Dagens kampe fredag 10. november: Chung, Coric, Rublev og Medvedev i semifinaler

72
700042002JC00332_Day_Four_T
2017 Getty Images
Karen Khachanov satte føring 2-0 i sæt over styr, hvorved Daniil Medvedev er i semifinale mod Hyeon Chung. Andrey Rublev møder Borna Coric i den anden semifinale

I Group A ved Next Gen ATP Finals vandt Andrey Rublev (billedet) opgøret om den 2. semifinale-plads mod den canadiske teenager Denis Shapovalov, da han vandt den afgørende tiebreak og sikrede sig gruppens 2. plads med cifrene 4-1, 3-4(8), 4-3(2), 0-4, 4-3(3).

Forinden havde Hyeon Chung (TPE) allerede onsdag sikret sig 1. pladsen i gruppen, og han cementerede dette ved også at vinde den sidste kamp i gruppen 1-4, 4-1, 4-2, 3-4(6), 4-3(3) over Gianluigi Quinzi (ITA), der trods 3 nederlag gav alle modstanderne kamp til stregen.

I Group B sørgede Daniil Medvedev (RUS) for at bevare chancen for at gå videre til semifinalen, da han vandt over 3-4(3), 4-2, 4-3(1), 4-0 over Jared Donaldson (USA), hvis rolle dermed var udspillet.
Medvedev var dog afhængig af resultatet fra kampen mellem Borna Coric (CRO) og Karen Khachanov (RUS), da sidstnævnte kunne sikre en plads i semifinalen, hvis han kunne vinde 3-0 eller 3-1 i sæt mod kroaten.

Det så ud til, at russeren ville slippe af sted med sit forehavende, at han havde vundet de 2 første sæt, men da han tabte de 2 efterfølgende sæt, kunne Medvedev ånde lettet op, da 5. sæt derved ikke kunne få indflydelse på stillingen i gruppen, som Coric ville vinde foran Medvedev.
Coric vandt også 5. sæt og dermed kampen 3-4(3), 2-4, 4-2, 4-0, 4-2.

Semifinalerne spilles fredag, hvor Coric kl. 1900cet møder Rublev, og tidligst kl. 2100 mødes Chung og Medvedev.
Kun den første af kampene vises på TV3 Sport, men begge kan følges på Tennistv.com.

$125.000, ENGIE Open de Limoges (FRA) – Hardcourt

Centre Court fredag (start 1100)
Antonia Lottner (GER) vs. (2) Ekaterina Alexandrova (RUS)
NB 1230: (WC) Sabine Lisicki (GER) vs. Conny Perrin (SUI)
Anna Blinkova (RUS) vs. (5) Monica Niculescu (ROU)
NB 1600: (3) Pauline Parmentier (FRA) vs. (7) Kaia Kanepi (EST)
Double kamp

Kampene på Centre Court bliver vist på WTA TV.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-limoges-france-1072#orderofplay

$125.000, WTA EA Hua Hin Championship (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Udvalgte kampe fredag: (start 0900cet)
0900: Luksika Kumkhum (THA) vs. Viktorija Golubic (SUI) – CC
0900: (3) Ying-Ying Duan (CHN) vs. (6) Ana Bogdan (ROU) – C2
2. kamp: Belinda Bencic (SUI) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) – CC
2. kamp: Barbara Haas (AUT) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) – C2

Alle kampe fra Centre Court og Court 2 bliver vist på WTA TV

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-hua-hin#orderofplay

ATP World Tour, NEXT GEN ATP FINALS, Milan (ITA)– Hardcourt

Group A:
(6) Hyeon Chung (KOR) vs. (2) Denis Shapovalov (CAN) 1-4, 4-3(5), 4-3(4), 4-1
(1) Andrey Rublev (RUS) vs. (8) Gianluigi Quinzi (ITA) 1-4, 4-0, 4-3(3), 0-4, 4-3(3).
Hyeon Chung vs. Andrey Rublev 4-0, 4-1, 4-3(1)
Denis Shapovalov vs. Gianluigi Quinzi 4-1, 4-1, 3-4(5), 4-3(5)
Hyeon Chung vs. Gianluigi Quinzi 1-4, 4-1, 4-2, 3-4(6), 4-3(3)
Andrey Rublev vs. Denis Shapovalov 4-1, 3-4(8), 4-3(2), 0-4, 4-3(3)

No. 1: Hyeon Chung (3-0), No. 2: Andrey Rublev (2-1)
No. 3: Denis Shapovalov (1-2), No. 4: Gianluigi Quinz (0-3)

Group B:
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. (2) Karen Khachanov (RUS) 2-4, 4-3(6), 4-3(3), 4-2
(4) Borna Coric (CRO) vs. (5) Jared Donaldson (USA) 4-3(2), 4-1, 4-3(5)
Karen Khachanov vs. Jared Donaldson 4-1, 4-3(3), 4-2
Borna Coric vs. Daniil Medvedev 4-3(5), 2-4, 4-1, 4-2
Daniil Medvedev vs. Jared Donaldson 3-4(3), 4-2, 4-3(1), 4-0
Borna Coric vs. Karen Khachanov 3-4(3), 2-4, 4-2, 4-0, 4-2

No. 1: Borna Coric (3-0), No. 2: Daniil Medvedev (2-1)
No. 3: Karen Khachanov (1-2), No. 4 Jared Donaldson (0-3)

