Lesia Tsurenko (UKR) 6-2, 6-2
(2) Elise Martens (BEL) vs. (Q) Heather Watson (GBR) 6-4, 1-6, 6-2

Finale lørdag – start 0200cet
Michaela Buzarnescu (ROU) vs. (2) Elise Martens (BEL)
Double finale: Mertens/Schuurs vs. Kichenok/Ninomiya – efter pause

TV-dækning: WTATV.com og TV2 Play 1

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-hobart-australia-1050#orderofplay

WTA Premier & ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Finaler lørdag – start 0700cet
Ashleigh Barty (AUS) vs. Angelique Kerber (GER)
NB 0900: (Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (SE) Alex de Minaur (AUS)

TV-dækning:
WTA: TV2 Sport
ATP: Eurosport 1

Den komplette schedule findes på https://www.sydneyinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Q32 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Jennifer Brady (USA) 7-6(2), 7-5
Camila Giorgi (ITA) vs. Olivia Tjandramulia (AUS) 7-5, 6-2
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Anastasia Rodionova (AUS) 6-1, 6-4
Johanna Larsson (SWE) vs. Tammi Patterson (AUS) 6-3, 7-6(5)
(7) Monica Puig (PUR) vs. Lize Lim (FRA) 6-2, 6-2
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (6) Maria Sakkari (GRE) 6-4, 3-6, 6-3

Q16 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Kristina Kucova (SVK)
Camila Giorgi (ITA) vs. Shuko Aoyama (JPN) 6-2, 7-6(5)
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Belinda Woolcock (AUS) 6-1, 6-4
(7) Monica Puig (PUR) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 3-6, 6-4, 7-5
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 2-6, 6-3, 7-6(4)

QFi
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 3-6, 6-3, 6-1
Camila Giorgi (ITA) vs. (5) Carina witthoeft (GER) 6-4, 6-1
Kristie Ahn (USA) vs. (7) Monica Puig (PUR) 6-4, 6-1
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-4, 6-1

R32 (udvalgte)
Daria Gavrilova (AUS) vs. (WC) Olivia Rogowska (AUS) 6-4, 1-6, 7-5
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. (LL) Carina Witthoeft (GER) 4-6, 7-5, 6-3
Ekaterina Makarova (RUS) vs. (3) Jelena Ostapenko (LAT) 7-6(3), 6-1
Ellen Perez (AUS) vs. (5) Kristina Mladenovic (FRA) *bem)
Petra Kvitova (CZE) vs. Mirjana Lucic Baroni (CRO) 6-1, Ret’d
Agnieszka Radwanska (POL vs. (4) Johanna Konta (GBR) 6-3, 7-5
Dominika Cibulkova (SVK) vs. (8) Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 6-1
Angelique Kerber (GER) vs. Lucie Safarova (CZE) 6-7(3), 7-6(8), 6-2
*bem) 14. nederlag i træk.

1/8-finale
(1/WC) Garbine Muguruza (ESP) vs. Kiki Berens (NED) 6-3, 7-6(6)
Daria Gavrilova (AUS) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-2
Barbora Strycova (CZE) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 6-4, 6-1
Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Ellen Perez (AUS) 7-6(4), 6-1

(Q) Camila Giorgi (ITA) vs. Petra Kvitova (CZE) 7-6(7), 6-2
Agnieszka Radwanska (POL) vs. (Q) Catherine Bellis (USA) 7-6(4), 6-0
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-4, 6-4
Angelique Kerber (GER) vs. (2) Venus Williams (USA) 5-7, 6-3, 6-1

Kvartfinale
Daria Gavrilova (AUS) vs. (1/WC) Garbine Muguruza (ESP) – walkover
Ashleigh Barty (AUS) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-2
Angelique Kerber (GER) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 6-1
(Q) Camila Giorgi (ITA) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-1, 6-2

Semifinale
Ashleigh Barty (AUS) vs. Daria Gavrilova (AUS) 3-6, 6-4, 6-2
Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-3

ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag (12 kampe)

R32 (udvalgte)
Pablo Lorenzi (ITA) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(5), 6-4
Jared Donaldson (USA) vs. (SE) Gilles Simon (FRA) 6-1, 6-4
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-7(6), 7-5
(7) Damir Dzumhur (BIH) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
John Millman (AUS) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 7-6(4), 6-0