Centrale – Semifinaler fredag (start 1900)
(1) Andrey Rublev (RUS) vs. (4) Borna Coric (CRO) 4-1, 4-3(6), 4-1
(6) Hyeon Chung (KOR) vs. (7) Daniil Medvedev (RUS)

Kun den første semifinale vises på TV3 Sport.
Begge vises på Tennistv.com

Lørdag afvikles fra kl. 1900 både playoff om 3. pladsen samt finalen

Lørdag vises de to sidste kampe på TV3 Max.
Alle kampene kan desuden følges på Tennistv.com.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/archive/next-gen-atp-finals/7696/2016/results

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

€106.000+H, Bratislava (SVK)

€85.000+H, Mouilleron le Captif (FRA)

$75.000+H, Montevideo (URU) – Combo|S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet -4 timer

R32: (141) Casper Ruud (NOR) vs. (228) Federico Coria (ARG) 2-6, 4-6 (mandag)

$75.000, Knoxville, TN (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Singles kvalifikation

Q32:
(745) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (877) Connor Farren (USA) 6-1, 6-1
(445) Mikael Ymer (SWE) vs. (438) Takanyi Garanganga (ZIM) 7-6(6), 6-4
(601) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (697) Henry Craig (USA) 5-7, 6-3, 6-3

Q16: (mandag)
Mikael Torpegaard vs. [6] (378) Bruno Santanna (BRA) 6-4, 7-5
Mikael Ymer vs. [2] (285) Filip Peliwo (CAN) 3-6, 3-6
Frederik Løchte vs. (597) Neil Pauffley (GBR) 6-2, 6-4

QFi:
Mikael Torpegaard vs. [1] (282) Mats Moraing (GER) 1-6, 4-6 (tirsdag)
Frederik Løchte vs. (964) Aron Hiltzik (USA) 6-3, 6-7(6), 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (601) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (178) Darian King (BAR) 4-6, 6/7(2) (onsdag)

$50.000+H, Kobe (JPN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte) Uge 44

$15.000, Paf Open Pärnu (EST)  – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q32: (WC) Philip Hjorth (DEN) vs. [2] (1041) Andrew Watson (GBR) 3-6, 0-6 (lørdag)

$15.000, TENNIS ORGANISATION CUP, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Boris Butulija (SRB) 1-4 Ret’d (lørdag)

ITF Women (udvalgte)

$80.000, WACO SHOWDOWN $80K, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Stadium – Livestream fredag – start 1800cet
(1) Taylor Townsend (USA) vs. (5) Anna Karolina Schmiedlova (SVK)
Kayla Day (USA) vs. Ajla Tomljanovic (CRO)
Double kamp

Singles kvalifikation

Q32: [1] (231) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (450) Hanna Chang (USA) 6-2, 6-1
Q16: Ulrikke Eikeri vs. (364) Chieh-Yu Hsu (USA) 6-0, 6-1
QFi: Ulrikke Eikeri vs. [6] (319) Sophie Chang (USA) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R32:
(192) Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) (284) Maria Sanchez (USA) 6-4, 7-6(4)
[7] (138) Julia Boserup (USA) vs. (152) Stefanie Voegele (SUI) 6-7(7), 7-6(1), 6-1 (tirsdag)
(Q) (231) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (162) Marina Erakovic (NZL) 6-3, 6-1

1/8-finale:
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. [6] (133) Irina Falconi (USA) 6-2, 7-6(5)
Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) (348) An-Sophie Mestach (BEL) 6-1, Ret’d

Kvartfinale: Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Rebecca Peterson (SWE) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-1, 6-4

Semifinale:
[1] (107) Taylor Townsend (USA) vs. [3] (114) Sofia Kenin (USA)
Rebecca Peterson (SWE) vs. (150) Ajla Tomljanovic (CRO)

Doubles

1/8-finale: (3) Julia Boserup/Kayla Day (USA) vs. Maria Mateas/Maria Sanchez (USA) 7-6(4), 1-6, [7-10]

$25.000, Aegon GB Pro-Series Shrewsbury (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Q32: [1] (494) Karen Barritza (DEN) vs. Anna Popescu (GBR) 6-1, 6-0
QFi: Karen Barritza vs. Summer Yardley (GBR) 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32: (Q) (494) Karen Barritza (DEN) vs. (363) Katie Swan (GBR) 5-7, 2-6 (tirsdag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, 16th UAE Dubai ITF Junior Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles

R32: [1] (436) Eric Vanshelboim (UKR) vs. Yigit Cengiz Binici (TUR) 6-1, 6-1
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (843) David Qariaqus (AUS) 6-4, 3-6, 6-3
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (1156) Azamat Lukmanov (UZB) 2-6, 7-5, 6-4
Semifinale: Eric Vanshelboim vs. (733) Connor Thomson (GBR) 6-4, 7-5
Finale: Eric Vanshelboim vs. [6] (610) Emir Sendogan (TUR) – lørdag 0700cet

Boys doubles

1/8-finale: Peter Sallay (HUN)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Vansh Bhagtani/Sandeep VM (IND) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Sallay/Vanshelboim vs. Faisal Alrebdi (KSA)/Artem Karamalak (RUS) 3-6, 7-5, [6-10] (onsdag)

Grade 5, Ayia Napa – Protaras Junior Tournament 2017, Paralimni (CYP) – Carpet
Tidforskel: cet +1 time

Boys singles

R32: (1028) Elmer Møller (DEN) vs. [3] (540) Aaron H. Hepburn (GBR) 5-7, 2-6 (onsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)