1/8-finale
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (1) Albert Ranos-Vinolas (ESP) 6-3, 7-5
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. Jared Donaldson (USA) 6-3, 4-6, 7-5
(4) Fabio Fognini (ITA) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 3-6, 6-3, 6-4
(5) Adrian Mannarino (FRA) vs. (LL) Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 6-1

(SE) Alex de Minaur (AUS) vs. (7) Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 3-0 Ret’d
Feliciano Lopez (ESP) vs. (3) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 7-6(1)
Benoit Paire (FRA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-2, 3-6, 6-1
(2) Gilles Muller (LUX) vs. (WC) John Milman (AUS) 7-6(5), 6-4

Kvartfinale
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 6-3
(4) Fabio Fognini (ITA) vs. (5) Adrian Mannarino (FRA) 6-7(4), 7-6(4), 6-2
(SE) Alex de Minaur (AUS) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. (2) Gilles Muller (LUX) 6-4, 6-4

Semifinale:
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (4) Fabio Fognini (ITA) 2-6, 6-4, 6-1
(SE) Alex de Minaur (AUS) vs. Benoit Paire (FRA) 4-6, 6-1, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-sydney-australia-702#orderofplay

ATP 250, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: Tennistv.com fra mandag (23 kampe)

Q16: (8) Casper Ruud (NOR) vs. Stephane Robert (FRA) 6-3, 6-7(3), 7-6(3)
QFi: Casper Ruud vs. (3) Tennys Sandgren (USA) 6-7(6), 7-6(5), 6-4

R32 (udvalgte)
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Michael Venus (NZL) 6-2, 6-1
Robin Haase (NED) vs. (Q) Casper Ruud (NOR) 0-6, 7-6(6), 6-3
(7) David Ferrer (ESP) vs. (WC) Yibing Wu (CHN) 7-6(7), 6-4
Joao Sousa (POR) vs. Donald Young (USA) 6-7(8), 6-4, 6-2
Hyeon Chung (KOR) vs. (LL) Tennys Sandgren (USA) 6-3, 5-7, 6-3
Karen Khachanov (RUS) vs. Yuichi Sugita (JPN) 61, 3-6, 6-4
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-3, 6-2

1/8-finale
Peter Gojowczyk (GER) vs. (1) Jack Sock (USA) 6-3, 6-3
Robin Haase (NED) vs. (LL) Lukas Lacko (SVK) 7-6(4), 6-3
Jiri Vesely (CZE) vs. (3) Sam Querrey (USA) 6-4, 6-7(10), 7-6(5)
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 2-6, 6-2, 6-1

(7) David Ferrer (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-2, 6-1
Hyeon Chung (KOR) vs. (4) John Isner (USA) 76(3), 5-7, 6-2
Karen Khachanov (RUS) vs. (6) Pablo Cuevas (URU) 6-2, 7-6(4)
(2) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-4

Kvartfinale
Robin Haase (NED) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-4, 6-4
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jiri Vesely (CZE) 7-6(1), 6-2
(7) David Ferrer (ESP) vs. Hyeon Chung (KOR) 6-3, 6-2
(2) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Karen Khachanov (RUS) 7-6(4), 6-3

Semifinale
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Robin Haase (NED) 6-7(7), 7-6(3), 7-6(5)
(2) Juan Martin del Potro (ARG) vs. David Ferrer (ARG) 6-4, 6-4

Finale lørdag – start 0030cet
Double finale: Marach/Pavic vs. Mirnyi/Oswald
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (2) Juan Martin del Potro (ARG)

TV-dækning: Tennistv.com

Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt

R128: man-tir 15-16. januar
R64: ons-tor 17-18. januar
R32: fre-lør 19-20. januar
1/8-finale: søn-man 21-22. januar
Kvartfinale: tir-ons 23-24. januar
tor 25. januar: 2 semi women, 1 semi Men
fre 26. januar: 1 semi men
lør 27. januar: finale women
søn 28. januar: finale men

Womens singles – kvalifikation

Q128 (udvalgte) – torsdag start 0000cet
Anna Kalinskaya (RUS) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-2, 2-6, 6-0
(24) Julia Boserup (USA) vs. Cagla Buyukakcay (TUR) 6-4, 6-4
Anna Blinkova (RUS) vs. (19) Roberta Vinci (ITA) 6-3, 6-2
(14) Bernarda Pera (USA) vs. Patty Schnyder (SUI) 6-3, 7-6(4)
Fangzhou Liu (CHN) vs. Rebecca Peterson (SWE) 5-7, 6-2, 6-4
(20) Sara Errani (ITA) vs. Jing-Jing Lu (CHN) 7-6, 6-3

Q64 (udvalgte) – start 0000cet
Lesley Kerkhove (NED) vs. Tamara Zidansek (SLO) – fre 3. match C14
Julia Boserup (USA) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 1-6, 4-6 (fredag)
(20) Sara Errani (ITA) vs. Yafan Wang (CHN) 6-3, 6-4

Kvalfinale (udvalgte)
(11) Luksika Kumkhum (THA) vs. (20) Sara Errani (ITA)

Mens singles – kvalifikation

Q128 (udvalgte)
(1) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Sam Groth (AUS) 6-4, 3-6, 7-6(3)
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Kenny De Schepper (FRA) 6-2, 7-6(2)
(25) Casper Ruud (NOR) vs. Tatsuma Ito (JPN) 4-6, 6-1, 6-4

Q64 (udvalgte) – start 0000cet
(1) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Mathias Bourgue (FRA) – fre 2. match C7
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Dennis Novikov (USA) 6-7, 6-3, 6-3
(17) Dustin Brown (GER) vs. Di Su (CHN) 3-6, 6-4, 7-6(16)
Casper Ruud (NOR) vs. Dmitry Popko (KAZ) – fre 2. match C3

Eurosport Player viser kampe fra kvalifikationen fra onsdag kl. 0000cet

TV-dækning torsdag:
Eurosport Player: 2350-1400 (2 baner)
Eurosport 1: 0700-1000
Kvalkampe kan desuden følges på flere baner på https://ausopen.com/watch-live

Tilføjelse: Førnævnte link fungerede ved onsdagens kvalkampe, men ved starten natten til torsdag fremkommer denne fejlbesked:
The live event you are trying to watch is either unavailable or has not started“.

Women singles – hovedturnering

R128 (udvalgte)
Petkovic vs. (27) Kvitova
T. Maria vs. Sharapova
(5) Venus vs. Bencic
(7) Ostapenko vs. Schiavone
(24) Cibulkova vs. Kanepi
Stosur vs. Puig

Carolines 1/16-del
(30) Bertens vs. Bellis
Gibbs vs. (Q)
J. Fett vs. M. Eguchi
(2) Caroline vs. M. Buzarnescu

Kvartfinaler – hvis seedning holder
(1) Halep vs. (6) Pliskova
(3) Muguruza vs. (8) Garcia
(4) Svitolina vs. (5) Venus
(2) Caroline vs. (7) Ostapenko

Mens singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
(30) Rublev vs. Ferrer
(11) Anderson vs. Edmund
(20) Agut vs. Verdasco
Berdych vs. de Minaur

Kvartfinaler – hvis seedning holder
(1) Nadal vs. (6) Cilic
(3) Dimitrov vs. (8) Sock
(4) Zverev vs. (5) Thiem
(2) Federer vs. (7) Goffin

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedules

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 2)

$75.000, Canberre (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000+H, Bangkok 1A (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q16: [3] (611) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (792) Matej Sabanov (CRO) 5-7, 6-4, 6-4
QFi: Frederik Løchte vs. [7] (722) Lukas Ollert (GER) 5-7, 7-5, 6-4

R32:
(Q) Frederik Løchte vs. [4] (265) Tsung-Hua Yang (TPE) 6-4, 6-3
(Q) (671) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (308) vs. Yannick Mertens (BEL) 6-4, 3-6, 7-5

1/8-finale:
Frederik Løchte vs. (326) Evgeny Karlovskiy (RUS) 4-6, 2-6 (onsdag)

Emil Ruusuvuori (FIN) vs. [7] (282) Yusuke Takahashi (JPN) – tor 0400cet C4

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Davie O’Hare (IRL) vs. (1) Sanchai & Sonchat Ratiwatana (THA) 3-6, 4-6 (onsdag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 2)

$25.000, USA F2 Futures, Long Beach, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Q64:
[15] (1360) August Holmgren (DEN) vs. Victor Krustev (CAN) 7-5, 6-3
Anders Arenfeldt Holm (DEN) vs. [5] (706) Patrick Kypson (USA) 6-4, 3-6, 2-6 (lørdag)
Q32: August Holmgren vs. Brandon Nakashimi (USA) 3-6, 2-6 (søndag)

$15.000, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Nikolaj Katic (DEN) vs. Philipp Sikorski (UKR) 6-2, 1-6, 6-2
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (1905) Nikolay Vylegzhanin (RUS) 4-6, 0-6

Q32: Nikolaj Katic vs. [4] (965) Zizou Bergs (BEL) 2-6, 1-6 (søndag)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Joen Moth-Poulsen (DEN) vs. Aymen Ikhlef (ALG) 5-7, 2-6 (lørdag)

Uge 3

$15.000, CITY OF SUNRISE PRO TENNIS CLASSIC, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Q128: Johannes Ingildsen (DEN) vs. Hillel Rousseau (HAI) – fre 1830cet

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte uge 2)

Grade 2, Delhi ITF Juniors, New Delhi (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

Boys singles hovedturnering

R32: [5] (141) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) Sushant Dabas (IND) 1-6, 0-6 (tirsdag)

Boys doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Theo Vandeweghe (BEL) vs. Sushant Dabas/Rhythm Malhotra (IND) 6-2, 6-7(2), [4-10] (tirsdag)

Grade 4, EuroElite ITF Junior Malmö Open (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64: (lørdag)
[12] (1925) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Philip Hobaek (SWE) 6-4, 6-2
[4] (1595) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (2047) Adam Heinonen (SWE) 2-6, 7-5, 6-2
[6] (1673) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jonas Engstrom (SWE) 6-3, 4-6, 6-2

Q32: (lørdag)
Gustav Theilgaard vs. (WC) Linus Carlsson Halldin (SWE) 5-7, 6-4, 1-6 (lørdag)
Carl Emil Overbeck vs. (2047) David Nyman (SWE) 6-3, 6-3
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1925) Oskar Jonsson (SWE) 2-6, 4-6

QFi: Carl Emil Overbeck vs. Vilmer Tylehed (SWE) 6-1, 6-0

Boys singles hovedturnering

R64
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Timothy Carlsson Seger (SWE) 3-6, 6-3, 6-1
(819) Elmer Møller (DEN) vs. Teodor Hessle (SWE) 6-1, 6-1
(213) Sebastian Grundtvig (DEN) – bye

R32
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [4] (284) Anton Ornberg (SWE) 2-6, 1-6
Elmer Møller vs. [7] (381) Jan Jermar (CZE) 6-7(5), 3-6
Sebastian Grundtvig vs. (737) Toby Samuel (GBR) 6-4, 6-7(1), 6-2

1/8-finale
[5] (361) Gustaf Strom (SWE) vs. [10] (473) Loris Pourroy (FRA) 6-2, 6-4
Sebastian Grundtvig vs. [14] (607) Fynn Kuenkler (GER) 6-4, 6-3

Kvartfinale:
[1] (188) Harry Wendelken (GBR) vs. [8] (420) Leyton Rivera (SWE) 6-4, 6-1
[4] (284) Anton Ornberg (SWE) vs. (1061) Nino Ehrenschneider (GER) 6-4, 6-3
[3] (256) Kevin Chahoud (SWE) vs. [12] (516) Joachim Andreas Schaefer (NOR) 6-1, 6-2
Sebastian Grundtvig vs. [5] (361) Gustaf Strom (SWE) 6-7(3), 3-6 (torsdag)

Boys doubles

1/8-finale: (WC) Carl Emil Overbeck (DEN)/Eric Van Nunen (SWE) vs. Kevin CHahoud/Isac Stroemberg (SWE) 6-2, 7-6(5)
Kvartfinale: Carl Emil Overbeck/Eric Van Nunen vs. (7) Nino Ehrenschneider (GER)/Jan Jermar (CZE) 7-5, 1-6, [11-9]
Semifinale: Carl Emil Overbeck/Eric Van Nunen vs. (1) Johan Garpered/Anton Ornberg (SWE) 1-6, 3-6 (torsdag)

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (923) Olivia Gram (DEN) vs. (2298) Hilda Lundstedt (SWE) 6-1, 6-3
[2] (1041) Karoline Laursen (DEN) vs. Viktoria Leth (SWE) – 6-1, 6-3
(1672) Ida Hasselbalch (DEN) vs. Jessica Mridha (SWE) 6-1, 6-3
(2184) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (WC) Saga Akesson (SWE) 6-0, 6-1

Q16:
Olivia Gram vs. (WC) Greta Wallin (SWE) 6-1, 6-1
Karoline Laursen vs. (1729) Fanny Norin (SWE) 6-0, 6-3
Ida Hasselbalch vs. [3] (1094) Maja Radenkovic (SWE) – 0-6, 5-7
Martha Elisa Stemann VS. [7] (1401) Josefin Opitz (SWE) 2-6, 3-6 (søndag)

QFi:
Olivia Gram vs. Tuva Lindsten (SWE) 6-4, 6-0
Karoline Laursen (DEN) vs. [8] (1178) Leticia Temirhanova (SWE) 6-2, 6-1

Girls singles hovedturnering

R32 (mandag)
(Q) Karoline Laursen (DEN) vs. (1961) Hanna Schmidt Axelsson (SWE) 5-7, 6-2, 2-6
(Q) Olivia Gram (DEN) vs. (576) Indianna Spink (GBR) 2-6, 7-5, 3-6
(1040) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. [6] (298) Sydney Berlin (SWE) 5-3 Ret’d

1/8-finale
Aiisha Ali Hussain vs. Tiegan Aitken (GBR) 0-6, 6-2, 2-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Olivia Gram/Karoline Laursen (DEN) vs. (3) Maria Budin/Erin Richardson (GBR) 1-6, 4-6

Grade 4, 17th UAE – Abu Dhabi ITF Junior Championships by ADSC (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (166) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (676) Daniel Ibragimov (RUS) 6-1, 3-6, 6-2
(WC) (1595) Leo Borg (SWE) vs. Azamat Lukmanov (UZB) 4-6, 1-6 (tirsdag)
(384) Connor Thomson (GBR) vs. [2] (384) Lorenzo Rotoli (ITA) 6-4, 3-6, 6-3

1/8-finale
Holger Rune vs. (422) Flavio Cobolli (ITA) 3-6, 6-0, 7-6(8)
Connor Thomson (GBR) vs. (609) Theo Schneider (FRA) 6-3, 6-1

Kvartfinale
Holger Rune vs. (1137) Guy Den Ouden (NED) 7-5, 7-5
[3] (262) Mann Shah (IND) vs. [5] (288) Alibek Kachmazov (RUS) 7-6(5), 4-6, 7-5
(545) Karol Paluch (POL) vs. [8] (350) Ivan Denisov (RUS) 6-2, 6-2
Connor Thomson (GBR) vs. (Q) (1340) Fons Van Sambeek (NED) 6-1, 4-6, 6-1

Semifinale (fredag)
Holger Rune vs. [3] (262) Mann Shah (IND) – 1100cet C2
(545) Karol Paluch (POL) vs. Connor Thomson (GBR) – 1100 C1

Boys doubles

1/8-finale:
Holger Rune (DEN)/Matei Adrian Georgescu (ROU) vs. Daniel Ibragimov/Marat Sharipov (RUS) 7-5, 6-2
Leo Borg (SWE)/Peter Alam (GER) vs. Guy Den Ouden/Fons Van Sambeek (NED) 4-6, 61, [10-8]
Kvartfinale: Holger Rune/Georgescu vs. Liam Liles/Bart Nouws (NED) 6-3, 6-2
Semifinale: Holger Rune/Georgescu vs. Karol Paluch (POL)/Connor Thomson (GBR) 7-5, 6-2
Finale: Holger Rune/Georgescu vs. Martin Breysach/Theo Schneider (FRA) – NB 1300cet C1

Grade 4, China Junior 2, Szhenzhen (CHN) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64: (1693) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Hanwen Li (CHN) 1-6, 2-6 (tirsdag)

Uge 3

Grade 1, AGL Loy Yang Traralgon Junior International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Girls singles kvalifikation

Q32: [13] (141) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (208) Dakota Fordham (USA) 6-2, 6-2
QFi: Hannah Viller Møller vs. (251) Joanne Zuger (SUI) 6-3, 6-2

Girls singles hovedturnering

R64 – udvalgte (lørdag)
[1] (6) En Shuo Liang (TPE) vs. (86) Daria Frayman (RUS) – NB 0230cet
[11] (24) Yuki Naito (JPN) vs. (46) Oona Orpana (FIN) – NB 0400cet
(45) Cori Gauff (USA) vs. (36) Clara Burel (FRA) – NB 0400cet
(Q) (141) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (35) Alina Charaeva (RUS) – NB 0400cet

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)